Piwo, sport i zdrowie! Czy piwo jest dobre dla kolarzy?

Czy wypicie piwa po treningu może być dla sportowca lepsze od wypicia szklanki wody? Zapewne dla większości odpowiedź jest jasna i brzmi 'nie'. Niektóre badania donoszą jednak, że piwo wypite po aktywności fizycznej może przynieść pozytywne efekty. Nadszedł czas, aby skonfrontować się z faktami i mitami na temat złotego trunku będącego jednym z najpopularniejszych napojów na świecie.
Grupa witamin B (elenabs/istockphoto) Grupa witamin B (elenabs/istockphoto) Grupa witamin B (elenabs/istockphoto)

Skarbnica witamin i składników mineralnych

Zacznijmy od tego, że jedna szklanka piwa to źródło witamin oraz składników mineralnych takich jak np. witamina B, ryboflawina czy magnez oraz cynk. Na 100 gramów piwa przypada 6 gramów magnezu, który odpowiada za skurcze mięśni, funkcje nerwowe, aktywację enzymów oraz rozwój kości ? wszystkie te elementy są kluczowe podczas uprawiania sportu wyczynowego, jakim jest kolarstwo. Rozsądne spożywanie piwa pozwala uniknąć wielu groźnych chorób np. cukrzycy, zawału serca, czy chorób naczyniowych.

Medytacja koi umysł, uzdrawia ciało Medytacja koi umysł, uzdrawia ciało pixabay.com

Sprawna praca umysłu

Zbawienny wpływ piwa został także dowiedziony przez badaczy z Lanzhou University, którzy wykazali, iż związki chmielu i ksantohumolu pozwalają zminimalizować objawy stresu i ryzyko wystąpienia demencji. To może skutecznie uchronić przed zachorowaniem na chorobę Alzheimer'a. Poza tym w szyszkach chmielu znajdują się żywice lupulina i humulina - są to substancje wykorzystywane m.in. do leczenia nerwic. Piwo może pomóc w rozładowaniu psychicznego obciążenia, które występuje np. po zawodach.

Szyszki chmielu Szyszki chmielu Fot. Shutterstock.com / danilag

Pij piwo na zdrowe kości

Co więcej, piwo jest źródłem krzemu - substancji niezwykle ważnej dla każdego sportowca, gdyż jest ona podstawą zdrowych i mocnych kości. Krzem odpowiada za prawidłowy rozwój kostno-stawowy oraz zapobiega pojawieniu się miażdżycy. Niedobór krzemu powoduje osteoporozę czy deformację stawów, dlatego niesłychanie ważne jest by uzupełniać jego niedostatek. Szczególną uwagę na ten mikroelement powinni zwracać kolarze, gdyż stanowi on fundament ich prawidłowej formy fizycznej. Hiszpańscy naukowcy wykazali, że kobiety, które regularnie piją piwo mają mocniejsze i gęstsze kości niż ich koleżanki będące abstynentkami.

Nerka Nerka Dorota Halicka

Odpowiednia flirtacja nerek

Piwo wpływa korzystnie na pracę naszych nerek. Wypicie złotego trunku powoduje częste wizyty w toalecie, a to sprawia, że nerki są odpowiednio filtrowane i lepiej pracują. Dodatkowo, według naukowców z Finlandii, piwo redukuje ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych o blisko 40 proc., co powinno uchronić sportowców od spotkań z nefrologiem.

odpowiednie nawodnienie odpowiednie nawodnienie Fot. Shutterstock

Czy piwo nawadnia lepiej niż woda?

Między naukowcami istnieje nierozstrzygnięty spór dotyczący hydratacji. Część badaczy twierdzi, iż picie piwa powoduje odwodnienie, z kolei inni uważają, że to właśnie piwo nawadnia nawet lepiej niż woda. W celu zbadania tych dwóch odmiennych tez profesor Manuel Garzon z Uniwersytetu w Granadzie przeprowadził badanie na grupie swoich studentów. Wykonywali oni wyczerpujący trening w temperaturze oscylującej wokół 40°C, po którym pierwsza grupa otrzymała do wypicia pół litra piwa, a druga taką samą ilość wody. W rezultacie okazało się, że to pierwsza grupa była lepiej nawodniona. Mimo to, nadal istnieją kontrowersje odnośnie nawadniających właściwości piwa.

W nocy powinniśmy zaciemniać sypialnię, a jeśli to niemożliwe - zakładać maskę zasłaniającą oczy podczas snu W nocy powinniśmy zaciemniać sypialnię, a jeśli to niemożliwe - zakładać maskę zasłaniającą oczy podczas snu Fot. ALAMY/BE&W

Problemy ze snem

Picie piwa wywołuje obniżenie poziomu glukozy we krwi, a jej niski poziom wpływa poważnie na jakość snu powodując jego zaburzenia. Należy pamiętać, aby nie pić piwa tuż przed snem, bo to niekorzystnie oddziałuje na fazę REM. Poza tym zbyt niski poziom glukozy we krwi prowadzi do słabszego wzrostu mięśni, a przecież każdemu sportowcowi zależy na ich jak najlepszej formie i kondycji.

Autorem tekstu: Bogdan Czarnota z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team

Więcej o:
Komentarze (34)
Piwo, sport i zdrowie! Czy piwo jest dobre dla kolarzy?
Zaloguj się
 • aletto

  Oceniono 4 razy 4

  Z waszego tekstu wynika, że piwo ma więcej magnezu niż alkoholu.
  "Na 100 gramów piwa przypada 6 gramów magnezu" BUAHAHAHAHAHAHA

 • gsu-76

  Oceniono 5 razy 3

  Piwo ma witaminy, ale mało. Dlatego trzeba go wypić dużo.

 • rowerowy365

  Oceniono 4 razy 2

  dzień bez piwa to dzień stracony :)

 • Rafał Łukasik

  Oceniono 1 raz 1

  Jest absolutnie pewne, że piwo nie zawiera witaminy B12, nawet w śladowych ilościach. Pierwszy slajd do kosza.

 • promemo

  Oceniono 5 razy 1

  Autorze - jeśli chcesz reklamować i podnieść spożycie piwa (bo zapewne sam jesteś piwoszem), nie musisz do tego dorabiać pseudonaukowej ideologii !
  "Ciemny lud" nie wszystko kupi ... no, chyba że jest z pewnej wyższej kasty.

 • mariuszg2

  Oceniono 3 razy 1

  Najlepsza kombinacja minerałów i witamin jest w czystym związku C2H5OH o stężeniu 40 %.
  Nawadnia, rozjaśnia umysł, wprawia w ruch ciało, otwiera serca i języki, poprawia relacje międzyludzkie a nawet prowadzi do extra doznań erotycznych

 • bimota

  0

  TAK, TAK... CHLEJCIE... IM WIECEJ DURNIOW TYM LEPIEJ DLA SRODOWISK, Z KTORYCH WYWODZI SIE AGORA...

 • perkis1234

  Oceniono 2 razy 0

  W piwach masowych NIE używa się naturalnego chmielu z tego co mi wiadomo.

 • Zdenek Ciopucha

  Oceniono 2 razy 0

  Jak mawiała moja babcia "od piwa to się głowa kiwa". No i mnie przekonała, piję codziennie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX