Najszybsze rowery w historii

Jeżeli do tej pory uważałeś rowery za pojazdy powolne, czas zmienić poglądy. Oto lista najszybszych rowerów i rowerzystów.

Jak szybkie mogą  być rowery?

268 km/h za samochodem

 

Najwyższa prędkość jaką osiągnięto na rowerze to 267 km/h ( Wikipedia podaje inny wynik: 268.831 km/h). Tyle właśnie osiągnął w 1995 roku Fred Rompelberg na specjalnie zbudowanym do tego celu rowerze.

Przyznajmy jednak szczerze - nie jest to do końca uczciwy sposób bicia rekordu. Rower jechał bowiem w cieniu aerodynamicznym za specjalnie zbudowanym do tego celu samochodem sportowym. Rowerzysta nie musiał więc walczyć z największym przeciwnikiem - oporem powietrza. W dodatku do prędkości 120 km/h rower był holowany, gdyż na przełożeniu dostosowanym do bicia rekordu rowerzysta miałby problem by w ogóle ruszyć z miejsca.

Mimo to rekord budzi szacunek. Do dziś (czyli przez ponad 15 lat) nie został pobity.

210 km/h z górki

 

210 km/h to prędkość, jaką rowerzysta może osiągnąć bez pomocy samochodu i oszukiwania aerodynamiki. Wystarczy tylko rower górski , długi zjazd i maksymalnie aerodynamiczny strój. Na dole dobrze jest mieć także sprawne hamulce .

Taką prędkość w 2000 roku osiągnął Markus Stöckl, zjeżdżając z ośnieżonego stoku La Palma w Chile. Co ciekawe, pojazd, którym poruszał się Stöckl był seryjnie produkowanym rowerem zjazdowym (rower Intense M6).

To również nie jest jednak rekord osiągnięty jedynie za pomocą siły ludzkich mięśni. Prawie całą robotę odwaliła grawitacja.

132 km/h na rowerze poziomym

 

W odróżnieniu od poprzednich, ten rekord pobity został bez pomocy grawitacji ani samochodów. 18 września 2009 roku Sam Whittingham jadący w pełni obudowanym (i bardzo dopracowanym aerodynamicznie) rowerem poziomym Varna Diablo III (startując ze startu lotnego), osiągnął średnią prędkość 132,5 km/h na odcinku pomiarowym długości 200 metrów.

Do tego samego kolarza należy też rekord dystansu pokonanego w ciągu godziny, wynoszący 90.598 km. Najszybsza kobieta na poziomym rowerze to Barbara Buatros, która na dystansie 200 metrów osiągnęła średnio 121,81 km/h.

Obecnie obudowane rowery poziome są najszybszymi rowerami na świecie. Poza rekordami na 200 metrów, rekordem dystansu przejechanego w godzinę, należą do nich także inne liczne rekordy. Największe wrażenie robi rekord, który ustanowił Greg Kolodziejczyk. Rowerem Criticall Power przejechał on w ciągu doby 1041,25 km. Daje to średnią prędkość 43,39 km/h.

Więcej informacji o różnych rekordach - na stronie Międzynarodowej Organizacji Pojazdów Napędzanych Siłą Mięśni.

75 km/h - rekord torowy według UCI

Rowery poziome oraz elementy aerodynamiczne jednak zostały wykluczone z zawodów kolarskich przez Międzynarodową Federację Kolarską (UCI - Union Cycliste Internationale). Stało się to w latach 30. XX wieku, gdy Georges Berthet na rowerze poziomym Velodyne osiągnął w jeździe godzinnej rezultat o 3 mile na godzinę lepszy niż ówczesne rekordy świata.

Dlatego oficjalne rekordy UCI, które znajdziemy na stronie organizacji , są dużo gorsze od wszystkich rekordów wymienionych wyżej. Obecny rekord torowy na dystansie 200 metrów należy do Francuza, Kevina Sireau. Dystans ten przejechał on w czasie 9,572 sekundy, co daje prędkość średnią nieco ponad 75 km/h.

Rekord godzinny (bity na torze kolarskim) według norm UCI wynosi 49,7 km i od 19 lipca 2005 roku należy do Czecha, Ondrieja Sosenki. Lepszy od Niego był Brytyjczyk, Christopher Boardman, który osiągnął wynik 56,375 km, jednak z powodu używania roweru niezgodnego z wymaganiami UCI, jego wynik nie może być uznany za oficjalny rekord.

To mniej niż niektórzy cykliści na seryjnych rowerach osiągają jadąc z górki. Dlatego też UCI krytykowana jest przez niektórych rowerzystów za ograniczanie rozwoju rowerów i przenoszenie rywalizacji w kolarstwie z poziomu technicznego (budowa rowerów, aerodynamika) na tło medyczne (doping dozwolony i zakazany).

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.