Nowe Prawo o Ruchu Drogowym przegłosowane w Sejmie

Przepisy ułatwiające życie rowerzystom i zwiększające ich bezpieczeństwo na drodze zostały przyjęte przez Sejm.

Sejm przyjął w piątek projekt zmian do kodeksu drogowego. W głosowaniu brało udział 415 posłów. Za ustawą zmieniającą ustawę Prawo o Ruchu Drogowym głosowało 278 posłów, wstrzymało się 137. Żaden parlamentarzysta nie zagłosował przeciw. Co więcej do ustawy udało się ponownie wprowadzić zapis jednoznacznie stwierdzający pierwszeństwo rowerzysty na przejeździe dla rowerów, usunięty podczas prac komisji. O przywrócenie zapisu, który usuwa niezgodność polskiego prawa z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym zabiegała podczas II czytania posłanka Ewa Wolak.

Teraz prorowerowe zmiany w przepisach o Ruchu Drogowym czeka jeszcze droga przez Senat i podpisanie przez Prezydenta.

Nowa ustawa wprowadza bardzo wiele zmian:

- Usuwa sprzeczność pomiędzy Prawem o Ruchu Drogowym, a Konwencją Wiedeńską. Niespójność ta była przyczyną wielu wypadków i nieporozumień na przejazdach rowerowych. Teraz pierwszeństwo rowerzysty (które miał już wcześniej) jest jednoznacznie zapisane.

- Pozwala rowerzystom jeździć parami, o ile nie utrudnia to ruchu innych pojazdów - treningi kolarskie (jazda w peletonie) i jazda parami na pustej gminnej drodze w końcu będą legalne.

- Pozwala rowerzystom wyprzedzać auta z prawej strony, co w wielu przypadkach bywa bezpieczniejsze niż wyprzedzanie z lewej (nadal możliwe).

- Likwiduje absurdalny (i martwy) zakaz jazdy rowerem obok innego pojazdu (np auta na drugim pasie).

-Zezwala rowerzyście na skrzyżowaniu jechać środkiem pasa ruchu, co zapobiega zajeżdżaniu drogi przez pojazdy skręcające w prawo.

- Dopuszcza jazdę po chodniku w sytuacji bardzo złej pogody (gołoledź, mgła). Oczywiście na chodniku pieszy nadal ma absolutne pierwszeństwo, a rowerzysta ma zachować szczególną ostrożność.

- Zezwala na przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych.

- Na nowo definiuje rower, co pozwala np na zalegalizowanie rowerów elektrycznych i dopuszczenie rowerów wielośladowych na drogi rowerowe (do tej pory mogły poruszać się tylko jezdnią)

- Definiuje wózek rowerowy, co pozwala na rozróżnienie normalnych rowerów od ważących nierzadko ponad 100 kg riksz.

- Definiuje śluzę rowerową, pas rowerowy, poprawia definicję drogi rowerowej, co pozwoli tworzyć w przyszłości bardziej przyjazną infrastrukturę.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Komentarze (108)
Nowe Prawo o Ruchu Drogowym przegłosowane w Sejmie
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 35 razy 29

  Wreszcie! Trochę przybliża to Polskę do rozwiniętej Europy i zmniejsza dyskryminację ruchu rowerowego który przecież powinien być promowany z oczywistych względów. Mam nadzieję że przejście ustawy przez Senat i podpis Prezydenta to będzie tylko formalność.

 • Gość: Gość

  Oceniono 29 razy 23

  te brukowane ścieżki rowerowe kadzie ktoś kto w zyciu rowerem nie jeżdził jakby taki projektant przejechał by sobie po takim bruku ze 3 km to by kazał te ścieżki asfaltem zalać.

 • Gość: Gość

  Oceniono 36 razy 20

  Widać dalej żyjemy w państwie totalitarnym w którym nie chcąc zginąć pod kołami matołów którzy nie widzą rowerzystów jadąc spokojnie chodnikiem dostaje mandat! przecież to jest debilizm! Gdzie promocja ekologii? Argument że mam ścieżki jest śmieszny :) no bo gdzie? u mnie ich nie ma.

 • Gość: Gość

  Oceniono 29 razy 19

  Gościu, co do martwych stref w aucie podczas zakrętu w prawo, to wciąż obowiązuje przepis o zakazie wyprzedzania na skrzyżowaniu. Także nie musisz płakać. Wystarczy, że przeczytasz Prawo o Ruchu Drogowym, zanim się zaczniesz o nim wypowiadać.Tak samo z jazdą chodnikiem - wcale nie jest bezpieczniejsza, to mit. Rowerzysta na chodniku jest niewidoczny dla kierowców z jezdni, a przez to grozi mu najechanie wszędzie - na każdym wjeździe na posesje i skrzyżowaniu. Jazda jezdnią jest ZNACZNIE bezpieczniejsza.

 • Gość: Gość

  Oceniono 38 razy 18

  O właśnie!! I jeszcze pieszych!! Bez uprawnień poruszają się po mieście, nierzadko nawet przekraczając jezdnie. Dramat, Panowie i Panie. Dramat!!!

 • mamac

  Oceniono 33 razy 15

  No oczywiście kierowcom, zwłaszcza tym szowinistycznym nie w smak zmiany. Trochę jednak jest prawdy w tym , że są rowerzyści którzy nie potrafią się zachowac na jezdni. Z moich obserwacji wynika że to ci sami niedzielni rowerzyści jak ich odpowiednicy za kierownicą. Tacy co to używaja roweru bardzo często napewno nie stanowią zagrożenia i są w zgodzie z przepisami. Świetnie że zrobiono mały kroczek na rzecz rowerzystów.

 • Gość: Gość

  Oceniono 41 razy 15

  @ gosc: I jeszcze zjadają dzieci...
  Mam też nadzieję, że się wezmą za kierowców łamiących przepisy. Notorycznie przejeżdżają na czerwonym, zmieniają pasy mimo ciągłej linii, mijają na przejściach dla pieszych, parkują w miejscach, gdzie jest to nielegalne, i ciągle wymuszają pierwszeństwo. Tyle, że ich zachowania nie zmniejszają z reguły ich bezpieczeństwa, tylko bezpieczeństwo innych, mniej chronionych użytkowników dróg. To jest dramat!!

 • Gość: Gość

  Oceniono 30 razy 10

  A dzisiaj przede mną jechał rowerzysta, który skręcał na 3 kolejnych skrzyżowaniach (lewo, prawo, lewo) i ani razu nie zasgnyalizował skrętu :/ I co z takim delikwentem, za którego muszę myśleć?

 • Gość: Gość

  Oceniono 11 razy 9

  Brawo Ewa Wolak! WIELKI SZACUN!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX