Po medale na Filipiny

Już za pięć dni rozpoczną się Akademickie Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim i Szosowym. Ósemka polskich kolarzy-studentów walczyć będzie o medale w dniach 17-20 marca.

Mimo tego, że sezon praktycznie się nie rozpoczął, a wielu kolarzy jeszcze trenuje w krajach o cieplejszym niż w Polsce klimacie, to już za kilka dni, na drugim końcu świata odbędzie się najważniejsza w tym roku impreza w kolarstwie akademickim.

Gospodarzem tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w Kolarstwie są Filipiny i miasto Tagaytay. To turystyczna miejscowość leżąca na wyspie Luzon, około 60 km na południe od stolicy kraju Manili.

Do rywalizacji zgłosiło się ponad 130 zawodników z 17 krajów. Z zapowiedzi i materiałów promocyjnych wynika, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Trasę wyścigów MTB praktycznie w całości wybudowali, przygotowując na niej ciekawe i trudne sekcje techniczne. Z kolei wyścig szosowy ze startu wspólnego poprowadzony będzie w kierunku oceanu, gdzie wybrzeżem kolarze przejadą przez fragment Parku Narodowego Palay.

Ten zabieg pozwolił na uzyskanie ciekawego profilu trasy - start z poziomu ok. 650 m, zjazd do poziomu morza, kilka krótkich, ale sztywnych podjazdów i na koniec wjazd na ok. 700 m. Niby nic nadzwyczajnego, ale w tropikalnym klimacie walka o medale będzie okupiona ogromnym wysiłkiem.

Harmonogram imprezy:

17 marca - kryterium szosowe (80 km)
18 marca - wyścig szosowy ze startu wspólnego (kobiety 80 km, mężczyźni 122 km)
19 marca - wyścig MTB XCE (Eliminator ok. 1,2 km)
20 marca - wyścig MTB XCO  (Cross-Country ok. 35 km)

A oto skład akademickiej reprezentacji Polski:

Aleksandra Podgórska - Uniwersytet Warszawski

Marta Turoboś - Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach

Piotr Kurczab - Politechnika Wrocławska

Marcin Kawalec - Uniwersytet Warszawski

Monika Brzeźna - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Nikol Płosaj - Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Toruniu

Adrian Tekliński - Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie

Pszczolarski Wojciech - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu

Więcej o naszej reprezentacji znajdziecie tutaj.

Więcej informacji o imprezie znajdą Państwo na oficjalnej stronie mistrzostw oraz na profilu na facebooku, na którym polski team będzie dzielił się wrażeniami z rywalizacji na Filipinach.

Logo WUC 2016fot. inf. pras.