Rzeszowscy radni z PO będą walczyć o snowpark i stojaki rowerowe [WIDEO]

Na sesji rady miejskiej Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO w radzie miejskiej, wyraziła swój ostry sprzeciw z powodu braku w budżecie miasta na 2014 rok ważnych dla rzeszowian inwestycji, tj. snowparku i dirtparku oraz stojaków rowerowych.

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl wystosowało m.in. do radnego Marcina Deręgowskiego z PO pismo z prośbą o poruszenie na wtorkowej sesji sprawy braku stojaków rowerowych. Radny przesłał pismo przewodniczącej Kaźmierczak, która dołączyła ten punkt do komentarza w sprawie proponowanego budżetu miasta na 2014, jaki wygłosiła w trakcie sesji.

"Ruch rowerowy w Rzeszowie od kilku lat systematycznie rośnie. Coraz więcej mieszkańców używa roweru jako środka transportu. O ile istnieją odcinki dróg rowerowych zapewniające możliwość dojazdu do celu, to w mieście niemal nie spotyka się właściwie zaprojektowanych stojaków rowerowych, pozwalających na bezpieczne pozostawienie roweru.

Świadomi tego problemu wystąpiliśmy z propozycją wpisania do budżetu miasta Rzeszowa na 2014 rok kwoty 400 tysięcy złotych na stojaki rowerowe. Udało nam się zaangażować w sprawę mieszkańców miasta i zebrać prawie 2600 podpisów pod petycją do prezydenta Tadeusza Ferenca. Prezydent, widząc zaangażowanie i aktywność mieszkańców, zgodził się z naszymi postulatami i obiecał wpisać proponowaną kwotę do budżetu. Niestety, prezydent nie dotrzymał słowa i w projekcie budżetu nie znalazła się ta inwestycja. Rzecznik Maciej Chłodnicki twierdzi, że tę kwotę można wygospodarować w ciągu roku, z oszczędności po przetargach. Uważamy jednak, że jeśli Urząd Miasta poważnie traktuje rower jako środek transportu, to zarezerwowanie odpowiedniej kwoty na stojaki rowerowe teraz jest koniecznością. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie przetargu i realizację inwestycji na początku wiosny, przed szczytem natężenia ruchu rowerowego w mieście.

Zwracamy się do Pana z prośbą o zwrócenie uwagi na nasze postulaty i złożenie na najbliższej sesji Rady Miasta propozycji wpisania 400 tysięcy złotych na stojaki rowerowe. (...) Liczymy, że uda się wpisać stojaki rowerowe do budżetu na 2014 rok i zrealizować tę inwestycję wcześnie i porządnie, dając mieszkańcom alternatywę dla zakorkowanych dróg i zatłoczonej komunikacji miejskiej" - napisał w liście do Deręgowskiego Jarosław Dyląg ze stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Radni PO zdecydowali się poprzeć sprawę. - Będziemy pilnować tej kwestii, nie odpuścimy, popieramy - mówił w przerwie sesji Deręgowski.

Podobnie zresztą będą walczyć o budowę w 2014 roku snowparku i dirtparku przy skateparku, która to inwestycja także na razie wypadła z przyszłorocznego budżetu.

Przypomnijmy, w ramach akcji "Gazety" i Rowery.Rzeszow.pl pt. "Chcemy wpisania stojaków do budżetu" we wrześniu br. zbieraliśmy podpisy w tej sprawie pod petycją do prezydenta Ferenca.

Artykuł pochodzi z rzeszowskiego wydania lokalnego Gazety.