Studencka rywalizacja o czempionat

W dniach 9-13 lipca 2014 roku Jelenia Góra zmieni się w międzynarodową stolicę kolarstwa. Blisko 200 zawodników rywalizować będzie w ramach Akademickich Mistrzostw Świata w Kolarstwie Górskim i Szosowym.

W tym roku kalendarz wyścigów kolarskich rozgrywanych w Polsce wzbogaci się o kolejną światową imprezę. Decyzją Komitetu Wykonawczego FISU (Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego) w dniach 9-13 lipca 2014 odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim i Szosowym. Ta największa i najważniejsza na świecie impreza w kolarstwie akademickim rozegrana zostanie po raz piąty w historii. Poprzednie edycje miały miejsce w Moskwie, Palmie, Antwerpii i Nijmegen. Tym razem studenci z ponad 20 krajów rywalizować będą na ciekawych, a równocześnie trudnych trasach Powiatu Jeleniogórskiego. Impreza składać się będzie z następujących wyścigów:

- kolarstwo szosowe – wyścig indywidualny na czas (kobiet i mężczyzn)
- kolarstwo szosowe – wyścig ze startu wspólnego (kobiet i mężczyzn)
- kolarstwo górskie (XCO) – wyścig indywidualny na czas (kobiet i mężczyzn)
- kolarstwo górskie (XCO) – wyścig ze startu wspólnego (kobiet i mężczyzn)

Ponadto w dniu przerwy od zmagań kolarzy-studentów, przeprowadzony zostanie na trasie mistrzostw dodatkowy wyścig MTB, w którym wystartować będą mogli wszyscy chętni. Każdy kraj ma prawo zgłosić na mistrzostwa maksymalnie 20 zawodników (4. kobiety i 4. mężczyzn na kolarstwo szosowe, a także 6. kobiet i 6. mężczyzn na kolarstwo górskie).

Oprócz sukcesu organizacyjnego liczymy również na sukces sportowy. Mając w kadrze studentów takich, jak Marek Konwa, czy Paula Gorycka mamy spore szanse medalowe – mówi Grzegorz Miedziński – Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Zasady kwalifikacji do akademickiej kadry Polski są właśnie opracowywane przez Zarząd Główny AZS i Polski Związek Kolarski. Zostaną ogłoszone do końca stycznia.

Tak wielkie przedsięwzięcie niesie ze sobą określone koszty. Główny ciężar sfinansowania imprezy wzięły na siebie: Miasto Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gmina Podgórzyn oraz Politechnika Wrocławska. Równocześnie komitet organizacyjny finalizuje ustalenia z kilkunastoma firmami – zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi.

Impreza tej rangi to dla Jeleniej Góry nie tylko wysiłek organizacyjna, ale również wymierne korzyści. Zapowiedzi i relacje w Eurosporcie oraz ogólnopolskich mediach, a także obecność przez blisko tydzień kilkuset zagranicznych gości to świetna promocja dla naszego miasta – mówi Marcin Zawiła - Prezydent Jeleniej Góry.

Więcej informacji na stronie imprezy: www.Cycling2014.com oraz na Facebooku.