Święto Cykliczne czyli najbardziej rowerowy weekend w Polsce (12 - 13 czerwca)

Święto Cykliczne to ogólnopolski dzień propagowania rowerów i impreza skierowana do wszystkich miłośników dwóch kółek niezależnie od wieku. W najbliższy weekend przez miasta biorące udział w akcji rowerzyści przejadą i pokażą na co ich stać.

ZOBACZ TAKŻE : Mapa imprez rowerowych na weekend 12-13 czerwca

Organizatorem przejazdów w poszczególnych miastach biorących udział w akcji (Brzeg, Kraków, Łódź, Szczecin, Wrocław) jest sieć "Miasta dla Rowerów" . W każdym z tych miejsc przygotowano indywidualny program imprezy pełen atrakcji. We wszystkich centralnym punktem programu jest przejazd rowerzystów przez miasto.

Dlaczego Święto Cykliczne? By świętować wolność poruszania jaką daje rower i promować aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Celem przejazdów jest również zachęcenie jak największej ilości osób do korzystania na co dzień z tego środka transportu w mieście. Święto Cykliczne nawiązuje do tradycji organizowania przejazdów rowerzystów, które w poprzednich latach odbywały się w większych miastach w Polsce. W tym roku rowerzyści solidaryzują się w ramach ogólnopolskiej inicjatywy.

W Brzegu Święto Cykliczne przejmą najmłodsi, z prawdopodobnie najbardziej rowerowego w Polsce, przedszkola nr 5. W przejeździe będą jechać w towarzystwie swoich rodziców i rowerzystów z stowarzyszenia Na Przełaj. W programie m.in. liczne konkursy i zabawy, ognisko dla uczestników imprezy i zwiedzanie Zamku Piastów Śląskich.

W Krakowie rowerzyści przejadą z centrum miasta na Zabłocie, gdzie do późnych godzin wieczornych będzie trwała impreza. W programie projekcje filmów (m.in. We Are Traffic opowiadający o historii Masy Krytycznej), koncert jazzmana Jerzego Bożyka, wykłady, konkursy (m.in. na najbardziej nietypowy rower i najciekawsze przebranie rowerzysty), finał konkursu Cyklofotografia 2010, mecz bike polo i widowiskowe potyczki tallbajków (wysokich rowerów).

W Łodzi odbędzie się m.in. mecz polo na rowerach, konkurs skoków w dirt parku i wycieczki z przewodnikiem po mieście. Dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie zasady poruszania się rowerem po mieście w ramach Akademii Miejskiego Rowerzysty, a dzieci wziąć udział w Mini Rajdzie na Orientację. Zaplanowano też konkurs "Rowerem na zakupy", który z pewnością dostarczy uczestnikom i obserwatorom sporą dawkę zabawy - na trasie 100 metrów trzeba będzie przewieźć dowolną techniką kilka pudeł.

W Szczecinie po ponad godzinnym przejeździe ulicami miasta zaplanowano festyn rowerowy w Parku Kasprowicza. Na miejscu: wystawa nietypowych rowerów, muzyka, nagrody i konkursy.

Wrocław , po peletonie ulicami miasta, zaprasza na Bajk - piknik na Bulwarze Dunikowskiego. Na miejscu policjanci będą przeprowadzać akcję znakowania rowerów markerem pomagającym w identyfikacji pojazdu w przypadku kradzieży. Warto też pomyśleć o zabawnym, szalonym, nietypowym przebraniu. Najbardziej odlotowo ubrany rowerzysta odjedzie z imprezy nowiutkim rowerem Medano Artist Yellow.

Joanna Jałowiec

Gdzie i kiedy?

Brzeg (12 czerwca) - start g. 10, Park nad Odrą

Kraków (13 czerwca) - start g. 16, Rynek Główny

Łódź (13 czerwca) - start g. 12, Park im. Poniatowskiego

Szczecin (13 czerwca) - start g. 12, plac Lotników

Wrocław (13 czerwca) - start g. 11, plac Solny

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.