Za co rowerzyści nienawidzą rowerzystów

Jeśli przyjąć, że ruch uliczny to front, na którym trwa codzienna wojna pojazdowa, rowerzyści narażeni są na tej wojnie nie tylko na podstępne działania wroga, ale również na "przyjacielski" ostrzał z własnych okopów. Wiemy dobrze, co nas wkurza w kierowcach, pieszych, rolkarzach, drogowcach, urzędnikach, drzewach i psach. A czego nienawidzimy w innych rowerzystach?

1. Bujacze

Prawdopodobnie jedną z najbardziej wkurzających rzeczy jest widok dwójki rowerzystów jadących bezczelnie obok siebie, jakby cała droga dla rowerów należała tylko do nich. Ty pędzisz do pracy, szkoły, na trening, czy po prostu pędzisz, bo lubisz, a tu sobie jakaś para ćwierka słodko rączka w rączkę i z dzwonków nektar spija. Chciałoby się ich wyprzedzić, bo jadą co najmniej 3 km/h wolniej niż ty, ale nie można, bo się od tej rozkoszy bujają od burty do burty. Jedyne co pozostaje to zjechanie na chodnik.

2. Chodnikowcy

Od rowerzystów źle jadących po drodze dla rowerów bardziej wkurzają chyba tylko rowerzyści jadący po chodniku. To ta zmora, która ściąga na nas gniew pieszych oraz lokalnych dodatków gazet. Straż miejska też się czasem przyczepi, gdy jest akurat akcja „bezpieczny rowerzysta”. I wtedy leci po wszystkich. Nie tylko po tych, którzy jadą po chodniku, bo są bezczelnymi chodnikowacami, ale również po normalnych rowerzystach, którzy tylko na moment (na momencik!) wjechali na chodnik, bo akurat nie można było inaczej, zresztą - zaraz z niego zjadą, bo jak się jedzie 35 km/h to z chodnika się zjeżdża szybciutko.

3. Twardziele

Najgorzej jest jednak, jak jakiś rowerzysta tnie po jezdni nawet tam, gdzie się już nie da (bo nawet ty nie jedziesz po jezdni, tylko stajesz się chodnikowcem). Nie dość, że to niebezpieczne, nie dość, że auta trąbią i wyklinają nie tylko na niego, ale na każdego cyklistę (również takiego, który grzecznie rozjeżdża pieszych na chodniku), to jeszcze wsiada Ci na ambicję - bo niby czemu on może a ja nie? Tym bardziej, że przepisy pozwalają?

4. Mądrale

Irytują też rowerzyści, którzy znają się jakoś szczególnie na przepisach. I nie daj boże wykorzystują tę wiedzę. A jeszcze gorzej, informują cię o tym, że coś robisz nie tak. Na przykład, że jedziesz niewłaściwą stroną drogi dla rowerów, kiedy właśnie musisz jechać tą stroną, bo jadącej z Tobą znajomej musisz opowiedzieć o swoich planach wycieczki rowerowej do Patagonii. Albo, że powinieneś zjechać z chodnika, kiedy wiadomo, że zasadniczo nie jeździsz po chodnikach. Najgorsze, że mądrale są tak nachalne, że nawet jak nic nie mówią, sam ich świętoszkowaty sposób przestrzegania każdego przepisu po prostu prosi się o nienawiść.

5. Jeżdżący bez świateł

Bardzo wkurzają również rowerzyści, którzy po zmroku jadą bez świateł. Wkurza to, że ich nie widać, co jak wiadomo jest niebezpieczne oraz niezgodne z przepisami, ale również wkurza to, że nieoświetleni rowerzyści przypominają ci te wszystkie momenty, kiedy sam świateł nie miałeś.

6. Świtliści

Jest jeszcze jeden problem ze światłami. Kiedy jacyś rowerzyści już je mają, z reguły montują je w taki sposób, że świecą ci po oczach. Jedziesz przez ciemny park, spokojnie oświetlasz sobie przednią oponę, a tu nagle zza zakrętu wyskakuje światłość nad światłościami i pozostawia Ci fioletowe plamki pod powiekami na następne kilka minut. I nic nie widzisz. Nawet jak w końcu włączysz swoją lampkę.

