MTB niejedno ma imię, czyli rodzaje kolarstwa górskiego

Wszyscy znają różnicę między rowerem miejskim a rowerem górskim, ponieważ znacząco różnią się od siebie. Mają inne opony, ramy, rowery miejskie posiadają zazwyczaj błotniki i bagażnik. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dyscypliny jaką jest MTB, czyli kolarstwo górskie. Laicy uważają zawodnik MTB to po prostu osoba, która jeździ rowerem po górach.
Pierwsze rowery górskie Pierwsze rowery górskie źródło: clunkers.net

Skąd się wzięło MTB

Z jednej strony rzeczywiście jest to prawda, ponieważ zazwyczaj jeździmy po terenach górskich, ale mało kto z laików wie, że MTB posiada szereg różnych dyscyplin. Kolarze startujący w zawodach rywalizują ze sobą w różnych kategoriach takich jak: Zjazd (Downhill), Freeride, Maraton, Enduro czy Cross-Country. To tylko niektóre dyscypliny jakie możemy obserwować w ramach zawodów MTB.

Za ojca MTB uważany jest Amerykanin - Gary Fisher, który pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku był pomysłodawcą roweru górskiego.

Gary Fisherźródło: twitter.com/gary_fisher

Postanowił on zmodyfikować nieco wygląd roweru miejskiego, wzmocnił i skrócił jego ramę, pozbawił błotników i osłon aby był lżejszy, a także zmienił opony z gładkich i cienkich 28-calowych na takie z grubym bieżnikiem na kołach o średnicy 26 cali. Na początku swojego istnienia kolarstwo górskie było uznawane za nieformalny sport ekstremalny, a zawody polegały na zjazdach po niebezpiecznych i wąskich ścieżkach leśnych, które zazwyczaj prowadziły z góry na dół. Na przestrzeni lat MTB mocno ewoluowało, dochodziły nowe dyscypliny takie jak street, rowerowa jazda na orientację czy Cross-country. W 1990 roku Union Cycliste Internationale (UCI) zwróciła uwagę na ten sport i włączyła go do katalogu swoich oficjalnych zawodów. Od 1996 roku zawody w XC (Cross-country) stały się oficjalną dyscypliną Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Podobnie jak narciarstwo, lekkoatletyka, pływanie czy rajdy samochodowe, tak samo kolarstwo górskie posiada szereg różnych dyscyplin. Jedni zawodnicy specjalizują się w maratonie, drudzy w downhillu, a jeszcze inni preferują freeride. Co te angielsko brzmiące nazwy dokładnie oznaczają? Już wyjaśniam.

Downhill Downhill źródło: http://fortwilliamworldcup.co.uk

Zjazd (ang. downhill, DH)

Jaka sama nazwa wskazuje jest to jazda rowerem z góry na dół po stromych stokach. Zawodnicy rywalizują zazwyczaj na górskich, wąskich szlakach z dużą ilością kamieni i wystających korzeni. Na trasie znajdują się dropy i hopy na których zawodnicy skaczą kilka metrów nad ziemią. Często mają one swoje nazwy. Zawodnicy startują w określonych odstępach czasowych, a zwycięzcą zostaje najszybszy zawodnik.

Freeride Freeride fot. Markus Greber, źródło: home.adelphi.edu

Freeride (FR)

Jest to dyscyplina zbliżona do downhillu, ale ma mniej sformalizowany charakter. Zawody FR różnią się między sobą zasadami w zależności od tego, kto jest ich organizatorem. W klasycznych zawodach kolarze startują ze szczytu wzgórza i muszą dotrzeć dowolnie wybraną przez siebie trasą do mety, która znajduje się u jego stóp. W niektórych wariantach o zwycięstwie decyduje szybkość przejazdu, a w niektórych kolejność przekroczenia linii mety. Obecnie w zawodach freeride największą wagę przywiązuje się do stylu jazdy. Sędziowie oceniają poziom trudności wykonywanych tricków oraz zwracają uwagę na liczbę upadków.

