Rowerem po Europie: Piękny i z rowerowym potencjałem. Budapeszt!

Trudno powstrzymać się od postawienia wykrzyknika przy nazwie węgierskiej stolicy. Na pewno ta swego rodzaju emfaza nie zdziwi nikogo, kto choć raz był w Budapeszcie - jednym z najpiękniejszych miast w skali (co najmniej) Europy. Do tego, nie da się nie zauważyć, że Budapeszt z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazny dla użytkowników dwóch kółek. Wzorem innych europejskich aglomeracji, które od lat rozwijają kulturę rowerową, stawia na popularyzację ruchu rowerowego, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Co ciekawe, w Budapeszcie, w sposób szczególny zwraca się uwagę na ruch drogowy jako jedność - każdego użytkownika dróg obowiązują określone zasady, które służyć mają dobru nadrzędnemu - bezpieczeństwu.

Niby to oczywiste - jednak sami wiemy najlepiej, że warto sobie o tym przypominać jak najczęściej. W Polsce z pewnością przydałoby się ustawianie znaków zachęcających użytkowników dróg do wzajemnej życzliwości -  takie właśnie tabliczki znajdziemy w Budapeszcie.

Warto zapoznać się z zasadami ruchu na węgierskich drogach - najnowsze informacje znajdziesz tutaj .

W ostatnich latach wytyczono ok. 200 kilometrów nowych tras rowerowych. Są one zróżnicowane. To nie tylko osobne szlaki, czy ciągi pieszo-rowerowe, ale również pasy wyznaczone na jezdniach.

Rowerzyści mogą też korzystać (w obie strony) z dróg jednokierunkowych. Ciekawym rozwiązaniem jest osobna sygnalizacja świetlna dla rowerzystów. Jeśli nie będziemy w danym miejscu mieli możliwości skorzystania z infrastruktury rowerowej - możemy jeździć po chodnikach. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie - maksymalna dopuszczalna prędkość to 10 km/h.

Jednym słowem - chociaż zdania co do komfortu zwiedzania węgierskiej stolicy na dwóch kółkach są podzielone, to jednak można z całą pewnością stwierdzić, że sukcesywnie wdrażane są kolejne udogodnienia.

Wyraźnie widać racjonalny plan wprowadzania efektywnych rozwiązań sprzyjających rowerzystom. Świadczy o tym również liczba użytkowników jednośladów na drogach - już na pierwszy rzut oka widać, że jest ich więcej niż dajmy na to w Warszawie. To spostrzeżenie potwierdzają też statystyki.

Dajmy jednak spokój liczbom i zestawieniom - szkoda na nie czasu, gdy czeka na nas piękny Dunaj, setki wyjątkowej urody zabytków, atrakcyjne tereny rekreacyjne, kompleksy słynnych budapeszteńskich łaźni i sympatyczni gospodarze.

Budapeszt i rowery - informacja turystyczna, wypożyczalnie i system rowerów miejskich

Zapamiętajmy ten adres - Bajcsy-Zsilinsky utca - jeśli chcemy się dowiedzieć wszystkiego na temat ruchu rowerowego w mieście. To siedziba prężnie działającego Węgierskiego Stowarzyszenia Wycieczek Rowerowych. Otrzymamy tu wszelkiego rodzaju materiały istotne z punktu widzenia turysty-rowerzysty: przewodniki, mapy, informacje na temat lokalizacji stacji rowerowych, wypożyczalni, sklepów, serwisów itp.

MKTSZMKTSZ źródło: kerekparosnap.hu źródło: kerekparosnap.hu

System rowerów miejskich

Z pewnym opóźnieniem, ale jednak udało się właśnie uruchomić system miejski - wszystkie informacje na temat jego bieżącego funkcjonowania znajdziemy na stronie internetowej (dostępnej również w wersji angielskiej) - http://molbubi.bkk.hu/ .

