Bike-Art: Rowerem do sztuki

Zbliża się Wielki Rowerowy Weekend akcji Polska na Rowery. Od pewnego czasu zachęcamy Was do organizaowania rowerowych wydarzeń, które mogłyby być częścią weekendu i pokazujemy, że wydarzenia te mogą być tak różne, jak różne są sposoby jazdy rowerem. Niech jedną z inspiracji będzie Bike Art, inicjatywa, którą dwóch studentów historii sztuki na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego powołali jesienią ubiegłego roku, a która - jak mamy nadzieję - zakwitnie teraz z nową siłą.

Bike Art powstał z miłości do sztuki i nie mniejszej miłości do roweru. Michał i Kuba z UKSW należą do koła naukowego historyków sztuki UKSW. - Obaj z Michałem studiujemy historię sztuki i jeździmy na kolarzówkach po mieście, czasem w dłuższe trasy. Michał, w jednej z naszych rozmów, zaproponował, żebyśmy założyli kółko miłośników rowerów, ja dodałem, że fajnie to połączyć ze zwiedzaniem ciekawych zabytków - opowiada Kuba. Tak narodziła się rowerowa frakcja koła, która będzie organizowała wycieczki po mazowieckich (i nie tylko) zabytkach.

- Naturalnie, że dzieło sztuki można zobaczyć, udając się na miejsce pociągiem, autem itd. Ale rowerem to co innego - mówi Michał. - Ja wierzę w ideę sportu. Taką ideę sprzed pewnie stu lat. Sport, który buduje przede wszystkim ducha i osobowość, a potem ciało i sukces sportowy, o karierze raczej tu nie wspomnę. Osobną sprawą jest to, że rower to czysta przyjemność. A jeszcze inną są kondycja, trening, ładne widoki itd.

Pomysł narodził się późną jesienią i niestety od razu padł ofiarą złej pogody. W pierwszą wycieczkę, do kościoła w położonej na krańcu Warszawy Wesołej, w którym swoje polichromie wymalował Jerzy Nowosielski, pojechał tylko Michał, mimo że na wyjazd zgłaszało się kilkanaście osób.

- Bardzo chcemy, żeby były kolejne wycieczki. Dokładnych planów jeszcze nie ma. Sporo zależy od osób chętnych do uczestnictwa. Np. od ich formy, czasu itd. Pewnie zaczniemy od czegoś mniejszego, żeby przejść do rzeczy większych - mówi Michał. A Kuba dodaje: - w roku akademickim planujemy jedynie krótkie wycieczki jak np. zabudowa Konstancina Jeziornej, Pałac w Starym Otwocku, itp. Dalsze wycieczki są możliwe do zrealizowania w wakacje, jak wiadomo studenci mają długie wakacje. Czekamy na parę stałych osób w naszym BIKE-ARTcie, żeby móc planować dłuższe wypady np. do polskiej perełki baroku Lądu nad Wartą!

Oczywiście wycieczki Bike-Artu to nie tylko oglądanie. - Jest założenie, żeby dać historykom sztuki coś do roboty - mówi Michał. To standard na tzw. objazdach naukowych, że o obiektach przygotowuje się referaty. Tu ma być podobnie. Może nie referat, ale informacja. A jeśli będą chętni, zawsze może być coś więcej. Może być nawet piknik i dogłębna dyskusja.

Obaj założyciele Bike-Artu jeżdżą na szosówkach, ale Michał podkreśla, że wyznaje egalitaryzm wszystkich wymiarów kół i grubości opon oraz uważa, że człowiek powinien mieć więcej niż jeden rower. - Prócz funkcji, jest też estetyka. Uważam, że rowery można kolekcjonować dla ich piękna, jak obrazy albo rzadką porcelanę - mówi student historii sztuki i dodaje: - Rower może być sztuką. Również kolarstwo, to pewna sztuka, w wymiarze sportowym jak i życiowym. Uważam że kolarstwo (ale to się tyczy wielu sportów) wnosi wiele do tzw. sztuki życia. Jest też rower w sztuce. To znaczy rower w ikonografii, czyli jako element pojawiający się na obrazach, fotografiach, instalacjach itd.

Michał, który poza kolarstwem zajmuje się również fotografiką, szczególnie lubi rower właśnie na zdjęciach. - To mało zbadany temat. A bardzo ciekawy, szczególnie w okresie początków fotografii, które - w pewnym uproszczeniu - zbiegają się z początkami kolarstwa.

Czy w najbliższy weekend odbędzie się objazd rowerowej sekcji koła historyków sztuki, jeszcze nie wiadomo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byście wy, w swojej okolicy, utworzyli autonomiczne (i choćby tylko czasowe) oddziały Bike-Artu i w ramach akcji Polska na Rowery wyruszyli ze swoimi rowerowymi przyjaciółmi na poszukiwanie sztuki. Z roweru smakuje jeszcze lepiej!

Konrad Olgierd Muter

POKAŻ JAK JEŹDZISZ - W ALBUMIE POLSKA NA ROWERY ( więcej informacji tutaj ) :

Więcej o:
Copyright © Agora SA