Z rowerem na dworzec? SOK już nie będzie wlepiał mandatów

Dziś funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei mogą wlepić mandat rowerzyście, który wejdzie na dworzec PKP z rowerem w celu odebrania paczki, odprowadzenia znajomych na pociąg czy kupienia biletu. Na szczęście ten absurd właśnie odchodzi w zapomnienie.

Wszystko dlatego, że w myśl obecnych przepisów, rower można wprowadzić na tereny kolejowe wyłącznie wtedy, gdy jest on przeznaczony do przewozu koleją. Taki zapis powoduje, że wielu cyklistów jest dyskryminowanych. Nie mogą pojechać rowerem na dworzec PKP, by kupić bilet w przedsprzedaży. Nie mogą pojechać rowerami odebrać ze stacji paczkę, lub osobę przyjeżdżającą pociągiem. Nie mogą wejść z rowerem na dworzec, by pożegnać odjeżdżającą koleją osobę. Nie mogą też skorzystać z usług obiektów handlowych i usługowych znajdujących się na stacji.

W każdej z tych sytuacji Sokiści mogą kazać rowerzyście opuścić obiekt, o ile nie posiada on biletu na przewóz. Za złamanie tego przepisu można też dostać mandat. Nie wiadomo jak często SOK wykorzystywał absurdalne prawo, wiadomo jedynie, że były takie przypadki.

Z rowerem na kolej?

Wiadomo jest natomiast, że niedługo straci taką możliwość. Tematem zainteresowali się posłowie Paweł Szałamacha z Wrocławia (który nagłośnił problem tamtejszego tunelu) i Dariusz Piontkowski z Białegostoku, który interpelował w sprawie absurdu do Ministerstwa Transportu.

Minister Massel, najpierw tłumaczył obowiązujące prawo względami bezpieczeństwa. Później jednak sprawę przemyślał i obiecał przepisy zmienić:

Projektowana zmiana rozporządzenia umożliwi przebywanie na obszarze kolejowym osobom z rowerem nieposiadającym biletu na przewóz np. kurierom rowerowym lub osobom odprowadzającym podróżnych i nie powinna w znaczący sposób wpłynąć na obniżenie poziomu bezpieczeństwa innych podróżnych korzystających z usług kolei.

Ministerstwo dotrzymuje słowa

Nowe rozporządzenie wydane w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 30 listopada bieżącego roku.

Wciąż zakazane będzie natomiast jeżdżenie rowerem po peronach, holach, poczekalniach, tunelach i przejściach między peronami.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Komentarze (10)
Z rowerem na dworzec? SOK już nie będzie wlepiał mandatów
Zaloguj się
 • chloropikryna

  Oceniono 13 razy 11

  Kolej od zawsze dyskryminuje rowery i rowerzystów. Ostatnim wynalazkiem jest limitowana sprzedaż biletów na rowery. Nie ma w tym nic dziwnego ale w składzie są tylko 3 miejsca na rowery i tylko tyle rowerów można przewozić.Czyli juz nie pro rodzinnie i na pewno nie dla wycieczek .Gratulacje pomysł jest bradzo udany?

 • drewicz

  Oceniono 10 razy 8

  A co ze stwierdzeniem, że: "nie wolno zapominać o (...) zagrożeniach, w których rower lub rower z bagażem (...) może posłużyć do celów terrorystycznych"? Rozumiem, że rower będzie trzeba przeprowadzić przez bramkę do wykrywania trotylu? ;-)

 • bik4done

  Oceniono 5 razy 3

  A co zrobić, kiedy jedyny sensowny przejazd przez tory jest po przejechaniu wzdłuż całego peronu?

  Już widzę tęgiego SOKistę, jak goni na dworcu Bydgoszcz Wschód jakiegoś batmana, który skraca sobie drogę z ul. Lewińskiego do ul. Kamiennej, bo na normalnym przejeździe można zgubić koła.
  Życzę mu powodzenia i zdrowia.

 • dar61

  0

  „... Minister Massel, najpierw tłumaczył obowiązujące prawo względami bezpieczeństwa ..."
  ?
  Redaktor Rafał najpierw niech się wytłumacy, po kie licho rozdziela przecinkiem masselowy podmiot [zdania] i masselowe orzeczenie [zdania], łamiąc obowiązujące prawo budowy zdania względem zasady jego klarowności.

  „... W każdej z tych sytuacji Sokiści mogą ..."
  ??

  W każdej z takich sytuacji sokiści mogą być zapisani małą literą. Po co zaraz przed nimi na klęczkach.
  Pytanie, czy w ogóle taka służba jeszcze pod nazwą SOK wegetuje, jest domyślnym.

  „... Nie mogą pojechać rowerami odebrać ze stacji paczkę, lub osobę przyjeżdżającą pociągiem ..."
  ???

  Nie można dłużej dać żyć takiemu zapisowi, bo to jak rowerami wjechać w beczkę lub w oborę.
  „Lub w dom ..." >>>
  www.filmweb.pl/film/Profesor+na+drodze-1973-8898
  Redakcjo, kuleje twa ortografia.
  Widzę Goma1 cień...

 • mojkolega

  Oceniono 3 razy -1

  Ale w czym był problem? Jeśli miałem odebrać kogoś z dworca albo tylko kupić bilet to zapinałem rower przed wejściem. W jakim celu miałbym przeciskać się przez tłum z rowerem i jeszcze tachać go po schodach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX