W Gdańsku do szkoły rowerami. 1000 nowych miejsc postojowych

Przy 47 gdańskich szkołach pojawiły się nowe stojaki rowerowe. Teraz wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja mają miejsca postojowe dla jednośladów.

Dojazd rowerami dzieci do szkół staje się coraz bardziej popularny. Dotychczas większość przypinała jednoślady do krat okiennych i barierek. Pojawienie się stojaków ma dodatkowo zachęcać do przyjeżdżania na lekcje rowerem.

Zainteresowanie tak duże, że trzeba było podwoić liczbę stojaków

W ramach miejskiej akcji zamontowano 500 stojaków, czyli powstało 1000 nowych miejsc postojowych dla rowerów. Pojawiły się przy 47 gdańskich szkołach. Zdecydowano się na proste stojaki, do których można doczepić rower każdym zabezpieczeniem. Koszt realizacji inwestycji zamknął się w kwocie 70 tys. zł. Stojaki zakupiono ze środków europejskiego projektu Central MeetBike, w ramach programu "Europa Środkowa".

- Stojaki montowano we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach, które jeszcze nie miały stojaków oraz przy tych szkołach, które miały ich niewystarczającą liczbę - wyjaśnia Magdalena Szymańska z Referatu Mobilności Aktywnej.

Uczniowie rowerzyści zachęcili kolegów

W większości lokalizacji pojawiło się po 10 stojaków. W części szkół zamontowano je już wcześniej. Cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem i trzeba było zamontować kolejne. Zapotrzebowanie na następne stojaki było na przykład w Szkole Podstawowej nr 47 przy ul. Reformackiej na Chełmie.

- Około dwóch lat temu zamontowano dziesięć stojaków. Z początku stały puste, jednak od zeszłego roku cieszą się powodzeniem. Uczniowie dojeżdżający do szkoły na rowerach zachęcili kolegów i stojaków zaczęło brakować, szczególnie w ładną pogodę. Niektórzy przypinali rowery na przykład do krat okiennych - opowiada Barbara Deptała, dyrektor Szkoły Podstawowej 47.

Oprócz stojaków do szkół trafiły również najnowsze mapy rowerowe Gdańska, mające pomóc młodym rowerzystom w poruszaniu się po mieście. Interaktywna mapa z zaznaczonymi stojakami wkrótce pojawi się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Artykuł pochodzi z trójmiejskiego wydania lokalnego Gazety.