Rząd przestanie sprzyjać rowerzystom? Karta rowerowa i zakaz wyprzedzania z prawej strony

Zmienił się rząd, zmieniło się też nastawienie do cyklistów, którzy do tej pory zyskiwali coraz więcej przywilejów. Niestety dotychczasowa tendencja może się odwrócić, gdyż planowane są zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które bezpośrednio dotkną nas rowerzystów.

Propozycje zmian argumentowane są przez ekspertów ruchu drogowego zwiększoną liczbą rowerzystów na polskich drogach. W ciągu ostatnich dwóch lat cykliści uczestniczyli w 15% zdarzeń drogowych, co jest najwyższą liczbą od 10 lat - twierdzi dr. hab. inż. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

Jednym z pomysłów mających poprawić bezpieczeństwo rowerzystów jest wymóg posiadania dokumentu potwierdzającego znajomość przepisów. Jeżeli nie masz prawa jazdy, chcąc poruszać się rowerem po drogach publicznych, będziesz musiał mieć kartę rowerową.

Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy ITS informuje, że około 80% ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów to osoby nie młodsze niż 45 lat. Brakuje tylko informacji, ile z tych osób posiadało dokument potwierdzający znajomość przepisów...

Kolejną rzeczą, która miałaby poprawić nasze bezpieczeństwo, jest wycofanie przepisu pozwalającego na wyprzedzanie samochodów z prawej strony. Według Wojciecha Pasiecznego, byłego policjanta i biegłego sądowego z zakresu rekonstrukcji wypadków, przywilej ten jest bardzo niebezpieczny, szczególnie przy manewrze skrętu w prawo wykonywanym przez kierowców. Według Pasiecznego należałoby przywrócić, obowiązujący niegdyś, zakaz wyjeżdżania przed nadjeżdżający pojazd, oraz karanie rowerzystów za bezprawną jazdę po chodnikach.

Czas pokaże czy proponowane zmiany wejdą w życie i czy skończy się tylko na nich... Czekam zatem na obowiązkową jazdę w kasku, kamizelce odblaskowej oraz z włączonymi światłami pozycyjnymi przez całą dobę.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej o:
Komentarze (16)
Rząd przestanie sprzyjać rowerzystom? Karta rowerowa i zakaz wyprzedzania z prawej strony
Zaloguj się
 • rowerowy365

  Oceniono 3 razy 3

  Tak zwani specjaliści zawsze wiedzą najlepiej. I oczywiście wszystko dla naszego dobra. W zasadzie najprostszym sposobem uniknięcia wypadków z udziałem rowerzystów jest całkowity zakaz jazdy na rowerze. Eureka! Właśnie odkryłem co rząd naszej "najjaśniejszej" może zrobić w sprawie bezpieczeństwa! Jestem genialny! Dodatkowo ograniczmy ruch pieszych, bo przecież mogą wpaść pod samochód. Każdy z nich powinien mieć kask i strój ochronny. Oraz specjalne uprawnienie do poruszania się po chodniku.
  Kurde dochodzimy do jakiejś paranoi. To, że niektórzy wyprzedzają z prawej strony i nie spojrzą czy samochód który mijają chce skręcić w prawą świadczy o bezmyślności i arogancji. Ale nie znaczy to, że trzeba zabrać ten przywilej. To tak jakby każde auto poruszające się po polskich drogach musiało by mieć ogranicznik prędkości, bo przecież większość kierowców przekracza prędkość.

 • bik4done

  Oceniono 1 raz 1

  Dla dobra kierowców zdelegalizowałbym jazdę samochodami. Śmiertelność w Polsce to ponad 10%, gigantyczne koszty infrastruktury i leczenia ofiar wypadków.
  Biznes nakręcany nowinkami, po którym zostają miliony ton złomu i szkodliwych odpadów, podatny na oszustwa i obciążenia fiskalne.

  Oczywiście - wszystko dla dobra samych kierowców i ich rodzin, bo jakoś nie słyszałem, żeby pieszy lub rowerzysta zabił kierowcę w zdarzeniu drogowym.

  Czyżby nadszedł czas na rozwiązania polityczne?
  KOR: Komitet Obrony Rowerzystów.

 • Oceniono 1 raz 1

  Przecież na skrzyżowaniu nie można wyprzedzać, więc w czym problem? Gdzie te samochody niby mają skręciać w czasie wyprzedzania? Nie popadajmy w skrajność.

 • mjs05

  Oceniono 1 raz 1

  Przetrwaliśmy nazistów, przetrwaliśmy komunistów, przetrwamy też pisobolszewizm. Należy mieć tylko nadzieję, że ci którzy przyjdą potem będą mieć odwagę szybkiego odkręcania złych zmian, nie może być to partia świętego spokoju i ciepłej wody jak PO.

 • ss85

  Oceniono 1 raz 1

  Co do karania za nielegalną jazdę po chodnikach to jestem za. POD WARUNKIEM, ŻE ZACZNIE SIĘ TEŻ KARAĆ KIEROWCÓW ZA NIEZACHOWANIE WŁAŚCIWEGO ODSTĘPU PODCZAS WYPRZEDZANIA ROWERZYSTY.

  Cała reszta to czysta bzdura...

 • kindofmagic

  Oceniono 1 raz 1

  Zabawne, że na zachodzie przepisy są mniej restrykcyjne, a wypadków jest mniej. U nas rząd zamiast edukować ludzi, woli przykręcać śrubę i zaostrzać przepisy. Oczywiście wcale nie będzie lepiej ale kogo to obchodzi...

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 2 razy 0

  Zakaz wyprzedzania prawą stroną w obrębie tego samego pasa powinien być wprowadzony przynajmniej w odniesieniu do:
  - pojazdów sygnalizujących zamiar skrętu w prawo (jakiś absurd, że nie zostało to zastrzeżone),
  - wyprzedzania na skrzyżowaniu (za duże zagrożenie)

 • nie-ma-zmiluj

  0

  Czyli jadąc po prawej za samochodem (bo nie mogę go wyprzedzić), jaką mam pewność, że nagle nie skręci w prawo? To jakiś absurd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX