Zaparkuj klimatycznie przy słoniu

Tańczący ludzie, samoloty, kangury, książki, małpy, zęby i globusy - a do nich zaparkowane rowery! Fundacja All For Planet  i "Polska na rowery" ruszają z projektem "Zaparkuj klimatycznie!". W pięciu miastach staną setki stojaków rowerowych w kształtach zaproponowanych przez mieszkańców i dopasowanych tematycznie do miejsc, w których się pojawią.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego stojak rowerowy jest ważny?

Stojaka rowerowego łatwo nie zauważyć. Stojak pozornie nie jest niezbędny rowerzyście, który codziennie dojeżdża do pracy czy szkoły. Taki rowerzysta przypina się do latarni, znaku drogowego, barierki czy płotu.

Zdaniem założonej przez grupę Allegro fundacji All For Planet brak stojaków rowerowych to jedna z głównych przyczyn, dlaczego ruch rowerowy w polskich miastach nie rozwija się szybciej. Organizacja postanowiła ufundować mieszkańcom stojaki we wskazanych przez nich miejscach.

Zaczęło się w Poznaniu

Pierwsze stojaki All For Planet stanęły w 2010 roku w Poznaniu. Nie były to zwykłe szare uchwyty w kształcie odwróconej litery U, ani tym bardziej klasyczne „wyrwikółka”, które umożliwiają jedynie przypięcie przedniego koła, przez co nie są ani wygodne, ani bezpieczne. Przed poznańskim mobilnym centrum kultury KontenerART stanęło 10 pomalowanych na zielono roztańczonych postaci wykonanych z solidnego pręta. Taka konstrukcja pozwala nie tylko bezpiecznie przypiąć różne rodzaje rowerów (każdy bez względu na wielkość kół i typ ramy znajdzie takie miejsce, gdzie będzie mógł spiąć ze sobą stojak, ramę i przednie koło), ale również wyróżnia się w miejskim krajobrazie oryginalnym wzornictwem.

Następnie All For Planet zaczęła instalować słonie i kangury obok Nowego ZOO, zęby koło Centrum Stomatologii i maski koło teatru. Twórcami wszystkich oryginalnych wzorów są projektanci z poznańskiej grupy Noga Dzika.

- Chcemy, aby nasze stojaki stały się charakterystycznym elementem architektury miast. Staramy się, aby swoją formą idealnie pasowały do miejsca, w którym się znajdują, były ściśle z nim związane - mówi Krystyna Skommer z Fundacji All For Planet. Skommer dodaje, że stojaki ustawiane przez fundację dzięki swoim kształtom będą nie tylko zwracały uwagę rowerzystów, ale również przyciągały niejeżdżących mieszkańców miasta do tego wygodnego, szybkiego i ekologicznego środka transportu.

Mieszkańcy decydują

Po sukcesie pierwszych stojaków Fundacja All For Planet razem z lokalnym dodatkiem "Gazety Wyborczej" zapytała mieszkańców Poznania, w jakich jeszcze miejscach powinny pojawić się stojaki zaprojektowane przez Nogę Dzika. Wybrano 15 propozycji, a następnie czytelnicy "Gazety" w wyniku głosowania wybrali pięć miejsc, w których ostatecznie staną stojaki.

Tej wiosny akcja rozszerza się na kolejne miasta. Stojaki pojawią się na ulicach i placach Krakowa, Wrocławia, Bytomia, Rzeszowa i Sopotu. Najpierw jednak - podobnie jak w Poznaniu - Fundacja, lokalne dodatki "Gazety" i akcja "Polska na rowery" poproszą mieszkańców o propozycje lokalizacji stojaków oraz przeprowadzą głosowanie na dziesięć miejsc w każdym z pięciu miast. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, jakie kształty powinny przybrać stojaki w ich miastach.

Fundacja All For Planet chce, by głosowanie było również okazją do dyskusji na temat transportu rowerowego w mieście. Pod koniec lata w Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Bytomiu i Sopocie stać będzie po kilkadziesiąt nowych stojaków więcej.

Konrad Olgierd Muter

Terminarz akcji "Zaparkuj klimatycznie"

1 kwietnia - start.

1-10 kwietnia - nadsyłanie przez mieszkańców propozycji lokalizacji stojaków - kierujemy je na adres allforplanet@allegro.pl w tytule maila "Zaparkuj klimatycznie!, Nazwa miasta"

11-17 kwietnia - wybór 20 lokalizacji, w których stojaki rowerowe będą mogły zostać zamontowane

18-30 kwietnia - głosowanie mieszkańców na ostateczne lokalizacje i wzory stojaków
4 maja - ogłoszenie wyników

OBEJRZYJ: W 40 STOJAKÓW DOOKOŁA ŚWIATA - ZDJĘCIA

A JAK TO WYGLĄDA U CIEBIE W MIEŚCIE?

SOPOT, WROCŁAW, RZESZÓW, KRAKÓW, BYTOM