Słońce i w deszcz na zawodach Mazovia 24h Marathon

Stało się! Jak co roku, niezmiennie w Krubinie w gminie Wieliszew, rozegrany został ogólnopolski maraton Mazovia 24h Marathon. Impreza wyrobiła sobie już solidną markę oraz stałych uczestników, także zagranicznych.

Zawody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 12:00. Na starcie stanęło 160 zawodników, którzy w 38 stopniowym upale wyruszyli na trasę.

Mazovia 24hMazovia 24h fot. Mazovia fot. Mazovia

Już około godziny 18:00 warunki zmieniły się diametralnie. Nad trasą maratonu przeszła nawałnica, która przewracała namioty. Ściana deszczu oraz oberwane gałęzie uniemożliwiły przejazd wytyczoną trasą. Dlatego organizator zatrzymał zawody i po oczyszczeniu szlaku wyścig był kontynuowany, tyle że już w dużo niższej temperaturze, co dla wielu uczestników było pozytywną zmianą.

Wieczorem tradycyjnie rozpalono ognisko, gdzie zawodnicy mogli ogrzać się  i wysuszyć stroje. Nocą rozpoczęła się zacięta walka o sekundy. Duże znaczenie miała strategia i szczegółowy plan zmian, co jest niezwykle istotne w jeździe drużynowej. Zespoły techniczne uwijały się jak mrówki. Podczas zawodów 24h istotny jest każdy szczegół. Od sprawności technicznej sprzętu, przez zaplanowany odpoczynek do odpowiedniego odżywania w trakcie jazdy i podczas przerw.

Punktualnie o północy zakończyła się rywalizacja 12h i w mrocznej scenerii odbyła się dekoracja uczestników. Ci, którzy atakowali 24h kontynuowali zmagania. Rankiem tabela wyników przetasowała się i widać było kto odpoczywał, a kto zaatakował. Natomiast niespodziewanie o godzinie 6:00 w stroju sportowym zameldował się na starcie Wójt Gminy Wieliszew, Paweł Kownacki. O dziwo nie miał roweru. Przywitał się z uczestnikami i biegiem wyruszył na trasę dopingując zawodników. Przebiegł aż 2 rundy (26 km!). Zdradził nam, że przygotowuje się właśnie do maratonu biegowego i postanowił na trasie Mazovii 24h odbyć swój zaplanowany na ten dzień trening. Rywalizacja zawodów zakończyła się w niedzielne południe.

Kategorię Solo wśród panów wygrał Einaras Sueskus, który przejechał aż 39 okrążeń. Drugie miejsce zajął Jacek Witeska z wynikiem 34 okrążeń. Trzeci z wynikiem 32 rund był Mariusz Korajczyk.

Wśród Pań zwyciężyła Magdalena Kosko (22 okrążenia). Drugie miejsce zajęła Karina Konstantynow (13 okrążeń). Trzecia pozycja przypadła Magdalenie Dorocie Więckowskiej (9 okrążeń).

W drużynach w kategorii Duo zwyciężyła grupa Roweromania Sanok wykręcając 39 okrążeń. Najlepsi w kategorii Quatro okazali się zawodnicy Best Team, którzy przejechali łącznie aż 44 okrążenia.