Rower miejski w BudapeszcieRower miejski w Budapeszcie fot. molbubi.bkk.hu fot. molbubi.bkk.hu

W serwisie - dokładna mapka ze stacjami systemu MOL Bubi, wyjaśnienia dotyczące możliwości korzystania z rowerów (jeśli jesteś turystą, wystarczy, że podasz numer swojego telefonu i wygenerowany kod PIN). Zwrotu roweru można dokonać w każdym punkcie MOL Bubi (niekoniecznie w tym, w którym go wypożyczono). Przykładowe ceny: do 30 minut za darmo, do 60 minut - 500 forintów, do 180 min - 2,500 forintów. Warto również zapoznać się z aktualnymi ofertami promocyjnymi. System rowerów miejskich działa od niedawna.

Można skorzystać również z sieci wypożyczalni prywatnych, których w Budapeszcie nie brakuje. Jedną z popularniejszych jest sieć Budapeszt Bike ( www.budapest bike.hu ). Inne to - BikeBase ( www.bikebase.hu ) czy Zebra Bikes ( www.yellowzebrabikes.com ), która specjalizuje się także w organizowaniu wycieczek rowerowych, ma też atrakcyjną ofertę dla rodzin z dziećmi.

Pod względem cenowym oferta wypożyczalni przedstawia się podobnie - średnio koszt wypożyczenia roweru nie przekracza ośmiuset forintów (za godzinę). Wypożyczalnie oferują atrakcyjne rabaty, jeśli wybierzemy opcję kilkudniową. Warto też korzystać z usług wypożyczalni za pomocą aplikacji internetowych - co również premiowane jest zniżkami. Oferowane rowery są dobrej jakości, można wypożyczyć także różne akcesoria (kaski, ochraniacze itp.).

Nie trzeba być bardzo zaawansowanym rowerzystą, żeby bezproblemowo zwiedzać Budapeszt właśnie w ten sposób, należy jednak pamiętać, że nie można przewozić rowerów środkami komunikacji miejskiej. Wyjątkiem jest kolej podmiejska (HEV).

Jeśli jednak nie uprzemy się, by np. na sam szczyt Góry Gellerta koniecznie wjeżdżać rowerem, rzeźba terenu nie powinna stanowić większego wyzwania, szczególnie w Peszcie.

Jadąc, czy też prowadząc rower - na jeden z najwspanialszych punktów widokowych, czyli Wzgórze Gellerta - po prostu musimy się udać. Podobnie jak na Wzgórze Zamkowe.

Budapeszt - Zamek KrólewskiBudapeszt - Zamek Królewski fot. Rowerem po Europie fot. Rowerem po Europie

Budapeszt z tej (podobnie jak z każdej innej perspektywy) prezentuje się wręcz fascynująco - zarówno w świetle dziennym, jak i (a może jeszcze bardziej) w wersji iluminowanej, trzeba przyznać, że Węgrzy nie oszczędzają na oświetleniu i choć to nie do końca ekologiczne - w tym szczególnym przypadku - chwała im za to.

Dunaj i architektura

Dunaj w Budapeszcie jest szeroki, rozległy i jako taki stanowi jeden z ważniejszych "elementów" wyglądu i w pewnym sensie również funkcjonowania miasta. Jeśli mówimy o tej wyjątkowej, europejskiej rzece (łączącej trzy pobliskie stolice: Budapeszt, Wiedeń i Bratysławę) nie da się nie zauważyć jej aspektu "turystycznego". Wydaje mi się, że to właśnie w stolicy Węgier Dunaj zyskał najpiękniejszą oprawę.

Prawdziwym ukoronowaniem jest dla niego budynek węgierskiego parlamentu - jeden z najbardziej okazałych i zarazem charakterystycznych na świecie. To wizytówka Budapesztu i całych Węgier, prawdopodobnie najczęstszy motyw eksponowany na pocztówkach i wszelkiego rodzaju materiałach promocyjnych.

fot. Rowerem po Europie

Dunaj, a właściwie naddunajskie bulwary, to również miejsce atrakcyjne dla rowerzystów. Jeśli się nieco zmęczymy aktywnym podziwianiem kolejnych budapeszteńskich perełek architektury i sztuki, warto wybrać się w rejs statkiem, z którego pokładu będziemy się mogli oddać podziwianiu Budapesztu właśnie z tej szczególnej perspektywy.

Jeśli Dunaj - to oczywiście również słynne budapeszteńskie mosty (dostępne dla ruchu rowerowego).

Mowa o monumentalnym Moście Łańcuchowym, Moście Elżbiety, Moście Wolności, Moście Małgorzaty i najnowszym spośród nich, będącym szczególną atrakcją dla rowerzystów, Moście Megyeri.

Budapeszt - Most łańcuchowy i Bazylika św. StefanaBudapeszt - Most łańcuchowy i Bazylika św. Stefana fot. Rowerem po Europie fot. Rowerem po Europie

Most Łańcuchowy (zwany również Mostem Széchenyiego) to pierwszy most łączący Budę z Pesztem. Jego charakterystyczną sylwetkę możemy podziwiać z pobliskiego Wzgórza Zamkowego, przejeżdżając nim zachwycimy się Dunajem z widokiem na Parlament.

Naddunajskie mosty to jeden z wielu skarbów architektonicznych stolicy Węgier.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tym najnowszym, którego budowa zakończyła się w 2008 roku. To pierwszy most wantowy na Węgrzech, liczący 1861 metrów. Jest nie tylko wysoce funkcjonalny, ale również nie odbiega urodą od pozostałych. Jego biała, smukła konstrukcja dominuje nad okolicą. Most łączy Budapeszt z miastem Budakalász.

Budapeszt - Most MegyeriBudapeszt - Most Megyeri źródło: flickriver.com źródło: flickriver.com

Oczywiście budując go, nie zapomniano o rowerzystach, którzy znajdą tu również pas przeznaczony właśnie dla nich. Od strony północnej wytyczono ścieżkę rowerową, która jednocześnie stanowi odcinek popularnego szlaku rowerowego EuroVelo (nr 6).

Na jakie warunki możemy liczyć zwiedzając najpopularniejsze miejsca w Budapeszcie? Z racji ich wyjątkowej atrakcyjności raczej nie powinniśmy się spodziewać (i to nie tylko w sezonie wakacyjnym) braku tłumów. Wręcz przeciwnie! Z drugiej strony - jako rowerzyści, docenimy możliwość w miarę swobodnego wydostania się z korków (w centrum miasta).

W miarę swobodnie, my i nasz rower, dostaniemy się na Wzgórze Zamkowe (z Zamkiem Królewskim, kościołem Macieja, słynną Basztą Rybacką i Starym Miastem),Górę Gellerta z cytadelą i wieńczącym wzniesienie Pomnikiem Wolności - to w Budzie.

Budapeszt - Pomnik WolnościBudapeszt - Pomnik Wolności fot. Rowerem po Europie fot. Rowerem po Europie

W Peszcie - w okolice Parlamentu (wiedzie tam bezpośrednio jedna ze ścieżek rowerowych. A skoro już tu jesteśmy - warto oddać się podziwianiu nie tylko samej klasycystycznej bryły budowli, ale również bogatych, utrzymanych głównie w barokowym stylu wnętrz, z licznymi korytarzami, schodami, salami i dziedzińcami), Bazyliki św. Stefana i najsłynniejszych budapeszteńskich deptaków: al. Andrássyego i Váci utca (kwitnących wielkomiejskim życiem i miłą dla oka architekturą kamienic) czy też Wielkiej Synagogi (największej w Europie).

Będąc tu, warto zwrócić uwagę na Pomnik Ofiar Holocaustu (nie tylko możemy go zobaczyć, ale również usłyszeć - ma formę wierzby płaczącej, na której liściach upamiętniono nazwiska pomordowanych Żydów).

Budapeszt - Pomnik Ofiar HolocaustuBudapeszt - Pomnik Ofiar Holocaustu fot. Rowerem po Europie fot. Rowerem po Europie

Na miłośników sztuki w Budapeszcie czeka bogata oferta ponad dwustu muzeów i galerii. Najpopularniejsze są zbiory: Węgierskiego Muzeum Narodowego, Pałacu Ekspozycji i Muzeum Sztuk Pięknych.

Te dwa ostatnie znajdują się w miejscu szczególnym dla każdego Węgra - wieńczą z dwóch stron Plac Bohaterów, który imponuje nie tylko swoją architektoniczną urodą (z dominującym Pomnikiem Tysiąclecia i kolumnadą) ale również historią. To właśnie w tym miejscu dochodziło do najważniejszych w XX w. manifestacji.

Budapeszt - Plac BohaterówBudapeszt - Plac Bohaterów fot. Rowerem po Europie fot. Rowerem po Europie

To tylko niektóre z atrakcji stolicy Węgier - nie wspomnieliśmy jeszcze o uniwersytetach i instytucjach kulturalnych (m.in. monumentalnej Węgierskiej Operze Państwowej i nowoczesnym budynku Teatru Narodowego)

Tymczasem czeka na nas moc innych atrakcji, których niekoniecznie uświadczymy w innych europejskich aglomeracjach. Nie zapominajmy, że Budapeszt to również uzdrowisko.

Relaks w budapeszteńskim stylu

Jeśli odwiedzamy Budapeszt latem, na pewno zauważymy wzmożony ruch w okolicach największych łaźni. Najsłynniejsza to znajdująca się w dzielnicy Peszt Łaźnia Széchenyiego - największy w Europie kompleks różnych obiektów służących "wodnemu" i jednocześnie zdrowotnemu wypoczynkowi. To nie tylko baseny i termy, ale także ujęcia wód, które obfitują w drogocenne dla zdrowia składniki mineralne.

Niedaleko Góry Gellerta znajduje się Łaźnia Gellerta, także często odwiedzana przez miejscowych i turystów. Jednym z najstarszych obiektów tego typu w stolicy Węgier jest Łaźnia św. Łukasza, której początki datowane są na czasy starożytne.

Zmęczeni całodziennym, intensywnym zwiedzaniem, ochłodę znajdziemy także w licznych i dobrze utrzymanych budapeszteńskich parkach.

Do odwiedzenia Budapesztu nie trzeba szczególnie zachęcać, na koniec zostawiliśmy jednak jeszcze jedną atrakcję, dzięki której ta licząca ok. 1,8 mln mieszkańców aglomeracja cieszy się też opinią miasta wyjątkowo sprzyjającego mniej lub bardziej aktywnemu wypoczynkowi.

Chodzi o Wyspę Małgorzaty. To teren absolutnie podporządkowany rekreacji. Nie wjedziemy tu prywatnymi samochodami, za to rowerami - jak najbardziej! Jeśli chcielibyśmy się na wyspę dostać w inny sposób - oczywiście kursują linie tramwajowe, autokarowe i taksówki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rower wypożyczyć na samej wyspie.

Budapeszt - Wyspa MałgorzatyBudapeszt - Wyspa Małgorzaty fot. Rowerem po Europie fot. Rowerem po Europie

Tutaj możemy naprawdę wypocząć i zostawić za sobą wielkomiejski zgiełk. Na spragnionych aktywnego relaksu czeka kompleks nowoczesnych basenów sportowych, wyspę okalają ścieżki tartanowe - idealne do biegania i joggingu. Oprócz rowerów można wypożyczyć także charakterystyczne kilkuosobowe pojazdy, dzięki którym sprawnie przemierzymy teren całej wyspy.

Wyspa Małgorzaty to oaza spokoju, który odnajdziemy w pięknych ogrodach tematycznych, a także pośród zabytkowych ruin (poklasztornych).

Na wyspie znajduje się też odnowiony kościół, w którym odprawiane są nabożeństwa. W sezonie letnim dodatkową atrakcją są odbywające się tu koncerty i spektakle dla dzieci. Niektórzy z nas będą więc mieli okazję w spokoju delektować się literacką wersją jakże egzotycznie brzmiącego języka węgierskiego, który dla obcokrajowców, sam w sobie również stanowi pewnego rodzaju atrakcję.

W Budapeszcie nie sposób się nie zakochać, co nie może dziwić, szczególnie w naszym przypadku - jak wiadomo - "Polak, Węgier dwa bratanki" (Lengyel, Magyar - két jó barát )...

Autor: Jolanta Węgrzyn z http://acb24.pl/

Więcej o:
Copyright © Agora SA