Wciśnij się w obisłe, bo to warto mieć styl

Strój na rower to tak samo ważna sprawa jak trening, odżywianie i sprzęt, na którym jeździsz. Pamiętaj: nie ubieraj się zbyt lekko ani nie przegrzewaj. Choroba to najgorsze zło, jakie może przytrafić się kolarzom

Kto choć raz leżał w łóżku z gorączką, wie, ile stracił. Cierpiał i fizycznie, i psychicznie, bo znajomi w tym czasie pokonywali dodatkowe kilometry, szlifowali formę, tracili kolejne kilogramy. - Na efektywną jazdę na rowerze składają się szczegóły. Jeśli cokolwiek zaniedbasz, narażasz się na porażkę - opowiada Andrzej Piątek, trener kolarstwa, szkoleniowiec Mai Włoszczowskiej, srebrnej medalistki igrzysk w Pekinie, patronki naszej akcji "Polska na rowery".

Przypomnijmy, o co w niej chodzi. Razem z Mają oraz jej koleżankami z grupy CCC Polkowice zachęcamy, byście wsiedli na rower.W weekend 17-18 kwietnia chcemy wywołać w Polsce rowerową rewolucję. Jesteśmy pewni, że zobaczymy leśne dukty pełne rowerzystów, wielki narodowy spacer na dwóch kołach. Zachęcamy wszystkich, by przyłączyli się do naszej akcji.

Żebyście jednak poczuli się na rowerze komfortowo, w naszych poradnikach - w każdy wtorek i piątek - będziemy przygotowywać was do sezonu. W pierwszym odcinku naszego cyklu kardiolog dr Robert Pietruszyński opowiadał o przypadłościach zdrowotnych, przy których do rowerowego świata trzeba wchodzić ostrożnie. W kolejnej odsłonie Grzegorz Dziadowiec, serwisant najlepszych polskich kolarzy górskich, opowiadał, jak "odkurzyć" rower po zimie. Wszystko to znajdziecie w naszym portalu Polskanarowery.pl .

Dziś pora na przewodnik po rowerowych strojach. W roli eksperta wystąpi Ewa Włoszczowska, mama Mai, której firma Quest zaopatruje 90 proc. polskich kolarzy oraz ekipy z Francji, Belgii, Holandii, Irlandii, Szwajcarii, Niemiec i USA.

Ewa Włoszczowska pracuje nad kolejnym projektem strojów kolarskich

Kluczowe dla wyboru odpowiedniego ubioru są pogoda i pora roku.

Wiosenna aura bywa, niestety, na tyle zmienna, że najlepiej zaopatrzyć się w kompletny strój kolarski, a więc nie tylko koszulka i spodenki, ale także długie spodnie, koszule, pelerynę, czapkę i chustkę pod kask. Zwłaszcza wiosną i zimą obowiązuje zasada: ubieramy się na cebulę.

- Kompleksowe wyposażenie to wydatek rzędu 500-600zł -opowiada Ewa Włoszczowska. - Letnia wyprawka dla kolarza jest o połowę tańsza.

Jak w futbolu buty same nie grają, tak wkolarstwie wygodny i efektowny strój sam nie będzie jeździł. Ale zawsze warto wybrać koszulkę, w której będziemy czuli się dobrze, poprawi nam samopoczucie i, co najważniejsze, będzie wykonana na tyle precyzyjnie, że nie przeszkodzi kolarzowi podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Obok znajdziecie kilka podstawowych zasad odpowiedniego ubioru.

Piątek: -Może w to nie uwierzycie, ale w czasie wyścigu nawet odstająca nitka może przeszkadzać tak bardzo, że odbierze szansę na zwycięstwo. Strój na rower to tak samo ważna sprawa jak trening, odżywianie i sprzęt, na którym jeździsz.

Słowa trenera potwierdza Maja Włoszczowska, której strój zawsze wygląda jak spod igły. - Musimy być perfekcyjni w przygotowaniu ubrań - dodaje mama Mai. -Zresztą nie mogłabym pozwolić sobie na żadne niedopatrzenie, w końcu moje wyroby firmuje swoją twarzą Maja. To najlepsza reklama, właściwie innej nie potrzebuję.

Co ciekawe, stroje kolarskie to także element rywalizacji podczas wyścigów, zwłaszcza wśród pań. Dlatego też firmy produkujące odzież kolarską coraz częściej sięgają po grafików i plastyków. Maja i jej mama czekają jeszcze na realizację projektu swojego życia. -Jest tyle pracy, że nie mam kiedy nad nim usiąść - mówi Ewa Włoszczowska. - Ale świta mi pewien pomysł. Kiedyś dostałam od córki koszulkę ozdobioną stokrotkami. Może przenieść to na jeden ze wzorów...

Strój na rower

1. Jeśli tylko pozwala na to twój budżet, najlepiej zaopatrz się w stroje specjalistyczne przeznaczone do uprawiania turystyki rowerowej. Ich zalety:

a. są elastyczne, dzięki czemu czujesz się komfortowo i masz pełną swobodę ruchów b. przylegają do ciała, zapewniając bezpieczeństwo w trakcie jazdy (nic nie zaplącze ci się w łańcuch czy szprychy) c. wykonane są z oddychających materiałów, doskonale odprowadzających pot na zewnątrz. Wierzchnie warstwy wykonane z tkanin membranowych dodatkowo chronią przed wiatrem i deszczem. Tkaniny te mają właściwości termoregulacyjne-gdy jest zimno, pomagają zatrzymać ciepło, gdy jest gorąco, odprowadzają nadmiar ciepła na zewnątrz. Te wszystkie cechy sprawią, że podczas jazdy nie będzie ci za zimno ani za gorąco i unikniesz przeziębienia d. spodenki zaopatrzone są w specjalną wkładkę, dzięki której wytrzymasz na siodełku nawet kilka godzin i nie grożą ci żadne obtarcia e. przy zakupie strojów zwracaj uwagę na elementy odblaskowe, które zwiększą twoje bezpieczeństwo na drodze.

2. Sprawdź pogodę za oknem.

Temperatura, wiatr, zachmurzenie, opady deszczu. Posiłkuj się sprawdzoną prognozą pogody, krótkoterminową - na kilka najbliższych godzin twojej wycieczki rowerowej czy treningu.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo - nie wyjeżdżaj na rower bez kasku!

Pamiętaj też o rękawiczkach - polepszają chwyt kierownicy i chronią przed obtarciami, zwłaszcza w razie upadku.

4. Zawsze zabieraj ze sobą pelerynkę,

która złożona zmieści się do tylnej kieszeni w koszulce kolarskiej, a może cię uratować przed deszczem czy chłodem, który możesz poczuć np. na długim zjeździe.

5. Podstawowa zasada - ubieraj się na cebulkę, tak byś w każdej chwili mógł coś zdjąć lub założyć:

a. najbliżej ciała załóż bieliznę termoaktywną b. jeżeli jest powyżej 20 st., wystarczy ci koszulka kolarska z krótkim rękawem i krótkie spodenki.

Im chłodniej, tym więcej warstw zakładaj. Kolejno: + cienką kamizelkę chroniącą przed wiatrem + koszulkę z długim rękawem + długie spodnie + pelerynkę + ciepłą kurtkę membranową (oddychającą) + czapeczkę pod kask, zimowe rękawiczki.

6. Jeśli jest już zima i temperatura poniżej -5 st., lepiej zostaw rower w domu, a tak ubrany wybierz się na narty biegowe

Przemysław Iwańczyk Gazeta Wyborcza

Partnerzy akcji:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.