Dual Slalom Dual Slalom źródło: vitalmtb.com

Dual slalom (DS) i Four Cross (4X

Dual slalom to dyscyplina, która polega na równoczesnym zjeździe po stromej, krętej trasie dwóch zawodników, którzy startują w tym samym czasie. Four Cross ma formę zbliżoną do dual slalomu z tą różnicą, że na trasie w tym samym czasie rywalizuje nie dwóch, a czterech zawodników.

Bogdan Czarnota - XC Bogdan Czarnota - XC fot. VSU MTB Team

Cross-country (XC)

Są to zawody rozgrywane na pętlach, zazwyczaj o długości od 2 do 5 km, które kolarze pokonują kilka lub kilkanaście razy w czasie jednego wyścigu. Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach ruszają wspólnie ze startu zatrzymanego. W czasie trwania wyścigu kolarze mogą korzystać z części zamiennych i narzędzi, które są dostępne w specjalnie wyznaczonych do tego strefach. O zwycięstwie decyduje kolejność przekroczenia linii mety. Zawody Cross-country trwają zazwyczaj ok. 2 godzin.

Enduro Enduro źródło: youtube.com

Enduro

To dyscyplina pośrednia między XC a freeridem. Polega ona na tym, że zawodnik jeździ po wyznaczonych przez siebie trasach po różnym terenie. W zawodach typu Enduro kolarze jeżdżą tam, gdzie według nich jest najlepiej i najciekawiej. Sporą część czasu spędzają w powietrzu korzystając z hop rozmieszczonych na trasie.

Michalina Ziółkowska Maraton MTB Michalina Ziółkowska Maraton MTB fot. VSU MTB Team

Maraton (MX, MT)

Zawody te polegają na rywalizacji na długiej trasie od 50 do 200 km, głównie w terenie. Rowery na których jeżdżą kolarze są podobne do tych używanych w zawodach XC. Od 2004 Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) organizuje w tej dyscyplinie Puchar Świata.

RJnO Duszniki RJnO Duszniki źródło: mtbo.pl

Rowerowa jazda na orientację (MTBO, RJnO)

Jest to kombinacja tradycyjnego biegu na orientację i maratonu rowerowego. Kolarze stratują na rowerach używanych w maratonach, ale dodatkowym elementem ich wyposażenia podczas wyścigu jest również mapnik. Głównym celem zawodników jest zaliczenie w jak najkrótszym czasie jak największej liczby punktów kontrolnych.

Dirt Jump Dirt Jump źródło: dirtmountainbike.com

Street, trial i dirt

W MTB oprócz powyższych terminów, które jednoznacznie kojarzą się z kolarstwem górskim istnieją jeszcze dyscypliny związane z tzw. ekstremalnym kolarstwem miejskim. Są to bardzo widowiskowe zawody, które można porównać do parkour?u na rowerach. Poniżej kilka słów na temat tych efektownych form kolarstwa.

Street - kolarze uprawiający tę odmianę kolarstwa jeżdżą przeważnie po mieście i jako przeszkody wykorzystują elementy jego infrastruktury. Bardzo często jeżdżą po różnego rodzaju murkach, chodnikach, pomnikach, schodach,  barierkach i wszelkich innych podwyższeniach.

Trial - jest to dyscyplina, w której kolarze mają do pokonania krótki dystans, na którym znajdują się różnego rodzaju przeszkody. Każde postawienie stopy na podłożu jest traktowane jako przewinienie. Rowerzystów, którzy uprawiają trial można często oglądać w mieście, ponieważ za przeszkody traktują elementy infrastruktury miejskiej.

Dirt jumping (DJ) - to jedna z bardziej widowiskowych dyscyplin. Kolarze jeżdżą po specjalnie przygotowanym torze skonstruowanym z hop ziemnych, czyli tzw. dirtów. Zawody w tej dyscyplinie polegają na wykonywaniu skoków oraz innych skomplikowanych ewolucji w powietrzu. Sędziowie oceniają technikę jazdy oraz trudność tricków.

Copyright © Agora SA