Kielce: Uchwała o rowerach w autobusach gotowa, ale głosowania na razie nie będzie

Opóźniają się prace nad uchwałą, która m.in. zezwoli na przewóz rowerów w miejskich autobusach. Brakuje jeszcze m.in. opinii związków zawodowych, ale już wiemy, na czym ostatecznie polegać będzie porozumienie.

Tak jak pisaliśmy, rower będzie można postawić w tej części autobusu, która do tej pory była zarezerwowana dla rodzica z dzieckiem w wózku, a także dla osoby niepełnosprawnej. Będzie ona oznaczona odpowiednimi piktogramami. Właściciel mógłby go tam ustawić wtedy, gdy to miejsce byłoby wolne.

"W przypadku wejścia do pojazdu osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym pasażer z rowerem zobowiązany jest ustąpić miejsca, a jeżeli w autobusie brak jest możliwości bezpiecznego ustawienia roweru, powinien opuścić pojazd" - czytamy w projekcie uchwały.

Choć miał on być głosowany przez radnych na sesji na początku grudnia, już wiadomo, że to się opóźni.

- Dokument 5 listopada wyszedł do związków zawodowych, które mają miesiąc na przedstawienie opinii. Liczyliśmy po cichu, że otrzymamy je wcześniej, tak się jednak nie stało - mówi Barbara Damian, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

W grudniu propozycją mają zająć się radni z komisji gospodarki komunalnej. - Prawdopodobnie w grudniu albo w styczniu uchwała będzie głosowana. Sezon rowerowy się skończył, stąd czas aż tak bardzo nie nagli - mówi Damian.

Radni mieli początkowo głosować nad projektem, który zakładał zakaz przewozu rowerów w miejskich autobusach. O to zabiegało m.in. MPK, które tłumaczyło, że przewóz rowerów zmniejsza komfort jazdy pasażerów. Pomysł wywołał jednak oburzenie środowisk rowerowych. Ostatecznie nie został poddany głosowaniu, a w ratuszu przeprowadzono debatę na ten temat. W październiku informowaliśmy, że ZTM postanowił jednak iść na rękę rowerzystom.

Artykuł pochodzi z kieleckiego wydania lokalnego Gazety.