Cztery sposoby na rower bez łańcucha

20.02.2013 14:12
Łańcuch rowerowy

Łańcuch rowerowy ,

Hałasują, brudzą nogawki spodni, wymagają regularnego smarowania, a do tego czasem się zrywają. Łańcuchy, bo o nich mowa, wydają się być tak oczywistym elementem roweru jak koło. A jednak niektóre rowery nie posiadają tego elementu. Zobaczcie jak to możliwe.
Komentarze (14)
Cztery sposoby na rower bez łańcucha
Zaloguj się
 • Gość: Biko

  Oceniono 13 razy 9

  Dziwię się, że nie napisano o polskim wynalazcy i jego rowerze bez łańcucha - http://wyborcza.biz/Firma/51,101618,10908236.html?i=1
  To jest 5 i chyba najbardziej sprawny rodzaj roweru.

 • Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 6

  Kolejna wada paska: specjalna, dzielona rama. Paska nie da się rozkuć ;)

 • Gość: divak2

  Oceniono 7 razy 5

  Z tymi och-ach na temat wałków napędowych to bym się wstrzymał. Ponieważ rower ma dosyć duży moment obrotowy (u mnie tak ~130Nm - jak w małym samochodzie) to łożyska tego wałka są mocno obciążone, wskutek czego generują duże opory. W związku z czym sprawność wałka jest sporo mniejsza niż sprawność pracującego w optymalnych warunkach łańcucha. A jak zapewnić łańcuchowi optymalne warunki? Ano nasmarować go dobrze a potem zamknąć go całego w osłonie. I to jest piąty sposób na pozbycie się łańcucha z pola widzenia.

 • rmikke

  Oceniono 3 razy 3

  Jak to nie używa się linek do napędu klasycznych rowerów?

  Proszę bardzo: www.stringbike.com/

 • jezdziec_apokalipsy

  Oceniono 3 razy 3

  A co jest nie tak z łańcuchami? Ja ze swoim nie mam żadnych problemów. Zanim się dowiedziałem, że po smarowaniu należy go wytrzeć, żeby się piach nie przyklejał i nie zużywał nadmiernie części, całymi latami jeździłem z takim papierem ściernym na łańcuchu i zębatkach. Kiedy mi się coś w końcu posypało, mój rower był już tak stary, że wymagał wymiany ze względu na brak kompatybilności ze współczesną technologią :)

 • benek.z.gw

  Oceniono 4 razy 2

  Rower Bounce bike nie ma łańcucha polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,8283322,Pojazd_dla_kangurow.html
  Są tez rowery napędzane cięgnami z grubego drutu .Zdaje się dwa takie cięgna wykonują ruch posuwisto zwrotny .Bród na pasku zębatym można eliminować tak jak się osłania łańcuchy w holenderkach.
  Nie sądzę aby błoto stanowiło wielki problem , bo pasek zębaty nie musi być mocno napięty .Co do naciągu paska to wcale nie jest problematyczny. Paski "nie zębate" a wielorowkowe (wieloklinowe) nawet sztywne (z kortem) pracują latami w układach bez naciągu. Stosuje się tez paski elastyczne bez kortu np MAEL ,które naciąga się o kilkadziesiąt mm wiec żadna regulacja długosci nie jest potrzebna

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 2

  mimo wszystko, chętnie kupibym taki jak na fotce wyżej. Gdzie można takie cacko kupić?

 • 0

  Jest jeszcze jeden sposób: rower elektryczny z napędem bezpośrednim - silnik w piaście. Napęd centralny w rowerze jest uważany za najlepszy, ale wg mnie nie jest, bo dużym momentem obrotowym przeciąża łańcuch.

 • Gość: swa

  Oceniono 2 razy 0

  Dla najmłodszych są rowerki biegowe http://www.likeabike.com.pl/galerie/r/rowerek-biegowy-likeabik_237.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX