Single pod Smrkiem - 80 km najlepszych ścieżek MTB w Polsce

Single Track pod Smrkiem, to jedyne miejsce w Europie i jedno spośród siedmiu na świecie, które zyskało prestiżowe miano "IMBA Ride Center" (International Mountain Bicycling Association"). W Polsce jest to miejsce znane z jednych z najlepszych ścieżek MTB. Zlokalizowane na pograniczu Polski i Czech, nazywane przez lokalnych bikerów Single Track to również Centrum testowe, gdzie można wypożyczyć i przetestować rowery Rometa

Rowerowy konkurs z Rometem - wygraj rower lub inne rowerowe nagrody

Do dyspozycji rowerzystów oddany jest ponad 80 kilometrowy system wąskich (do ok 1 metra szerokości), jednokierunkowych ścieżek rowerowych, zlokalizowanych w Górach Izerskich, na pograniczu polsko-czeskim, w miejscowościach Świeradów-Zdrój oraz Nové M'sto pod Smrkem, po obu stronach granicy. Ścieżki projektował walijski projektant Dafydd Davis, który uznawany jest za absolutną światową czołówkę w swojej dziedzinie.

Single są tak przygotowane, aby sprawić frajdę z jazdy doświadczonym rowerzystom i zapewnić dobrą zabawę rodzinom z dziećmi. Podstawą ścieżki jest zagęszczony tłuczeń imitujący jazdę po szutrach, natomiast w miejscach podmokłych zostały wybudowane drewniane kładki umożliwiające przejazd rowerzystom.

Trasy zostały podzielone na 4 poziomy trudności odpowiednio od łatwego do wymagającego:

zielony - to w zasadzie szeroki, dwukierunkowy przejazd między dwoma częściami Single Track. Trasa jest płaska i bez zbędnych zakrętów. Odpowiednia także dla dzieci, choć trzeba uważać na chmary pędzących nią rowerzystów

niebieski - stosunkowo długa pętla (prawie 10km). Technicznie łatwa i dająca dużą przyjemność z jazdy

czerwony - 6 tras dedykowanych dla bardziej wprawionych rowerzystów. Momentami szybkie, czasami pokonujące sporą różnicę wzniesień

czarny - 2 trasy trudniejsze technicznie niż czerwone ale najczęściej z pewnymi atrakcjami specjalnymi - typu jazda zboczem, kładką nad małą przepaścią itp.

Podczas jazdy po wszystkich ścieżkach rowerzyści mogą obcować z naturą oraz podziwiać piękne widoki z Gór Izerskich. Dodatkowo na ścieżkach zlokalizowane są skróty pozwalające na szybszy powrót do miejsca startu w razie zmęczenie bądź konieczności szybszego zakończenia jazdy. W różnych miejscach ścieżek zlokalizowane są strefy odpoczynku, punkty gastronomiczne oraz większe centra rowerowe.

Do dyspozycji rowerzystów oddanych jest kilka parkingów samochodowych w obrębie całego projektu ścieżek pozwalających na rozpoczęcie jazdy w wygodnym dla Państwa miejscu

Single Track - Góry IzerskieSingle Track - Góry Izerskie fot. Materiały Partnera fot. Materiały Partnera

Odległości

Násupn = 1,8 km

Hebenáe = 9,8 km

Zajęcznik = 14,75 km

Obora = 6,8 km

Rapický okruh = 3,6 km

Novom'stská strana = 3,0 km

Asfaltový traverz = 3,3 km

Ludv~kovský traverz = 4,3 km

Libverdská strana = 7,4 km

Czerniawska Kopa = 12,7 km

Okolo M'd'nce = 7,1 km

Hejnický h eben = 10,6 km

Dokładny opis tras

Trasa zielona

Rodzice z młodszymi dziećmi, jak również mniej wprawni rowerzyści na oznakowanej na zielono szerokiej ścieżce oswoją się, lub powtórzą kontrolę nad rowerem i nauczą się poruszania po tego rodzaju nawierzchni. Zielony Single Track jest również odpowiedni dla niepełnosprawnych rowerzystów, korzystających ze specjalnych rowerów albo dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ścieżka jest na tyle szeroka, że w razie potrzeby rowerzyści mogą jechać obok siebie. Trasa zielona zaczyna się przy Single Track Centrum i wiedzie w obu kierunkach. Jest również używana jako łącznik z pozostałymi pętlami ścieżek Single Track pod Smrkem.

Trasa niebieska

Kto już bez problemów radzi sobie na trasie zielonej powinien spróbować niebieskiej. Tu zaczyna się już prawdziwa zabawa: przyjemne kołysanie na rowerze i zakręty. Tak dobrej okazji do jakże przyjemnej jazdy dla średniozaawansowanych rowerzystów nigdzie indziej nie znajdziecie. Będziecie się dużo lepiej bawić niż jeżdżąc po asfalcie czy drogach leśnych, a równocześnie nie zaskoczą Was żadne nieoczekiwane i niebezpieczne przeszkody na ścieżkach. Na niebieskiej trasie nie ma żadnych wymagających podjazdów czy zjazdów. Ścieżki znakowane tym kolorem są cenione również przez rowerzystów, którzy chcą skorzystać z lekkiej przejażdżki, odpoczywając w pięknym leśnym otoczeniu.

Trasa czerwona

Jest idealna dla tych rowerzystów, którzy już trochę czują rower, albo dla tych, którzy dostatecznie opanowali trasę niebieską. Wije się ona górskimi zboczami. Umożliwi Wam zabawę z rowerem, pozwoli Wam na płynną i dynamiczną jazdę, oraz pozwoli poprawić Wasze umiejętności. Ma średni stopień trudności. Doświadczeni rowerzyści będą mieć radość z flow przy pełnej prędkości jazdy, a mniej doświadczeni miło się pokołyszą po terenowych nierównościach. Na trasie czerwonej potrafią się bawić jak dzieci nawet doświadczeni jeźdźcy FR i DH.

Trasa czarna

Na doświadczonych i zręcznych jeźdźców czeka trasa oznakowana na czarno. Jest to wąska ścieżka z większym nachyleniem, która sprawdzi Wasze umiejętności w panowaniu nad rowerem, jednakże nigdy nie stracicie flow. Wymaga od rowerzysty maksymalnej kontroli nad rowerem oraz koncentracji podczas jazdy. Nie zaskoczy Was nagłymi przeszkodami czy hopkami, ale będzie od Was wymagać elastycznej reakcji na zastaną sytuację na ścieżce. Od czarnej ścieżki możecie oczekiwać radości z fizycznie wymagającej, energicznej i technicznej jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.