Giro d'Italia. Nairo Quintana nowym liderem, dramat Gerainta Thomasa

ALESSANDRO DI MEO/AP

Nairo Quintana z grupy Movistar wygrał 9. etap Giro d'Italia i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Wymagający górski etap miał przynieść zmiany w "generalce" wyścigu i tak też się stało. Quintana, triumfator Giro sprzed trzech lat, zaatakował cztery kilometry przed metą i nie zostawił rywalom złudzeń. Nad Thibaut Pinotem (FDJ) i Holendrem Tomem Dumoulinem (Team Sunweb), odpowiednio drugim i trzecim zawodnikiem niedzielnej rywalizacji, miał 24 sekundy przewagi. Kolejni kolarze dojeżdżali do mety pojedynczo, ze sporymi stratami do zwycięzcy.

9. etap okazał się niezwykle pechowy dla zawodników grupy Sky. Hiszpan Mikael Landa i Brytyjczyk Geraint Thomas kilkanaście kilometrów przed metą brali udział w fatalnej kraksie. W wypadku ucierpiał także plasujący się w czołówce Brytyjczyk Adam Yates (Orica). Wszystko przez zaparkowany zbyt blisko trasy wyścigu policyjny motocykl, w który wjechał jeden z kolarzy, powodując karambol.

- To absurdalne i nie powinno się wydarzyć. Motocykl stał po prostu przy drodze i kiedy walczyliśmy o pozycję, jeden z nas o niego zahaczył. Potem nie było już odwrotu, nie mieliśmy możliwości wyminięcia tych, którzy się przewrócili. Jestem wściekły, zmarnowane zostały miesiące przygotowań. Mam zwichnięty bark, odczuwam ból, ale to nic, z czym nie mógłbym sobie poradzić. Miewałem gorsze wypadki - powiedział w rozmowie z telewizją BBC Thomas, który zamierza kontynuować start w Giro d'Italia.

Czołówka klasyfikacji generalnej prezentuje się identycznie jak wyniki 9. etapu. Prowadzi Quintana, przed Pinotem (28 sekund straty) i Dumoulinem (30 sekund).

Michał Kwiatkowski w 'Wilkowicz Sam na Sam': Jeśli ktoś oszukuje przez tak długi czas jak Lance Armstrong, to dobrze, że został wyklęty ze sportu

Zobacz także
 • Giro d'Italia Giro d'Italia. Hiszpański kolarz wykluczony z wyścigu za uderzenie rywala
 • Zniszczony rower Chrisa Froome'a Chris Froome staranowany przez samochód. Trzykrotnemu zwycięzcy Tour de France nic się nie stało, ale grupa Sky złoży zawiadomienie na policję
Komentarze (2)
Giro d'Italia. Nairo Quintana nowym liderem, dramat Gerainta Thomasa
Zaloguj się
 • kot2ka

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby tak postawił motocykl jakiś kibic to bym się zadziwił, ale po psach można się większych jeszcze głupot spodziewać !!!!

 • szeryfek23

  0

  Ciekawy tytuł. Ani Mikael Landa ani Geraint Thomas ani Adam Yates NIE byli liderami Giro. Ciekawe co jeszcze nakłamiecie aby zwiększyć kliknięcia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX