Poradnik: Najtrudniejsze pytania zadawane miejskiemu rowerzyście - część 1.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń, jakie napotyka na swojej drodze osoba dojeżdżająca do miejsca pracy lub nauki rowerem jest nieubłagana i miażdżąca ściana pytań. Pytania te z reguły stawiają użytkowego rowerzystę w sytuacji, w jakiej (jako ludzkość) znajdziemy się, gdy podczas kontaktu z jakąś obcą cywilizacją pozyskującą energię życiową z beztlenowej syntezy związków azotu, będziemy musieli tłumaczyć, czym jest oddychanie i czy się tego nie boimy.

Poczytaj: Najtrudniejsze pytania zadawane miejskiemu rowerzyście - część 2 - część 3.

Twórcom serwisu Polska na Rowery zależy na tym, aby jazda rowerem była przyjemnością. Dlatego postanowiliśmy przygotować przykładowe odpowiedzi na niektóre z najtrudniejszych pytań. Wyuczenie się tych odpowiedzi i udzielanie ich podczas spotkania z obcą cywilizacją, będzie dla użytkowego rowerzysty dużo większym ułatwieniem, niż spodnie z lycry i przerzutka campagnolo.

1. Przyjechałeś do pracy rowerem?

To pytanie, zadawane najczęściej rowerzyście, gdy przypina swój rower do stojaka pod biurem, jasno pokazuje, że większość kierowców samochodu cierpi na niebezpieczny syndrom SMIDSY (Sorry mate, I didn't see you). Na szczęście w tym przypadku syndrom ten nie jest na tyle groźny, jak na skrzyżowaniu, na którym kierowca cierpiący na SMIDSY wyjeżdża z podporządkowanej. Niemniej dobrze jest chorego na ten syndrom pytającego sprowokować do nieco uważniejszego obserwowania otoczenia. Dlatego prawidłowa odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi:

- Nie. To jest polifulerenowy zgniatacz galaktyk.

2. Nie boisz się jeździć rowerem po mieście?

Wielu kierowców na szczęście jest świadoma niebezpieczeństwa, jakie stwarzają mieszkańcom miast, miasteczek i wsi. Prawdopodobnie żarłacz tępogłowy też czasem pyta przepływające obok niego ryby, czy nie boją się mieszkać w oceanie. Tak uwrażliwionych jednostek nie należy zniechęcać jakąś zdawkową odpowiedzią i warto im wytłumaczyć, że:

- Kiedy jadę po drogach publicznych nie kieruję się emocjami, a zdrowym rozsądkiem, Przepisami Ruchu Drogowego oraz zasadą ograniczonego zaufania.

3. Gdzie trzymasz rower?

Istnieje pewna nadzieja, że takie pytanie zadaje kosmita, który pragnie przejść na Ziemianizm. Dlatego warto uświadomić mu przy tej okazji wielkie korzyści, jakie płyną z użytkowej jazdy rowerem:

- Tam, gdzie jest mi najwygodniej (pod warunkiem, że nie przeszkadza to innym). Przypinam do latarni, stojaka rowerowego przy wejściu, solidnego ogrodzenia itp. Dzięki temu rower służy mi jako transport od drzwi do drzwi, co znacznie skraca czas mojej podróży do pracy/szkoły. No, chyba, że pytasz o ten drugi rower, którym nie jeżdżę do pracy, tylko na rajdy opisywane co tydzień na stronie Polska na Rowery. Ten rower śpi u mnie w mieszkaniu, przykryty jedwabną kołderką i czeka na weekend.

4. Nie boisz się, że ci go ukradną?

Nie dziwmy się, że tak wiele pytań, które zadają kosmici to pytania krążące wokół lęku. Gdybyśmy musieli spędzać dwie godziny dziennie siedząc w ciasnych metalowych puszkach kosztujących dziesiątki tysięcy złotych i niemożliwych do naprawienia za pomocą prostego zestawu narzędzi, a potem przez osiem godzin zastanawiać się, czy na nielegalnym miejscu parkingowym, które z trudem wyszukaliśmy, najpierw zjawią się złodzieje kołpaków, czy może straż miejska z mandatami, strach byłby naszym Panem. Na szczęście użytkowy rowerzysta jest wolny od tego typu problemów, może więc śmiało odpowiedzieć:

- Nie boję się tego, co jest nieuniknione. Rower jest tak świetnym środkiem transportu, że wcześniej czy później ktoś mi go zwędzi. Jedyne co mogę zrobić, to nie przepłacać za rower służący mi do codziennych dojazdów i dobrze go zapinać.

5. Masz prysznic w pracy?

Niektórzy kierowcy już tak przyzwyczaili się do widoku rowerzystów mijających ich w korkach, że nabrali przekonania, że po mieście śmigają jedynie pogromcy Lance'a Armstronga i następcy Fabiana Cancelary. Warto im uświadomić, że złudzenie oszałamiających prędkości rozwijanych przez rowerzystów bierze się z faktu bardzo wolnego poruszania się samochodów w korku, a 5-kilometrowa przejażdżka rowerem do pracy nie jest wysiłkiem większym, niż znalezienie miejsca parkingowego lub włączenie się do ruchu w godzinach szczytu:

- A ty masz pit-stop w pracy?

Już wkrótce ciąg dalszy odpowiedzi na trudne pytania. Szczególnie te dotyczące pogody i sprzętu.

Jeśli jesteś rowerzystą użytkowym i zadano Ci kiedyś pytanie, na które trudno znaleźć Ci było odpowiedź - napisz do nas, a postaramy się Ci pomóc - rowery@agora.pl.

Konrad Olgierd Muter

Więcej o:
Komentarze (43)
Poradnik: Najtrudniejsze pytania zadawane miejskiemu rowerzyście - część 1.
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 63 razy 59

  W Amsterdamie na szczęście nikt takich pytań nie zadaje :) Dopóki nie kupiłem sobie roweru, musiałem raczej się tłumaczyć zdziwionym, dlaczego też takowego nie posiadam...

 • Gość: Gość

  Oceniono 63 razy 45

  Pytanie o prysznc jak najbardziej zasadne, szczegolnie latem. Wiekszosc firm w Londynie ma, wlasnie ze wzgledu na rowerzystow, biegaczy i inncyh zboczencow ;).

 • Gość: Gość

  Oceniono 50 razy 36

  Bądąc kiedyś w wojsku, musiałem opanować sztukę mycia całego ciała przy umywalce (prysznice były tylko raz w tygodniu) oto co robię - mam 25 km i bez umycia się nie da rady. 1. Przyjeżdzam troche wcześniej, jak nie ma jeszcze całego tłumu. 2. W pracy trzymam podstawowe sprzęty - ręcznik, mydło gąbkę, mydlo itp. 3. Wiozę ze sobą zapasową koszulę. 4. Wchodzę do łazienki, zamykam drzwi od wewnątrz i mydlę i spłukuję sie gąbką. 5. To co nachlapię wycieram koszulką, którą zdjąłem (w łazience jest czysto).

 • Gość: Gość

  Oceniono 42 razy 36

  proponuje jeszcze jak odpowiadać na bezustanne pytania: przyjechałaś W TYM na rowerze? (koleżanka zapewne ma na myśli spódnicę, pyta się o to bezustannie, jak gdyby była zdziwiona że nie jestem w kreszowym dresie)

 • Gość: Gość

  Oceniono 35 razy 31

  Dokladnie :). Ja chodze do pracy na piechote ( bo mam blisko) i wszyscy sie dziwia czemu...

 • Gość: Gość

  Oceniono 41 razy 31

  Zasadne pytanie o prysznic? Niejeden człek jadący do pracy autobusem lub tramwajem wydaje zapaszek dużo gorszy niż ten , kto porusza się rowerem. Ci z autobusów lub chodzący pieszo też zatem powinni przed wejściem do biura udać się pod prysznic.

 • Gość: Gość

  Oceniono 24 razy 24

  Wpadłem na pomysł by dać nowe pytanie :
  -Jeździsz bez względu na pogodę?
  -Ależ skądże! Mam wzgląd na pogodę, gdy pada zakładam kurtkę ;)

 • Gość: Gość

  Oceniono 29 razy 23

  hahaha, ubawiłam się! Dzięki za podpowiedzi :) Szkoda tylko, że już po fakcie zmagania się z atakami zmotoryzowanych kosmitów ;)
  Podpowiem jeszcze, że duże zdziwienie i niezrozumienie wywołuje posiadanie kasku, proszę więc o jakąś błyskotliwą podpowiedź po co rowerzyście kask?! ;)
  Co do prysznica: zależy od dystansu,temperatury powietrza, dynamiki jazdy i indywidualnych potrzeb człowieka. Niektórzy przejadą 10km bez potu, inni po 2km będą płynąć ;)
  Pozdrawiam cyklistów!
  Kaja

 • jembezmamy

  Oceniono 31 razy 21

  W zimie, w siarczyste mrozy, jest tak:
  "Nie zimno ci?" (pewnie dlatego, że ubierałem się lżej, niż wszyscy dojeżdżający autobusem). Nie, nie zimno mi, bo na rowerze szybciej robi się ciepło niż w samochodzie. A co dopiero, kiedy idzie się na piechotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX