Nowy Jork jakiego nie znacie. Rowerowo-piesza metamorfoza [WIDEO]

Pasy dla aut w centrum zamieniono w rowerowe, a samochody ustąpiły miejsca rekreacyjnym przestrzeniom dla mieszkańców i turystów. Zobaczcie sami jak zmienia się Nowy Jork.

Zmiany na ulicach Nowego Jorku nastąpiły w zaledwie kilka lat, gdy burmistrzem miasta był Michael Bloomberg, a Departamentem Transportu przewodziła Janette Sadik-Khan. Rewolucja nastąpiła między innymi na słynnym Times Square, który przedtem w zasadzie nie był placem, lecz skrzyżowaniem ruchliwych ulic. Miejscy urzędnicy stopniowo i konsekwentnie ograniczali przestrzeń, po której dotychczas poruszały się samochody. Głównym konsultantem miejskich urzędników był duński urbanista Jan Gehl, który stoi za przebudową ulic Kopenhagi w miejskie bulwary i rozbudową infrastruktury rowerowej.

Ruchliwe nowojorskie ulice zmieniły się nie do poznania. Pasy ruchu zwężono, ograniczono miejsca parkingowe oraz stworzono bezpieczne pasy dla rowerzystów. Zmiany umożliwiły wprowadzenie efektywnego systemu rowerów miejskich, który zainaugurowano rok temu.

Zobaczcie sami:

NYC Streets Metamorphosis from Streetfilms on Vimeo.

 

Artykuł pochodzi z serwisu Bryła.pl

Więcej o:
Komentarze (8)
Nowy Jork jakiego nie znacie. Rowerowo-piesza metamorfoza [WIDEO]
Zaloguj się
 • bik4done

  Oceniono 16 razy 16

  Piękne. Bez komentarza.

  Teraz wersja "Made in Poland":

  2006 - partia nr 1 akceptuje zmiany w komunikacji - mają zostać dodane po 1 pasie ruchu dla każdego kierunku, poszerzony chodnik i wytyczony obok pas trawnika - jako rezerwa na przyszłość

  2009 - partia nr 2 - odrzuca projekt partii nr 1 i tworzy swój - dodajemy 2 pasy ruchu, kosztem chodnika

  2011 - partia nr 3 + partia nr 4 w atmosferze skandalu odrzucają projekt partii nr 2 i składają zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, po czym publikują nowy projekt likwidacji całej drogi z chodnikiem i zastąpienia wielkim placem z aleją dębów i pomnikiem "ku czci"

  2012 - partia nr 2 nie zgadza się na pomnik "ku czci" i po naciskach ekologów zmienia przeznaczenie terenu na siedlisko muszki gó...arki i żuczka gnojarka

  2013 - partia z kosmosu żąda dla istniejącego siedliska wykonania dostępu do morza, a partia nr 2 rozpoczyna inwestycję pokrycia całego obszaru złotą kopułą

  2014 - po wyborach przyjeżdża walec z kosiarką i robią płatny parking otoczony drutem kolczastym ...

 • sebo1918

  Oceniono 9 razy 9

  Smutne. Smutne, kiedy widzę jak u mnie na Śląsku podchodzi się do tego tematu..i to przy remontach i modernizacji dróg i ogólnie przestrzeni publicznej.

 • szach.i.pat

  Oceniono 7 razy 7

  Za kilkadziesiąt lat moze i Polacy dojdą do wniosku, że taka ilość samochodów w polskich miastach to przesada i to mocna. Może wtedy pojawią się węższe jezdnie, a część z nich może zostanie przerobiona na deptaki. Na dzień dzisiejszy budowana infrastruktura drogowa w miastach faworyzuje korzystanie z indywdualnych samochodów, a komunikacja miejska jest traktowana jako środke transportu dla ludzi których nie stać na samochód lub nie mogą mieć prawa jazdy.

 • 1spruce

  Oceniono 13 razy 1

  Tak, tak, kochani. Demotoryzacja. Ani się obejrzycie, jak Niemcy będą zalesiać autostrady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX