Kobiety na rowery. Do sióstr rowerzystek

Drogie Rowerzystki, drodzy Rowerzyści, w związku z trwającym Kongresem Kobiet i ważnym wątkiem pod moim tekstem o trudnościach napotykanych przez użytkowego rowerzystę - dzisiaj tekst o kobietach na rowerach.

Nie wiem, czy obserwację czytelniczki, która zauważa, że większość znanych jej osób dojeżdżających do pracy na rowerze to kobiety, da się rozciągnąć na całą populację. Moje pobieżne badania, które dzisiaj starałem się przeprowadzić na kilku miejskich skrzyżowaniach pokazują, że w Warszawie jest jednak kilku mężczyzn jeżdżących na rowerze (choć wielu z nich ubranych jest w lycrę, a niektórzy mają nawet ogolone nogi). Rzeczywiście daje się odczuć jednak pewną nadreprezentację kobiet.

 

Nie jest to miejsce, by pokusić się na wnikliwą analizę, z czego owa nadreprezentacja może wynikać. Postaram się jednak nakreślić kilka wątków, które być może zostaną pociągnięte przez jakąś socjolożkę czy antropolożkę kultury i zweryfikowane w oparciu o odpowiednią literaturę oraz obserwacje i wnikliwe badania.

 

Nie da się ukryć, że "kobieta na rowerze" nie jest obarczona tak poważnymi negatywnymi konotacjami jak "kobieta za kierownicą". Jeździć po mieście szybciej i wygodniej, a jednocześnie nie wywoływać kiepskich maczoistycznych żarcików, tylko wzbudzać zachwyt? Bezcenne.

 

Niebagatelne znaczenie ma zapewne również rosnąca moda na Cycle Chic. Rower staje się modnym gadżetem w miejskiej modzie. A i miejska moda całkiem nieźle wygląda na rowerze. Bycie modnym w Polsce to wciąż raczej domena kobiet niż mężczyzn. Tym drugim nie przeszkadzają garnitury wypchane na brzuchu i wygniecione na siedzeniu po samochodowej przepychance przez miasto.

 

Co więcej - przeciętna kobieta nie ma takiego parcia na symbole statusu jak przeciętny mężczyzna. Odpowiednio uwarunkowany kulturowo mężczyzna, zwiedzony reklamami produktów przemysłu motoryzacyjnego, łatwo daje się przekonać, że zostanie samcem alfa, gdy tylko wdepnie w dziesięcioletni kredyt na jakiegoś SUVa. Kobieta nie tylko nie musi być samcem alfa, ale również wie, że jest tysiąc lepszych sposobów na wydanie pieniędzy, niż samochód, który jest piekielnie drogi w utrzymaniu, trudno go zaparkować a do tego wygląda jak wypolerowana foka cierpiąca na akromegalię.

 

Rosnące znaczenie mają również inicjatywy takie jak Projekt Zębatka, dzięki którym kobiety mogą zerwać kulturowe więzy narzucone im na zajęciach praktyczno-technicznych w szkole (gdzie chłopcy walili młotkiem, a dziewczęta przygotowywały dla nich sałatki z majonezem).

 

Jednym słowem nadreprezentacja kobiet w miejskim ruchu rowerowym jest po prostu kolejnym dowodem na to, że kobiety są generalnie mądrzejsze, lepiej przystosowują się do życia, wykazują większym rozsądkiem i bardziej dbają o siebie i o innych niż mężczyźni.

 

W tej sytuacji nie wydaje się przypadkiem, że rower jest zdecydowanie bardziej popularny w krajach, w których pozycja kobiety tradycyjnie jest dowartościowana a tendencje równościowe są silne (Dania, Holandia, Szwecja, północne Niemcy), zaś stosunkowo mało popularny w krajach, w których rola kobiety jest ograniczona, a równość postrzegana jako fanaberia. Znana amerykańska sufrażystka Susan B. Anthony powiedziała w 1897 roku: "Myślę, że rower dla emancypacji kobiet zrobił więcej niż cokolwiek innego na świecie. Obdarzył kobietę poczuciem wolności i samowystarczalności. Zawsze, kiedy widzę kobietę na rowerze, przepełnia mnie radość. To obraz wolnej, nieskrępowanej kobiecości".

 

Czego z okazji Kongresu Kobiet z całego serca życzę Wam, Siostry Rowerzystki i Wam, ich bracia.

 

Konrad Olgierd Muter

 

A o tym, że nie wszędzie jest łatwo, opowiada ten film:

 

 

 

Więcej o:
Komentarze (18)
Kobiety na rowery. Do sióstr rowerzystek
Zaloguj się
 • teyoo

  Oceniono 8 razy 6

  Akurat jest dokładnie na odwrót. Widzę przecież, że większość rowerzystów to mężczyźni. Kobiet mało spotykam na rowerze. Jak już coś, to jeżdżą w weekend po parku "z rodziną", a tak to rzadko same pomykają. Specjalnie zwracam na to uwagę, bo kiedyś mnie ciekawiło, kto najczęściej 'roweruje'. No i obserwuję, że wśród bikerów 80% to mężczyźni. Kobiety widocznie uważają się za takie wyrafinowane (rower? aktywność fizyczna? fuuj) wolą płaszczyć tyłek na plaży, u kosmetyczki albo katować się cud-dietą - zamiast wyjść na rower.
  Dziewczyny! Zasuwajcie na rower. To naprawdę świetna rozrywka, nie pożałujecie! Ja jeżdżę kiedy się da, i polecam rower każdemu.

 • Gość: Gość

  Oceniono 5 razy 5

  A o jakim miescie piszemy? Bo chyba nie o Warszawie. Jestem kobietą, dojeżdżam do pracy rowerem, ale po drodze mijam głównie panów. Albo oni mnie mijają. Sugeruję opierać swoje opinie na czyms bardziej konkretnym niz jedno zerknięcie na jedno skrzyzowanie.
  Kawałek o kobietach za kierownicą też lekko księżycowy i nie bardzo z tych czasów, bo teksty o "babach za kierownicą" były modne 20 lat temu, a nie teraz.

 • Gość: Gość

  Oceniono 7 razy 3

  Skad ten pomysl ze wiecej kobiet? Ja jezdze otatnio troche (zem kobita) i widuje 1-2 panie na kazdych 7-10 facetow! Za to moge stwierdzic ze kobitki jezdza wolniej, mniej sie spinaja, i ewidentnie nie "scigaja sie z wlasnym cieniem". No i ubrane sa normalnie a nie przebrane za kolazy ;p

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 2

  Owszem, kobiety stanowią większość wśród rowerzystów, ale w krajach "rowerowych" (jak np. Niemcy, Dania czy Holandia), o czym wyraźnie mówi ten film jak i cały projekt Beauty and the Bike. Na pewno nie u nas. A szkoda... ;)

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 2

  zalinkować do źródła obrazka to już nie łaska? http://www.marriedtothesea.com/

 • Gość: Gość

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe, że w 4:15 w filmie słychać dżingiel gazetywyborczej.pl (nie ten ze skaczącymi kulkami, tylko ten z miastem zbudowanym z liter). Gazeta nie kupiła tego na wyłączność?

 • Gość: Gość

  Oceniono 7 razy 1

  Kiedyś było "słoń a sprawa polska", teraz jest "rower a sprawa wyzwolenia kobiet".
  Albo " a sprawa wyzwolenia kobiet".

 • Gość: rowerzystka

  0

  nagłówek do pań, tekst o niczym galeria dla panów.
  a ja zapędziłam tu szukając konkretnych spraw damsko-rowerowych

 • sharp

  0

  piękne dziewczęta na pięknych sprzęcikach :D kozak galeria

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX