Warszawa dostała nowy, 300-metrowy most

Stalową przeprawę nad Kanałem Żerańskim przekazał dziś miastu właściciel Elektrociepłowni Żerań. Dzięki temu ścieżka wzdłuż Wisły zyska ciągłość aż do Jabłonny.
Przekazanie ścieżki zapowiadaliśmy już we wrześniu. W czwartek formalnie podpisano umowę darowizny między ratuszem a przedstawicielami PGNiG Termika S.A. Blisko trzystumetrowa kładka ze stalową kratownicą biegnie nad Kanałem Żerańskim i basenem zimowiskowym portu. Przed laty używana była do transportowania popiołów z elektrociepłowni na składowisko, ale od kilkunastu lat nie jest używana.Most przyda się za to warszawiakom, bo znajduje się dokładnie na trasie ścieżki biegowo-spacerowej wzdłuż praskiego brzegi Wisły. Możliwe będzie połączenie obecnego odcinka ścieżki z fragmentem, który zostanie wykonany po drugiej stronie na Wale Rajszewskim, tuż nad Wisłą. Rozbudowie trasy towarzyszyć będzie restytucja łąk oraz budowa tarasów widokowych.

- Dzięki umowie, jaką zawarliśmy z PGNiG Termika, nasze miasto wzbogaci się o przeprawę, która sprawi, że ścieżka rekreacyjna położona na praskim brzegu Wisły będzie mogła zostać doprowadzona aż do północnych granic Warszawy - powiedziała dziś Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ścieżka wzdłuż Wisły powstała w 2010 roku Dzięki zainstalowanym pętlom indukcyjnym ratusz mierzy jej popularność. Okazuje się, że w ciepłe, jesienne dni korzysta z niej nawet 2000 spacerowiczów i rowerzystów. Zimą tych ostatnich zmieniają narciarze biegowi.


Mostem w przyszłym roku pojadą rowerzyści i przejdą piesi / fot. Przemysław Wierzchowski

Zdewastowana nieco kładka będzie przerobiona tak, żeby także mogła służyć pieszym i rowerzystom. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg w trybie projektuj i buduj, który umożliwi zakończenie inwestycji w pierwszej połowie 2016 roku. Łączny planowany koszt adaptacji wyniesie blisko 3 miliony 500 tysięcy złotych.

W 2015 roku planowana jest również modernizacja zejść i dróg na Wale Rajszewskim. Na ten etap prac są już prawomocne pozwolenia. Prace prowadzone będą w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku. Koszt to ponad 4 miliony złotych.

Na przełomie 2015 i 2016 roku prowadzona będzie również modernizacja ścieżki wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego.

Ne Żeraniu trwa rekultywacja starego składowiska:


Więcej o: