Akcja "Polska na rowery" w Kielcach. Maja poprowadzi peleton

Tak wielkiej imprezy rowerowej jeszcze w Kielcach nie było. 18 czerwca rowerzyści - i ci najbardziej utytułowani, i ci całkiem zieloni - spotkają się na Rynku podczas ogólnopolskiego finału akcji "Polska na rowery". Peleton poprowadzi mistrzyni kolarstwa górskiego Maja Włoszczowska.

- Akcja rowerowa trwa cały rok, a do zakończenia sezonu jeszcze daleko, ale to na 18-19 czerwca przygotowujemy Wielki Weekend, czyli rowerowe święto. Wiemy, że wiele osób jeździ rowerem co weekend, a coraz więcej nawet codziennie, ale chcemy, żeby ten jeden weekend w roku był wielkim świętem naszego rowerowania - mówi Lidia Krzemień-Zimand, koordynatorka akcji "Polska na rowery". Imprezy rowerowe zorganizowane przez pasjonatów odbędą się wtedy w wielu miejscowościach w kraju. - Lista jest nadal otwarta i zapraszamy do zgłaszania kolejnych. Sami też organizujemy rowerową imprezę - właśnie w Kielcach - mówi Lidia Krzemień-Zimand.

To druga edycja akcji promującej przede wszystkim zdrowy tryb życia i ekologiczny środek transportu, jakim jest rower. W poprzedniej główna impreza odbyła się w Warszawie. - Myślę, że ta w Kielcach będzie co najmniej tak samo udana. Jesteśmy już po objeździe trasy i widać wielki potencjał - chwali Lidia Krzemień-Zimand.

Dzień wcześniej zaczną się na Pierścienicy trwające trzy dni Mistrzostwa Polski MTB. - Będą startować wszystkie kategorie wiekowe, od młodzików zaczynając, a kończąc na zawodowcach, w kategoriach elita i masters. Spodziewamy się, że w mistrzostwach weźmie udział blisko 500 zawodników, w tym oczywiście cała czołówka, nie tylko krajowa - mówi Zbigniew Piątek, organizator Mistrzostw Polski MTB. - Od kilku lat odbywają się tu najważniejsze zawody. Udało się stworzyć bardzo fajne warunki. Trasa na Pierścienicy jest bardzo wymagająca, a z drugiej strony jest ona bardzo widowiskowa dla kibiców - dodaje Piątek.

W zawodach weźmie udział m.in. Maja Włoszczowska, która ma na swoim koncie już 17 medali mistrzostw świata i Europy. To właśnie ona poprowadzi finałowy peleton akcji "Polska na rowery". - Przyjedziemy całą grupą CCC Polkowice. Potraktujemy to jako lekki trening przed startami. Pojadę bardzo spokojnie i myślę, że to raczej ja będę musiała gonić co ambitniejszych uczestników imprezy - śmieje się wicemistrzyni olimpijska z Pekinu. Dodaje, że już się cieszy na przyjazd do Kielc. - Spotkania z kibicami są zawsze bardzo miłe. Tym bardziej że z roku na rok coraz więcej osób przesiada się na rowery - mówi Włoszczowska.

Kielecki finał, którego współorganizatorem jest samorząd Kielc, rozpocznie się ok. godz. 11 na Rynku. Start peletonu zaplanowano na godz. 12. Potem rowerzyści w asyście policji pojadą m.in. przez ul. Sienkiewicza na stadion. Tam rozpocznie się piknik rowerowy, podczas którego odbędzie się m.in. konkurs Wielka Tombola. Nie zabraknie oczywiście atrakcji, jak konkurencje sprawnościowe i konkursy dla najmłodszych. Będzie też można m.in. spróbować swoich sił w jeździe na czas na dystansie 10 km oraz podczas przejazdu po trasie mistrzostw Polski.

POJEDŹ RAZEM Z MAJĄ - JAK PRZYŁĄCZYĆ SIĘ W WEEKEND 18-19 CZERWCA DO AKCJI POLSKA NA ROWERY.