Rowerzysto, nie bądź batmanem! [WIDEO]

Jak się oświetlić na drodze, by być dobrze widocznym? Praktyczne porady na ten temat zawiera dziesiąty już odcinek Cykloakademii - poradnika wideo, przygotowywanego przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Warto się dokształcić, by nikt nam nie przykleił łatki "batmana".

Sprawny hamulec, "sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku" (np. dzwonek lub trąbka), czerwony odblask z tyłu oraz oświetlenie - to obowiązkowe wyposażenie roweru. - Lampka z tyłu powinna mieć kolor czerwony, lampka z przodu - biały lub żółty. Reflektorki mogą pracować w systemie ciągłym lub migać - instruują autorzy poradnika.

Oświetlenie przydaje się nie tylko po zmroku - także wówczas, gdy znajdziemy się w tunelu lub gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, mgła, chmury). Im bardziej jesteśmy oświetleni, tym bezpieczniejsi, bo lepiej widoczni dla kierowców. - Nieoświetlony rowerzysta, tzw. batman, jest bardzo niemile widziany przez innych doświadczonych rowerzystów - przestrzegają autorzy. Doradzają też, gdzie instalować odblaski (na pedałach, szprychach; można też założyć odblaskowy pasek dookoła opony), i jak otrzymać widoczne "kierunkowskazy" po założeniu paska na nadgarstki.

 

Kolejny odcinek Cykloakademii poświęcony będzie najmłodszym rowerzystom.

Artykuł pochodzi z krakowskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o:
Komentarze (11)
Rowerzysto, nie bądź batmanem! [WIDEO]
Zaloguj się
 • barklu

  Oceniono 8 razy 4

  Tutaj apel: jak widzicie rowerzystę, który z przodu ma światło, a z tyłu nie (albo ma zasłonięte np. przez długą kurtkę), to zwracajcie mu uwagę. Własnego ogona nikt nie widzi, może siąść bateria, może się wypalić żarówka, może się rozłączyć kabel. Przedwczoraj, jak się okazało, część drogi jechałem "na batmana", ale nikt nie raczył mnie o tym poinformować.

 • zekker

  Oceniono 6 razy 2

  "można też założyć odblaskowy pasek dookoła opony"
  Ciekawe w jaki sposób ;)

  Plus za zwrócenie uwagi na oślepianie. Problem równie istotny co brak oświetlenia i należy sprawę nagłaśniać.
  Niestety ale ludzie wybierają oświetlenie kierując się tylko jednym współczynnikiem: maksimum światła za minimum kasy. Potem jedzie taki z latarką taktyczną i oślepia, a jak jeszcze włączy stroboskop...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX