Nosisz kamizelkę, kask, lajkrę? To nie ma znaczenia!

269 rowerzystów jeździło z zamontowanymi urządzeniami mierzącymi odległość od aut. Część z nich jeździła w codziennym ubraniu, inni korzystali ze strojów typowo rowerowych, jeszcze inni ubierali kask lub kamizelkę. Wyniki eksperymentu mogą szokować - tylko jeden element ubioru poprawia realnie bezpieczeństwo rowerzysty (a dokładniej - nie ma znaczenia dla odległości z jaką wyprzedzają nas samochody).  To kamizelka z napisem "policja".

W pomiarach wykonanych przez uniwersytety w Bath i Brunnel średnia odległość pomiędzy rowerzystą a wyprzedzającym go autem wynosiła 117 centymetrów - niezależnie od tego, w co ubrany był cyklista. Także niezależnie od ubioru, 1-2 procent kierowców wyprzedzało rowerzystów nie zachowując bezpiecznej odległości i przejeżdżając zaledwie 50cm od nich.

To już kolejne badania pokazujące, że kamizelki, odblaski i inny specjalny ubiór być może poprawiają samopoczucie rowerzysty i kierowców oraz pozwalając być bardziej widocznym (choć i tu są wątpliwości), ale w żaden sposób nie przekłada się to na bezpieczniejszą odległość pomiędzy autem a rowerzystą przy wyprzedzaniu, czyli na minimalną choćby poprawę bezpieczeństwa samego rowerzysty.

Jeżeli chcecie zwiększyć swoją widoczność i bezpieczeństwo, badacze proponują ubieranie się w kamizelki z napisem "policja" (a właściwie "police", bo badanie robiono w Wielkiej Brytanii). Te faktycznie mają pozytywny wpływ na zachowania kierowców. W badaniu wykazano, że ubranie policyjnej kamizelki zwiększa średni dystans pomiędzy rowerem a wyprzedzającym go autem do 122cm, czyli o 5cm.

Niestety, używanie kamizelek z napisem Policja przez cywilów jest w Polsce niezgodne z prawem. Na serwisach internetowych można znaleźć za to kamizelki z napisem "Polska", "Police" lub "jestem z Polic" ("jestem z" napisane bardzo małą czcionką), które z pewnej odległości skutecznie imitują kamizelki używane przez naszych dzielnych mundurowych.

Niezależnie od tego jak ubieramy się na rower, warto pamiętać, że od ubioru znacznie ważniejsze jest to jak zachowujemy się na drodze.

Rafał Muszczynko