Jesienno-zimowa rowerowa odzież funkcyjna firmy ROSE [TEST]

Na początku października do naszej redakcji przyjechał komplet odzieży jesienno-zimowej niemieckiej firmy Rose. Jako że zima niedawno do nas zawitała wraz ze swoimi ujemnymi temperaturami, dopiero teraz mogłem sprawdzić w praktyce ?zimowość? owych produktów
Kurtka ROSE Winter Jacke Kurtka ROSE Winter Jacke fot. Rose

Kurtka zimowa Wind Fibre za 89,95 Euro

Kurtka uszyta jest z dwóch materiałów funkcyjnych: windfibre oraz profibre. Ten pierwszy ma zapewnić ochronę przed wiatrem oraz sprawić, że będzie nam ciepło i komfortowo - dzięki oddychalności tego materiału. Drugi zaś redukuje ciepło generowane przez nasz organizm oraz odciąga od ciała wilgoć. Czy to działa? Jak najbardziej. Fakty są takie, że kurtka ta oddycha, jednocześnie nie przepuszczając powietrza z zewnątrz. Świetnie izoluje od wiatru jednocześnie odprowadzając nadmiar ciepła zgromadzonego przy ciele.

Kurtka ta testowana była w różnych temperaturach i najlepiej zdawała egzamin w zakresie od +2 do +15 St.C,

Romet Rambler 27,5 3.0fot. PP

więc według mojej oceny idealnie nadaje się na naszą jesień i wiosnę. Przy temperaturach poniżej zera (okolice -7 St. C) ja już marzłem, pod spodem mając tylko koszulkę z długim rękawem ROSE, ale po założeniu na nią jeszcze bielizny funkcyjnej z wełny merino - komfort termiczny powrócił. Wiadomo, należy dostosować ubranie zakładane pod kurtkę do temperatury panującej na zewnątrz oraz do rodzaju jazdy jaką mamy zamiar odbywać (kadencja/prędkość/wysiłek).

Kurtka Winter Jacke - tyłfot. ROSE

Niemcy to naród dokładny i dbający o szczegóły, tę teorię potwierdzają różnego rodzaju udogodnienia, jakie możemy znaleźć w kurtce firmy ROSE:

- wysoka i wygodna stójka wykończona materiałem profibre

- zakładka na suwaku głównym kurtki z kieszonką na wózek suwaka - wykończona materiałem profibre

- przedłużony tył ze ściągaczami

- mankiety ze ściągaczami - zapobiegające przewianiu

- podręczna kieszeń na lewym ramieniu zamykana na suwak

- dwie tylne kieszenie kolarskie zapinane na suwak

- odblaski umieszczone tak, żeby rowerzysta był widoczny z każdej strony.

Są jednakże rzeczy, które mogłyby być lepsze. Dostęp do tylnych kieszeni, przez to że są pięknie wkomponowane w tył kurtki jest ograniczony i szybkie wyjęcie z nich czegoś w rękawiczkach nie jest wcale proste. Kolejna rzecz to odblaski, które są naprasowane na tył kurtki, a dokładnie pierwszy z nich (z trzech) zaczął się odklejać już po 2 miesiącach użytkowania.

odblaskifot. MB

Kurtce wg mnie brakuje też funkcjonalnej kieszeni na telefon, do której byłby szybki i łatwy dostęp (odebranie połączenia, zrobienie zdjęcia etc.)

Ogólnie oceniam ten produkt jako godny zainteresowania, bardzo dobrze zaprojektowany - z dbałością o detale, ale oczywiście niepozbawiony całkowicie wad.

Kurtka ta dostępna jest w czterech kolorach (zielonym, seledynowym, czerwonym i czarnym) w rozmiarach od S do 4 XL.

Więcej o produkcie na stronie producenta

koszulka termiczna Rose koszulka termiczna Rose fot. Rose

Koszulka termoaktywna z długim rękawem za 25,95 Euro

Koszulka ta została uszyta w technologii MTS (Moist Transport System), czyli jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci od ciała rowerzysty. Do jej produkcji użyto poliestru w stosunku 60% Dacron poliester - 40% micro poliester.

W pierwszej chwili miałem wrażenie, że jest to koszulka ocieplająca, i rzeczywiście - ten poliester grzeje lepiej niż bawełna, więc na przejażdżki przy temperaturach powyżej +15 St. C zbytnio się nie nadaje. Koszulka ma stójkę (kołnierzyk), który przypomina troszkę golf, chroni cześć szyi przed wyziębieniem. Koszulka poza tym jest bardzo długa, więc wygodnie można ją wkasać w spodnie, długie rękawy zakończone ściągaczami są wygodne i idealnie układają się pod kurtką. Koszulka nie jest jakoś bardzo obcisła, posiada płaskie szwy, nie krępuje ruchów, a jej materiał jest przyjemny w dotyku i nie drażni skóry. Produkt ten nadaje się jako pierwsza warstwa ubrania - tzw. potówka - w czasie jazdy przy niższych temperaturach. Jednakże, żeby zachować komfort termiczny w tych warunkach, oprócz kurtki należy jeszcze docieplić się dodatkową warstwą odzieży.

Koszulka dostępna w dwóch kolorach (czarnym i białym) w rozmiarach od S do XXL

Więcej o produkcie na stronie producenta

Zdjęcie Berkner męska koszulka z długim rękawem i golfem Action Zdjęcie Halvarssons WINTUR koszulka termoaktywna z długim rękawem Zdjęcie X-Bionic Koszulka damska z długim rękawem Evo
Berkner męska koszulka z długim rękawem i golfem
Halvarssons WINTUR koszulka termoaktywna męska X-Bionic Koszulka damska termoaktywna z długim rękawem
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Spodnie Bib Thermal Rose Spodnie Bib Thermal Rose fot. Rose

Spodnie BIB Thermal z wkładką kolarską za 62.95 Euro

Po otwarciu przesyłki od ROSE i spojrzeniu na rozmiar spodni stwierdziłem, że Niemcy się pomylili. Mimo podania dokładnych moich wymiarów spodnie XL? Przecież będą luźne w pasie tak, że będę musiał się dodatkowo chyba szalikiem owijać, by wypełnić jakoś ten luz... Okazało się, że nic bardziej mylnego, pasowały prawie idealnie (tylko szelki mogłyby być dłuższe) - byłem bardzo zdziwiony, gdyż nigdy nie nosiłem spodni w rozmiarze XL.

Produkt ROSE został wykonany bardzo starannie. Materiał z którego uszyto te spodnie to Pro Fibre Thermo. Odpowiedzialny jest on za utrzymanie komfortu cieplnego, dzięki szybkiemu pochłonięciu wilgoci przez wewnętrzną warstwę materiału i szybkiemu odprowadzeniu jej na zewnątrz, za co odpowiedzialna jest warstwa zewnętrzna.

Spodnie testowane były w szerokim zakresie temperatur, od -7 do +15 St.C i okazało się, że w każdych warunkach sprawowały się bardzo dobrze. Bez dodatkowej odzieży termoaktywnej na mrozie - po rozgrzaniu się bardziej energiczną jazdą - było wystarczająco ciepło, po prostu nie marzłem.

Spodniefot. PP

Natomiast w słoneczny, ciepły, wiosenny dzień, gdy termometr pokazywał 15 kresek na plusie - nie zagotowałem się w nich i odczuwałem bardziej komfort niż dyskomfort termiczny.

Romet Rambler 27,5 3.0fot. PP

Wiadomo, spodnie te są na niższe temperatury. Dzięki wygodnym szelkom (po kilku wyjazdach i paru godzinach na rowerze zbyt krótkie na początku szelki rozciągnęły się i ułożyły) i kroju typu BIB, nerki rowerzysty zawsze są chronione przed wyziębieniem, a spodnie nie zsuwają się i zawsze są na swoim miejscu. Przedni, krótki suwak, ułatwia założenie i zdjęcie spodni, jak również pozwala na szybkie załatwienie łatwiejszej potrzeby fizjologicznej. Pod nogawki zakończone suwakami, bardzo wygodnie można wcisnąć nawet najgrubsze wełniane skarpetki, a wzdłuż suwaków wszyte są taśmy odblaskowe poprawiające widoczność rowerzysty po zmroku. Wkładka kolarska (pampers) w pierwszej chwili nie była zbytnio wygodna. Spodnie zbyt ciasno przylegały do czterech liter, ale to zapewne przez zbyt krótkie szelki. Po czasie wszystko się ułożyło, wkładka okazała się idealnie dopasowana do męskiej fizjologii, zarówno pod względem jej kształtu jak i umiejscowienia.

Na wzmiankę zasługują też wzmocnienia na kolanach, które nie poddały się mimo spektakularnej gleby jaką zaliczyłem w czasie górskiego zjazdu po śliskich kamieniach. Byłem przekonany, że biby podarły się w miejscu styku z ostrymi kamieniami, okazało się jednak, że spodnie wytrzymały, za to moja skóra nie. Cóż, rana się już dawno zagoiła, a ze spodni dziura bez śladu by nie znikła... Mimo tego, że przez dłuższy czas byłem przeciwny obcisłemu stroju na rower, po jeździe w spodniach ROSE absolutnie przekonałem się do celowości takiego ubioru. Nic nie obciera, nie przeszkadza, a podczas nawet mocnego pedałowania. W spodniach tych nie znalazłem żadnej wady, a wręcz okazało się, że są lepsze niż się tego spodziewałem.

Spodnie dostępne tylko w jednym kolorze (czarnym) w rozmiarach od S do 4XL

Więcej o produkcie na stronie producenta

Zdjęcie ENDURA Spodnie THERMOLITE BIBLONGS 09 z wkładką Zdjęcie ROGELLI FOBELLO - zimowe spodnie rowerowe, wkładka Coolmax Zdjęcie Stoor Spodnie rowerowe z wkładką
ENDURA Spodnie THERMOLITE z wkładką kolarską ROGELLI FOBELLO - zimowe spodnie z wkładką kolarską Stoor Spodnie rowerowe z wkadką kolarską
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Rekawice ROSE Rekawice ROSE fot. ROSE

Rękawice zimowe Windster Waves za 29,95 Euro

Już pierwszy rzut oka na te rękawiczki wystarczy, żeby stwierdzić, że muszą być ciepłe; na myśl przywodzą rękawice narciarskie. Za to by było tak w rzeczywistości odpowiedzialny jest materiał Thinsulate i rzeczywiście - rękawiczki są ciepłe, ale zawsze mogłyby być cieplejsze :) Niestety, moje dłonie mają tendencje do szybkiej utraty ciepła, więc dobre rękawice to dla mnie podstawa. Te jak na moje potrzeby są świetne jako jesienne i sprawdziły się w temperaturze do +4 St.C. Przy jeździe poniżej zera potrzebowały pomocy, ale byłem na to przygotowany. Bawełniane rękawiczki pod rękawice ROSE sprawiły, że komfort termiczny powrócił. Po 3 godzinach średniointensywnej jazdy w terenie przy temperaturze -7 St.C. moje dłonie były prawie gorące - a rzadko się to zdarza.

Mróz w ROSEfot. PP

Produkt ROSE jest wygodny i mimo tego, że rękawica jest dość gruba - łatwo można się wczuć w dozowalność hamulców. Rękawiczki posiadają wkładki żelowe, dzięki którym wygodniej trzyma się kierownicę,

 

rekawice Rosefot. Rose

Regulacja mankietu na rzep ułatwia nałożenie ich na rękawy kurtki - tak aby wiatr nie dostawał się pod ubranie. Rękawiczki nie przepuszczają zimna, ale jednocześnie oddychają, nie miałem nawet w ciepły dzień uczucia przesadnego pocenia się dłoni. Produkt ten wyposażony jest w odblaski.

Jednym zdaniem: ciepłe, wygodne, przemyślane, po prostu dobre rękawice na chłodniejsze dni.

Rękawice dostępne są w jednym kolorze (zielonym) w rozmiarach od S do XXL

Więcej o produkcie na stronie producenta

Zdjęcie Accent Rękawice zimowe Ice Storm Zdjęcie Fox Rękawice Digit acid Zdjęcie Northwave Rękawiczki zimowe Power Long Gloves
Accent Rękawice zimowe Ice Fox Rękawice zimowe Digit acid Northwave Rękawiczki zimowe
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Copyright © Agora SA