Rowerem przez USA z kamerą i wiolonczelą

Ditch the Van to tytuł tournee, jakie obecnie odbywa w Stanach Zjednoczonych wiolonczelista i wokalista Ben Solee z zespołem. Dla nas jest to o tyle ważna informacja, że Ben Solee wraz z przyjaciółmi i instrumentami porusza się podczas tournee... rowerem.

W ten sposób Ben udowadnia po pierwsze, że do przewożenia wiolonczeli rowerem nie jest potrzebna, wbrew temu co pisałem, wielka przyczepa.

 

Po drugie Ben i jego muzycy promują po drodze rower jako środek transportu i wspierają w ten sposób różne lokalne i ponadlokalne inicjatywy mające na celu polepszenie infrastruktury rowerowej w USA, kraju, w którym zdanie przeciętnego obywatela na temat rowerzysty nie odbiega znacząco od tego, co myśli nasz przeciętny rodak, natomiast przeciętny samochód jest od naszego przeciętnego samochodu dużo większy.

 

Po trzecie muzycy obniżają niemal do zera negatywny wpływ na środowisko. Ślad Ekologiczny całego Ditch the Van Tour 2010 jest prawdopodobnie porównywalny z tym, jaki kolumna ciężarówek ze sceną dla Madonny robi w ciągu trzech milisekund stania na parkingu.

 

Ditch the Van Bike Tour - Chapter 1 from marty benson on Vimeo.

 

 

Ben Solee zwraca jednak uwagę, że nie chodzi jedynie o "ekologię". W jednym z wywiadów Solee powiedział: "Jeśli masz zaproszenie do programu telewizyjnego, który nagrywanyjest następnego dnia na drugim krańcu kraju - wsiadasz w samolot i lecisz. Jeśli musisz zboczyć 300 mil, by zagrać koncert w jakimś innym mieście - zrobisz to, jeśli zapłacą ci godziwe pieniądze. Ale coś takiego jest niemożliwe, kiedy jedziesz rowerem. Rower jest pięknym ograniczeniem, które pozwala ci odwiedzić wszystkie te małe miasteczka, które omijałeś wcześniej szerokim łukiem". Ben Solee podkreśla, że w ten sposób on i jego zespół znacznie bardziej angażują się w życie lokalnych wspólnot, które mijają i dla których dają koncerty.

 

Spokój i powrót do lokalności - dwie niezwykle ważne dla Bena wartości, które mogą zostać wyzwolone dzięki temu "pięknemu ograniczeniu", jakim jest rower.

 

Tournee trwa do połowy października. Rowerem raczej nie zdążycie, ale możecie śledzić tornee tu. (przy okazji: muzyka też niezła...).

 

kom