6 rowerowych absurdów - piesi i rowerzyści obywatelami drugiego sortu

Polskie miasta pełne są drogowych absurdów, szczególnie tych, które dotyczą pieszych i rowerzystów. Dla włodarzy miast od zawsze priorytetowy był transport samochodowy i widać to nadal w planowaniu infrastruktury pieszo-rowerowej.
50 cm drogi dla rowerów 50 cm drogi dla rowerów fot. nadesłane

Pół metra wystarczy

Zobacz też: Ściągnijmy rowerzystów na jezdnię

Taką właśnie szerokość ma jedna z rzeszowskich dróg dla rowerów. "Inżynierowie" zaprojektowali, a budowniczowie ustawili ekran akustyczny, to wszystko kosztem drogi rowerowej. Jakby było tego jeszcze mało, przejazdu strzeże latarnia, która skutecznie utrudnia przejazd wózków rowerowych czy też rowerów towarowych.

40 cm chodnika 40 cm chodnika fot. K.Kania

Pieszy ma trudny wybór

W tym miejscu w Łodzi, pieszy ma aż trzy wyjścia, chcąc iść w stronę widocznego na zdjęciu tunelu. Może przeciskać się między ludźmi stojącymi na przystanku, iść bokiem za przystankiem po nierównym, około 40-centymetrowym bruku, lub też śmiało kroczyć po gładkim asfalcie drogi dla rowerów.

wjazd z ul. Grójeckiej w ul. Barską wjazd z ul. Grójeckiej w ul. Barską fot. nadesłane

Taksówką czy rowerem

Tym razem Stolica. Piękny i nowy pas rowerowy, którym niestety nie da się jechać, bo... taksówkarze wcale nie zmienili swoich przyzwyczajeń i mimo wytyczenia pasa dla rowerów, czekają na klientów w tym samym co do tej pory miejscu. To co drogi rowerzysto? Może dalej taksówką?

Barierka, ul. Żeromskiego Barierka, ul. Żeromskiego Joanna Leśniewska

Niebezpieczni piesi

Poznań. Środkowa barierka odgradza rowerzystów od pieszych, to można jeszcze zrozumieć, ale barierka po lewej stronie odgradza pieszych od... trawnika. Rowerzyści stanowią zagrożenie dla pieszych, a piesi dla trawy.

przejazd dla rowerów? przejazd dla rowerów? NADESŁANE

To się kupy nie trzyma

Droga dla rowerów, wytyczony przejazd przez jezdnię, a przed przejazdem znak C13a - wieszczący koniec drogi dla rowerów. Sensu brak...

Barierka, ul. Biskupińska Barierka, ul. Biskupińska Joanna Leśniewska

Ogrodzić płot płotem od płotu

Znowu Poznań i znowu barierki. Tym razem zapory chronią ogrodzenie przed pieszymi i rowerzystami poruszającymi się ciągiem pieszo-rowerowym. Możliwe, że pierwotnie barierki miały być poprowadzone środkiem i oddzielać ruch kołowy od ruchu pieszego, ale... Coś poszło nie tak.

Więcej o:
Komentarze (48)
6 rowerowych absurdów - piesi i rowerzyści obywatelami drugiego sortu
Zaloguj się
 • rowerowy365

  Oceniono 5 razy 5

  Co do TAXI stojących na DDR, wystarczy podejść i grzecznie poinformować panów, że nieprawidłowo stoją. Oczywiście trzeba być przygotowanym na szybką ewakuację z powodu ich przewagi liczebnej, a także mieć uszykowany aparat i pstryknąć kilka fotek. Potem zgłosić fakt policji. Odnośnie barierek odgradzających od płotu to chyba tam akurat było odwrotnie. Najpierw barierki, a potem płot otaczający teren. Ale nadmiar barierek widać w całej najjaśniejszej. Często ustawione w szczerym polu.
  Niestety zanim urzędnicy zaczną myśleć "po naszemu" upłynie jeszcze wiele lat. Do tego czasu buble będą powstawały w miarę regularnie.

 • tetradrachma

  Oceniono 4 razy 4

  No dobrze, ale dlaczego jest gwiazda Dawida israelskiej armii ?!

 • krzywelustro

  Oceniono 5 razy 3

  Tytuł artykułu to oczywista oczywistość: wegetarianie i cykliści to zdemoralizowany, podły i animalny gorszy sort. Z winy Tuska, rzecz jasna.

 • aadrianaa8

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie zastanawia co "poeta" miał na myśli tworząc ścieżkę rowerową obok chodnika wzdłuż ul. Górczewskiej na odcinku Księcia Janusza - Białowiejska. Efekt jest taki, że nikt nie przechodzi przez uliczki po pasach, a przekraczając ul. Mroczną pieszy ląduje na znaku drogowym, o przejściu z dzieckiem za rękę nie ma mowy :/ Średnie to taki

 • warszawiak67

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjęcie 2 - czepiacie się bez powodu.Przecież jest wystawiona kompilacja znaku C-13 i C-16, czyli jest to droga pieszo- rowerowa (piesi idą lewą stroną a rowerzyści jadą prawą stroną drogi). Przy czym rowerzyści muszą zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o pieszych i ustępować im pierwszeństwa.

 • witek.urbanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjęcie numer 4 (Poznań) jest w miejscu gdzie znajduje się jakiś zakład dla niewidomych. Barierka jest nie po to by chronić pieszych od trawy tylko by ułatwić życie ociemniałym. Zanim napiszecie bzdury proponuję sprawdzić źródła. Z tych samych powodów jest barierka między pieszymi a rowerami

 • macwies

  Oceniono 1 raz 1

  barierka od strony trawnika? No przecież im więcej barierek tym większy zarobek. Co wy widzicie w tym dziwnego! Pociągnąć za "konsekwencje" (także za finansowe) zatwierdzającego projekt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX