Akademia Cezarego Zamany i firmy Diagnostix
edycja I
TERMIN WARSZTATÓW 12-13 GRUDNIA
MIEJSCE Veloart Warszawa ul. Żeromskiego 17 C
Badania wydolnościowe są rekomendowane zarówno zawodowcom jak i amatorom. W obecnym, nowoczesnym świecie planowania programów treningowych badania są podstawą w ocenie dyspozycji zawodnika, postępu oraz słuszności zastosowania danego procesu treningowego. Dowiadujemy się z nich, w jakich aspektach wydolności mamy braki oraz jakie są nasze mocne strony. Dzięki badaniom jesteśmy w stanie zoptymalizować czas treningu. Poznajemy własne progi metaboliczne, strefy do treningu oparte na mocy oraz tętnie. W piątek, dla zainteresowanych będzie możliwość poddania się badaniom za pomocą ergospirometrii wraz z oznaczeniem mleczanów przed, podczas oraz po wykonanej próbie. Test polega na progresywnym zwiększaniu obciążenia do „odmowy” zawodnika. Możliwe jest wykonanie badania na własnym rowerze. W sobotę, w ramach warsztatów specjaliści z Diagnostix przedstawią idee badań wydolnościowych i opowiedzą, jak interpretować uzyskane wyniki oraz jak wykorzystać je w procesie treningowym. Zajęcia poprowadzą: Michał Brauliński, absolwent AWF Warszawa, kierownik „Diagnostix”, trener i czynny zawodnik kolarstwa szosowego oraz Patryk Piasecki, olimpijczyk z Pekinu, wielokrotny medalista mistrzostw świata i europy w żeglarstwie, a obecnie zawodowy kolarz grupy JBG-2 MTB TEAM.
Bikefitting jest procesem doboru indywidualnych ustawień roweru do anatomicznej budowy ciała. Łączy w sobie interdyscyplinarną wiedzę z zakresu fizjoterapii, anatomii ludzkiej, biomechaniki, aerodynamiki i ergonomii. Dopasowanie odpowiedniej pozycji na rowerze i kombinacja komponentów zapewniają efektywność jazdy przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa dla narządu ruchu. W tajniki tej wiedzy wprowadzi Was Mateusz Naworol, fizjoterapeuta i bikefitter studia Veloart, pracujący z kolarzami i triathlonistami, zarówno z amatorskiego jak i zawodowego peletonu. W drugiej części niedzielnych warsztatów zostanie zaprezentowany temat bezpośrednio związany z fizjoterapią - streching w kolarstwie. Różne formy rozciągania powinny być częścią treningu każdej dyscypliny sportowej, nie wyłączając kolarstwa. Poruszymy wszystkie aspekty związane ze strechingiem, wskażemy najczęstsze błędy popełnione przy jego wykonywaniu, a także przestawimy praktycznie, jak powinien rozciągać się kolarz, aby zapewnić sobie szybszą regenerację, większą mobilność i elastyczność ciała, a także profilaktykę przed kontuzjami.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem biuro@mazoviamtb.pl
Koszt warsztatów wynosi 200 zł
WARSZTATY PROWADZĄ DOŚWIADCZENI PARTNERZY
Diagnostix - Centrum „Diagnostix” zajmuję się kompleksowymi badaniami wydolnościowymi dla wielu dyscyplin sportowych (m.in. dla kolarzy). Placówka rozpoczęła działalność w 2009 roku. Od tego czasu badała wielu medalistów olimpijskich, mistrzów świata czy polskich czołowych kolarzy, takich jak: Piotr i Adrian Brzózkowie, Marek Galiński, Maja Włoszczowska czy Rafał Wilk. Badania diagnostyczne przeprowadzane są na profesjonalnym sprzęcie najwyższej klasy ( Cyclus 2, Lode Excalibur Cortex Metamax, Biosen). Systematyczne badania wykonywane w CDS Diagnostix są postawą do planowania i ewaluacji treningów m.in. grupy kolarskiej JBG-2 Professional Team.
Veloart - to studio analizy i doboru pozycji (bikefitting) oraz miejsce, gdzie powstają unikatowe rowery. Na miejscu znajduje się serwis oraz sklep oferujący komponenty renomowanych marek z całego świata. Zespół to również fizjoterapeuci, byli zawodnicy, trenerzy personalni, dietetycy. Veloart Travel kibicuje polskim kolarzom na wyścigach o międzynarodowej renomie (Paris Roubaix, Amstel Gold Race, Liege-Bastogne-Liege, Giro d'Italia, Tour de France), gdzie zapewnia pełną obsługę na wyjazdowych imprezach dla amatorów kolarstwa.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
PIĄTEK 11.12
12:00 - 20:00 Możliwość przeprowadzenia badań wydolnościowych w promocyjnej cenie.
- badania podstawowe 200 zł (ergospirometria, test progresywny do odmowy)
- badania kompleksowe 300 zł (ergospirometria + oznaczenie mleczanów)
SOBOTA 12.12
11:00 - 12.30 Pokazowe badanie wydolnościowe z profesjonalnym komentarzem
12:30 - 13:00 Przerwa na kawę
13:00 - 15:00 Wykład: „Idea badań wydolnościowych dla kolarzy oraz wykorzystanie ich w Praktyce”.
15:00 - 15:30 Przerwa na lunch.
16:00 - 17:00 Tematy techniczne - sprzęt, rowery, nowinki branżowe.
NIEDZIELA 13.12
10.00 - 11.00 Bikefitting czyli proces doboru pozycji na rowerze w ujęciu interdyscyplinarnym - teoria, wskazówki i ciekawostki.
11.00 - 12.30 Bikefitting prezentacja praktyczna. Wskazanie uczestnikom najczęstszych błędów w pozycji oraz czym może grozić złe ustawienie roweru i zła pozycja kolarska dla ich zdrowia i narządów ruchu.
12.30 - 13.00 Przerwa na kawę.
13.00 - 13.30 Streching jako ważny element treningu kolarskiego, fakty i mity.
13.30 - 14.30 Streching dedykowany kolarzom, cześć praktyczna i prezentacja form rozciągania w kolarstwie.