Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra już 13 maja

Pierwszy wyścig z cyklu Visegrad 4 Bicycle Race zorganizowany został w zeszłym roku z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, ale miał zupełnie inną formułę niż ta tegoroczna.

Trochę historii

W roku 2013 rywalizowało około 300 kolarzy w tzw. rajdzie kolarskim. Non stop jechali z Budapesztu do Krakowa. Tym razem wystartują zawodowcy. Każdy z krajów, czyli Polska, Czechy, Słowacja i Węgry mają za zadanie zaprosić po 5 ekip, dwie dodatkowe dostaną dzikie karty. Z Polski w zawodach wezmą udział: CCC Polsat Polkowice - jako reprezentacja Polski, BDC MarcPol Team, ActivJet, Team Wibatech oraz Mexller. Druga zmiana w porównaniu do zeszłego roku to to, że trasa z Polkowic do Budapesztu podzielona została na pięć etapów, a właściwie zorganizowane zostaną cztery wyścigi klasyczny i jazda indywidualna na czas. Pierwszym z nich jest 170-kilometrowy z Polkowic do Wrocławia.

Z Polkowic do Wrocławia

Zaczynamy na polkowickim Rynku. Tam właśnie zostaną zaprezentowane ekipy, tam przewidziane są liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Start honorowy wyścigu zaplanowano na godzinę 15. W pierwszej kolejności kolarze wjadą na pętle znane z Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, czyli rejony: Grębocic, Grodowca, Rudnej. Następnie przejadą przez Wądroże, Dziesław, Dębiec, Ścinawę, Wołów, Obornik Śląskie i od strony Obornik wjadą do Wrocławia. Przejadą przez most Milenijny, następnie ulicami Pilczycką, Królewiecką wjadą na Aleję Śląską, na której będą finiszować. Meta i finisz na Stadionie Miejskim będzie oczywiście kulminacyjnym momentem 13 maja, ale oprócz tego, już od rana wrocławski stadion będzie tętnił życiem.

Stadionowe atrakcje

13 maja na cały dzień zamknięta zostanie Aleja Śląska. Tam rozgrywane będą wyścigi przede wszystkim dla dzieci, ale także dorośli będą mogli się zmierzyć na pętli 1700 m. Jako pierwsze na pętle wyjadą dzieciaki ze szkółek MTB Obiszów Team, a także podopieczni Szkolnego Związku Sportowego. Jednak nie tylko kolarskiej przewidzieliśmy dla mieszkańców Wrocławia. Na Stadionie Miejskim powstaną strefy aktywności sportowej. Prowadzone będą zajęcia z m.in.: aerobiku, zumby, jazdy na trenażerach. Do współpracy włączyła się także wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego, która przeprowadzi dla chętnych specjalne testy. Każdy kto podda się testowi otrzyma certyfikat. W związku z tym, że wyścig rozegrany zostanie pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych, a także, że ideą zawodów jest wzmacnianie współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej 13 maja zorganizowane zostanie także seminarium naukowe pt.: „Tożsamość Grupy Wyszehradzkiej”. Panel dyskusyjny otworzy Radosław Sikorski, a głos zabiorą goście z czterech krajów grupy. Około 19.30 na Alei Śląskiej finiszować powinni już kolarze. Po dekoracji zwycięzców na scenie rozpocznie się część artystyczna, czyli koncert wrocławskich grup. Impreza muzyczna powiązana będzie z rozpoczynającymi się w tym czasie Juwenaliami. Gościem wieczoru jest Lao Che. Wstęp na Stadion Miejski tego dnia jest bezpłatny. Kolejne etapy Visegrad 4 Bicycle Race rozegrane zostaną: w Czechach - 15 maja, na Słowacji - 16 maja oraz na Węgrzech - 17 i 18 maja.

Gdzie?

Etap 1 - Polkowice - Wrocław, start Rynek w Polkowicach, meta Stadion Miejski we Wrocławiu.

Kiedy?

13 maja. Start o godz. 15, meta ok. 20.

Imprezy towarzyszące?

Wyścigi dzieci, wyścig amatorów, tzw. eliminator, strefy aktywności: zajęcia z aerobiku, zumby, treningi na trenażerach, testy sprawnościowe, koncerty, seminarium naukowe

Wstęp - bezpłatny