Rower? To nas kręci!

Słoneczna pogoda sprzyja rowerowym wyprawom. Sprawdźcie, co się przyda, by bezpiecznie i wygodnie jeździć z małym dzieckiem.
Wyprawa rowerowa to świetny sposób na urozmaicenie rodzinnych wakacji. Na całodzienną wycieczkę można wybrać się już z rocznym maluchem, nie mówiąc o starszakach. Najmłodsi powinni podróżować w foteliku lub przyczepce rowerowej. Starsze dzieci, które potrafią nie tylko samodzielnie jeździć, ale też wytrwale pedałować, mogą wyruszyć w drogę na własnym dwukołowcu. Trzeba jednak starannie wybrać trasę wycieczki, tak by była ona bezpieczna dla małego cyklisty.

Fotelik czy przyczepka

Wybierając fotelik rowerowy, zwróćcie uwagę, czy ma wygodne podłokietniki, których dziecko będzie mogło się trzymać, i regulowane podnóżki. Odchylane do spania oparcie przyda się, kiedy maluch zaśnie w foteliku - nie będziecie musieli od razu przerywać wycieczki, choć dla bezpieczeństwa dziecka lepiej wtedy prowadzić rower.

Między innymi z tego powodu wygodniejsza dla dziecka będzie przyczepka rowerowa - zmieści się w niej poduszka, na której malec będzie mógł wygodnie ułożyć głowę, gdy zaśnie. Przeważnie w zestawie z przyczepką rowerową (w tych większych zmieści się nawet dwójka dzieci!) jest komplet odblasków i lampka, chorągiewka, która zwiększa widoczność, osłona przeciwdeszczowa oraz moskitiera.

Przyczepka wydaje się praktyczniejsza od fotelika rowerowego, szczególnie podczas długiej wyprawy - przy dużym wietrze albo deszczu dziecko nie zmarznie ani nie zmoknie tak jak w foteliku. Mając zamontowany z tyłu fotelik, nie możemy doczepić dodatkowych toreb rowerowych. Tymczasem do przyczepki zmieszczą się (oprócz dziecka!) dodat- kowe bagaże, a dyszel, którym jest przymocowana do tylnej ośki roweru, jest na tyle elastyczny, że można położyć rower na ziemi, bez konieczności odczepiania przyczepki. Dzięki temu, gdyby rower się przewrócił, przyczepka nie podąży w ślad za nim.

Niektóre przyczepki można łatwo i szybko przekształcić w trójkołowy wózek, co jest bardzo wygodne w czasie dłuższych wyjazdów.

Bezpieczeństwo

Zarówno dziecko podróżujące w foteliku czy przyczepce rowerowej, jak i to, które jeździ samodzielnie, musi mieć na głowie kask - nie ma od tej zasady żadnych wyjątków.

I oczywiście widoczne odblaski i oświetlenie (koniecznie z przodu i z tyłu). Małemu rowerzyście można dodatkowo zafundować kamizelkę odblaskową i odblaskowe opaski na ręce i nogi.

Jeśli wasze dziecko potrafi już samo pedałować, przed rozpoczęciem wyprawy wytłumaczcie mu kilka obowiązujących na drodze zasad (nie ścigamy się, zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem, nie jedziemy środkiem drogi) i obowiązujących go w czasie rowerowej wycieczki reguł (jedno z rodziców pilnuje kierunku i jedzie przodem, dziecko jest w środku, peleton zamyka drugi dorosły).

Drobiazgi na zachętę

Samodzielnemu cykliście przydadzą się (a na pewno zachęcą do korzystania z roweru) sakwa lub koszyczek na podręczne drobiazgi, kolorowy dzwonek z kompasem albo trąbka-klakson.

Jeśli zamierzacie bardzo dużo jeździć, warto zaopatrzyć dziecko w rowerowe rękawiczki, specjalistyczne spodenki z pianką na pupie oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajcie, żeby założyć dziecku odpowiednie buty - najlepiej lekkie, przewiewne i elastyczne adidasy, które nie będą krępowały kostki.

Jeśli chcecie kupić dziecku bidon na wodę, pamiętajcie, że maksymalnie po jednym sezonie będzie do wyrzucenia, bo niestety nie da się go dokładnie w środku umyć i osuszyć.

Rodzicom dzieci, które szybko się męczą i odmawiają współpracy w połowie drogi, może przydać się specjalny sztywny hol rowerowy Trial-gator (w Polsce do kupienia m.in. w sklepach sieci Decathlon i na Allegro), który umożliwia przyczepienie mniejszego roweru do większego i holowanie go. Taki hol przydaje się także na ruchliwej drodze, gdzie po prostu strach puścić malucha samego.

Niezbędnik rowerzysty

Na każdej, nawet krótkiej wycieczce rowerowej warto mieć ze sobą komplet kluczy rowerowych i pompkę, najlepiej z końcówkami do wentyli różnego typu. Nie zapomnijcie o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej (kremy ochronne i okulary przeciwsłoneczne) oraz zapasie wody do picia.

Zdjęcie Fotelik rowerowy FOX Deluxe Zdjęcie PRZYCZEPKA ROWEROWA NORDIC CAB Zdjęcie WeeRide Rower doczepiany dziecięcy Co-Pilot
Fotelik rowerowy FOX Deluxe PRZYCZEPKA ROWEROWA NORDIC CAB WeeRide Rower doczepiany dziecięcy
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Porównaj ceny »
źródło: Okazje.info