Cypr w siodełku

Wszechobecne słońce, morze, plaże, antyczne ruiny i wspaniałe, zróżnicowane tereny - czego chcieć więcej, by jazda na rowerze mogła być przyjemnością? Bez wątpienia Cypr jest idealnym miejscem dla fanów jednośladów. Potwierdzają to trenujący tu mistrzowie świata w kolarstwie.

Cypr to bez wątpienia słońce i plaże, jednak wypoczywać na Wyspie Afrodyty warto nie tylko leniwe, tuż przy hotelowym basenie. Ekscytujące wyzwania znajdą na Cyprze rowerzyści - zarówno niedzielni, jak również prawdziwi wyczynowcy. Malownicze ścieżki i mordercze podjazdy, a wszystko to we wspaniałym śródziemnomorskim klimacie. Rower to też świetna alternatywa dla tych, których celem jest zwiedzanie wyspy. Wybór tego środka lokomocji pozwala zobaczyć rzeczy, jakie łatwo można przeoczyć siedząc w samochodzie. Na rowerze każdy ma szansę spotkać mieszkańców wyspy, podziwiać z bliska zapierające dech w piersiach krajobrazy, spokojne kamienne wioski, winnice, gaje oliwne, antyczne ruiny czy ustronne zatoczki i wsłuchać się w dźwięki niecodziennej natury. Nie mniej ważne są doskonałe warunki pogodowe, które sprawiają, że na rowerach można tu jeździć przez cały rok.

 

Na trzeciej co do wielkości wyspie Morza Śródziemnego od lat tworzone są profesjonalne szlaki rowerowe. Wytyczono tu ponad 40 oficjalnych tras o różnej długości i trudności oraz niezliczone krótkie szlaki. Ścieżki prowadzą przez miasta i po bezdrożach, w skrajnie różnych sceneriach. Rowerzyści doceniają częste zmiany terenu, nawet na krótkich szlakach. Na odcinku 10 km można napotkać zarówno skały, jak i glinę, strome zbocza i płaskie powierzchnie, dzięki czemu doświadcza się jazdy na różnych nawierzchniach w krótkim czasie. To właśnie sprawia, że Cypr stał się ogromną, atrakcyjną areną rowerową.

Góry i nie tylko

 

Wśród ulubionych regionów cyklistów są na wyspie góry Troodos, półwysep Akamas oraz przylądek Greko. Choć tak naprawdę ambitni rowerzyści z powodzeniem zwiedzają na dwóch kółkach niemal całą wyspę. Poza trasami radość z jazdy znajdą tu osoby, które od roweru wymagają czegoś więcej niż tylko toczenia się po równej nawierzchni asfaltu.

 

Góry Troodos będą odpowiednim wyborem dla zapalonych cyklistów o dobrej kondycji. Są idealne do kolarstwa górskiego, a nawet downhillu. Wybierając się w ten rejon warto pomyśleć o odpowiednim przewodniku i skontaktować się z jedną z licznych firm zajmujących się planowaniem tego typu przejażdżek. Organizatorzy, czyli doświadczeni przewodnicy rowerowi, zapewniają wsparcie dla większości grup wiekowych, a teren dobierają do umiejętności zawodników. Na początku warto więc omówić szczegóły i przedstawić swoje potrzeby. To szansa, by uzyskać unikalny program i zobaczyć najpiękniejsze zakątki wyspy.

Jedna z proponowanych przez przewodników tras zaczyna się na górze Olimp, na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Najwyższy punkt na Cyprze oferuje zapierające dech w piersiach widoki na wyspę i otaczające ją Morze Śródziemne. Z tego miejsca zaczyna się trasa do Pafos. Droga prowadzi poprzez urocze, wciśnięte w góry wioski, rozsławione na cały świat winnice, gęste sosnowe lasy i zielone doliny. Wszystko w otoczeniu niesamowitych krajobrazów. Ta ekscytująca trasa liczy 40 km. Fan kolarstwa górskiego z pewnością będzie usatysfakcjonowany. Znajdzie tu leśne szlaki, żwirowe ścieżki, na niektórych etapach rajdu droga prowadzi nawet narciarskimi trasami. Hektolitry adrenaliny wynagradzają wniesiony wysiłek.

 

Nieco lżejsza trasa wiedzie przez półwysep Akamas na zachodnim wybrzeżu śródziemnomorskiej wyspy. Dziewicze tereny Parku Narodowego Akamas to aż 50 km zróżnicowanych szlaków, które uwielbiają miłośnicy rowerów górskich (ale też jeepów i quadów).

Jednym z ciekawszych odcinków jest ten zaczynający się w odległej wiosce Ineia. Stąd roztacza się spektakularny widok na cały półwysep. To wspaniałe miejsce na robienie pamiątkowych zdjęć i spacery. Po chili odpoczynku warto ruszyć w drogę po łagodnych żwirowych trasach. Po 15 kilometrach zjazdu po górskim grzbiecie, ze wspaniałą panoramą na horyzoncie, ścieżka wiedzie w stronę plaży Lara. Miejsce to nie należy do popularnych i często odwiedzanych przez turystów. Od czerwca do września legną się tu żółwie z gatunku karetta i żółw zielony. W tym czasie służby ochrony przyrody zamykają dostęp do plaży. W innych miesiącach rowerzyści mogą zatrzymać się na plaży na odpoczynek, lunch lub by popływać w lazurowej wodzie. Po posiłku pora na pokonanie kolejnego odcinka drogi.

 

Szlak wiedzie na skraj parku, do wioski rybackiej Agios Georgios. Dotarcie do tego pięknego portu oznacza koniec trasy liczącej aż 35 kilometrów. Warto przystanąć w Agios Georgios na dłużej, bowiem w regionie Pafos jest to znane miejsce pielgrzymek. Na początku lat 50-tych XX wieku odkryto tu trzy wczesnochrześcijańskie bazyliki i łaźnię, pochodzące z VI wieku. Jest tu także mała kapliczka, pochodząca z końca XIII i początku XIV wieku.

Po górach na rowerach mogą poruszać się nie tylko zaawansowani fani kolarstwa, ale również ci, którzy na rower wsiadają od czasu do czasu. Przejażdżka rodzina nie może być przecież forsowna, szczególne gdy uczestniczą w niej młodsi zawodnicy lub osoby, które na rowerze chcą się zrelaksować. Na proponowanej przez przewodników trasie urzeka seria niesamowitych skał w Diarizos Valley oraz widok rzeki otoczonej piękną doliną. Od czasu do czasu pojawiają się pachnące sady pomarańczowe i wiekowe gaje oliwne. W cieniu takich drzew posiłek podczas przerwy musi smakować wyjątkowo. Jazda po żwirowych ścieżkach nie męczy, a długość trasy można dostosować do własnych potrzeb.

 

Podczas jazdy jest szansa na odwidzenie przylegających do zboczy niewielkich zabytkowych kościołów, albo zatrzymania się w jednej z wiosek, w których życie płynie swoim wolnym tempem. W takich miejscach odkryć można prawdziwy Cypr - spokojny, przyjazny, ponadczasowy, gdzie miejscowi rolnicy witają uśmiechem, częstując wyrosłymi w słońcu owocami.

Zawody dla najlepszych

 

Warunki na Wyspie Afrodyty są tak dobre, że każdego roku rowerzyści z całego świata przyjeżdżają tu, aby doskonalić swoje umiejętności, zbierać punkty i wygrywać nagrody. Do liczących się zawodów należy wyścig Cyprus Sunshine Cup - to międzynarodowa seria pięciu wydarzeń z zakresu kolarstwa górskiego, organizowana pod auspicjami UCI (Union Cyclist International - Międzynarodowa Unia Kolarstwa). Wczesną wiosną na Cyprze pojawia się wielu czołowych zawodników, by w zawodach niejako rozruszać się i sprawdzić sprzęt i kondycję przed startem w zawodach Pucharu Świata. W tym roku na Cypr pojadą 4 zawodniczki i 2 zawodników z polskiej kadry. Prawdopodobnie na starcie pojawi się także Maja Włoszczowska. Cyprus Sunshine Cup 2014 odbędzie się w dniach 27 luty - 2 marca. W części zawodów wystąpić mogą także amatorzy.

 

Warto pamiętać, że także Klub Kolarski Limassol organizuje wiele aktywności rowerowych dla każdego. Na wyspie wiele jest centrów sportowych wypożyczających sprzęt i pomagających zaplanować odpowiednie trasy. Natomiast w punktach informacyjnych można zaopatrzyć się w mapy z zaznaczonymi szlakami, miejscami na odpoczynek oraz zabytkami Cypru.

Więcej informacji dostepnych na stronach: www.kochamcypr.pl , www.visitcyprus.com oraz www.facebook.com/CyprCTO

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.