7. Dzieci na rowerach

Dzieci jak wiadomo są naszą przyszłością, tylko pytanie, czemu przeszkadzają nam już teraz. Są właściwie gorsze od bujaczy. Bo niby jadą prosto, niby trzymają się prawej krawędzi, niby nie robią niespodziewanych ruchów, ale wiadomo, że kiedy tylko się do nich zbliżysz, od razu wywiną ci jakiś numer. Dzieci stworzone są do wywijania numerów. Bez wywijania numerów dzieci nie byłyby dziećmi. Najgorzej jest jednak, kiedy jadą poprawnie do samego końca. Dają się wyprzedzać, nie przewracają się, gdy przejeżdżasz szybko bardzo blisko i delikatnie zahaczasz o ich kierownicę. A może nawet nie wpadają w panikę, gdy tuż przed nimi hamujesz. Takie dzieci (a jest ich według moich obserwacji coraz więcej), to bezczelne bestyjki, które, udając, że nic ich nie obchodzisz, próbują ci udowodnić, że nie potrafisz jeździć rowerem.

8. Wolni rowerzyści

To co można wybaczyć dzieciom, trudno wybaczyć dorosłym. Dlatego tak bardzo denerwują słabi rowerzyści, którzy poruszają się powoli, na skrzypiących rowerach o niedopompowanych oponach. Zdarzają się tacy z reguły tuż przed światłami na wąskich ulicach, albo na drogach rowerowych o dużym natężeniu ruchu. To właśnie o nich dawno temu pewien miejski urzędnik w Warszawie powiedział, że miasto nie jest dla rowerów tylko dla samochodów. To właśnie oni powinni pojechać do lasu i tam uprawiać swój slow-cycling.

9. Skoczki

Z drugiej strony lepiej już, kiedy się wolno snują tuż przed twoim przednim kołem, niż gdyby mieli być skoczkami. Taki skoczek wymija cię sprawnie (muskając twoją kierownicę, jakby nie wiedział, że rowerzystów też obowiązuje zachowanie dystansu przy wyprzedzaniu), niby od niechcenia spluwa przez ramię i dokładnie w momencie, w którym robisz rozpaczliwy unik, zatrzymuje się na światłach. Po czym cały zapał na szybką jazdę mu mija i staje się regularnym wolnym rowerzystą. Albo, co jeszcze gorsze, nawet nie oglądając się na Ciebie, rusza błyskawicznie i mimo że wcale nie zależy Ci na tym aby go dogonić, odjeżdża w 3 sekundy - dając jasno do zrozumienia co o Tobie myśli.

10. Gadżeciarze

Na osobny rozdział zasługują ci rowerzyści, którzy mają świetne ciuchy, piękne rowery, dłuższe od ciebie brody, lepsze tatuaże i piją bardziej izotoniczne napoje z lepiej wyprofilowanych bidonów. Wiadomo, że nie czerpią oni żadnej przyjemności z jazdy rowerem, zaczęli nim jeździć tylko ze względu na modę a jedyne, co ich naprawdę interesuje, to oglądanie się na innych i ocenianie ich. Jakże to wkurza!

11. Nieuprzejmi

Jak z tego widać, niemal każdy rowerzysta, którego spotkasz codziennie na drodze jest wkurzającym bucem. Prawdopodobnie właśnie wysiadł ze swojego wielkiego auta i zachowuje się nadal tak, jakby innych na drodze nie było. Nigdy nie jechał zimą rowerem, a na forach internetowych swoje głupiutkie przemyślenia o wzajemnym szacunku i zrozumieniu opatruje wstępem: „Jestem zarówno pieszym, rowerzystą jak i kierowcą” (w stopce mając link do albumu z fotografiami z wyprawy rowerowej do Patagonii). Niemniej starasz się być uprzejmy i kiedy mijasz takiego rowerzystę gdzieś na szlaku za miastem, machasz do niego ręką. Niestety nigdy nie odmachuje. Ciekawe dlaczego?

Ty drogi czytelniku na pewno nie zaliczasz się do żadnego z jedenastu ww. typów rowerzystów...

Więcej o:
Komentarze (139)
Za co rowerzyści nienawidzą rowerzystów
Zaloguj się
 • m.moskwa

  Oceniono 56 razy 50

  Dodałbym rowerzystów nie sygnalizujących manewrów. Niestety bardzo rzadko zdarza się by rowerzyści w Polsce w jakiejkolwiek sytuacji dawali znać innym o swoich zamiarach. Mozna by odnieść wrażenie, ze Polscy rowerzyści uważają wskazywanie kierunku ręka za jakaś ujmę na honorze, za coś obciachowego. W Holandii czy Danii wszyscy informują się ruchem reki o swoich zamiarach, to zapobiega wypadkom i jest po prostu kulturalne... Zdarza się ze ktoś za kim jadę po drodze rowerowej postanawia nagle zmienić kierunek jazdy, zajechać drogę, bez sprawdzenia sytuacji wokół siebie zahamować i zatrzymać się na środku drogi...

 • uthark

  Oceniono 35 razy 31

  Dla mnie - jazda bez świateł. Nie tak dawno prawie wpadłem na takiego - bez świateł, ale z kaskiem na głowie. Miał kask - nie miał mózgu.

  Druga kategoria - jeżdżący po chodniku i przepędzający pieszych.

  "Najgorzej jest jednak, jak jakiś rowerzysta tnie po jezdni nawet tam, gdzie się już nie da"

  Czyli gdzie? Po autostradzie lub drodze szybkiego ruchu? Jazda po normalnej, miejskiej ulicy jezdnią nie świadczy o tym, że ktoś jest twardzielem.

 • cieciek

  Oceniono 74 razy 28

  Problemem "prawdziwych" rowerzystów jest to, że nienawidzą WSZYSTKICH. Przeszkadzają im kierowcy, piesi, rowerzyści i nisko latające samoloty.
  Cieciek-rowerzysta.

 • adrianszenda

  Oceniono 45 razy 27

  DOOOBRE ! fajny artykuł i jakże prawdziwy . wyszło na to że jestem - twardzielem, mądralą , skoczkiem i gadzeciarzem ,a nic nie wkurza mnie bardziej niż jadący chodnikiem ,bujający się , wolno jadący bez oświetlenia za to z dzieckiem nieuprzejmi świtliści . POZDRAWIAM

 • pawelekok

  Oceniono 23 razy 23

  Hmm, jako kierowca, nie rowerzysta, staram się kierować zasadą nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Jeżdżę w miarę sprawnie i zdecydowanie, sygnalizuję manewry, nie oślepiam, staram się nie być zawalidrogą, unikam ryzykownych manewrów, nie zajeżdżam, wolę zwolnić niż narazić się na obcierkę lub nie daj Boże kolizję, ale gdy warunki pozwalają jadę plus dwadzieścia, patrzę wokół w tym na drogi podporządkowane, pieszych, rowerzystów, za rowerzystą wolę kawałek pojechać w jego tempie niż ocierać się na gazetę i .... bardzo wielu innych użytkowników drogi wkurza mnie, bo bardzo wielu nie robi tego co ja.

 • bik4done

  Oceniono 20 razy 18

  @1spruce
  O co Ci chodzi?
  Forma artykułu podobna do wielu innych, traktujących z przymrużeniem oka nas samych. Nie rozumiem czego się czepiasz. Władowałeś w swój wpis tyle złości, jakby autor pisał właśnie o Tobie.
  Wyluzuj, to nie siłownia i nie mecz piłkarski ;-)

 • antydupek

  Oceniono 21 razy 17

  NIKT nie ma lepszej brody niż ja!

  Jethro-Zi-Zi-Tull

 • 777piter

  Oceniono 19 razy 13

  Kurcze, bywam dziewiątką i miejscami dwójką ( i tak, łatwo zjechać z chodnika przy dobrej prędkości :), jedynką kiedy jadę z moją dziewczyną, z trójki mam nadzieję wyrosłem, a piątką już nie z powodu bezpieczeństwa o zdrowie. Dodałbym jeszcze rowerzystów zostawiających przednie oświetlenie na trybie pulsującym, w ciemnościach efekt oślepienia murowany. Bardzo spostrzegawczy artykuł. Uśmiałem się i biję w piersi za moje przewinienia ;). Ps. czy autor przeżył jakąś traumę związaną z Patagonią??

 • Pabblo St J

  Oceniono 11 razy 7

  Mnie osobiście dziecko które niespodziewanie wykonuje nieskoordynowany ruch np w lewo wkraczając na DDR.....Grrrr. Oczy w niebo. Matka zielona. Ja wyhamowany. Wybaczam Ci przyszły rowerzysto :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX