Igor Tracz Mistrzem Europy w bikejoringu

Po zawodach w Mont-de-Coeuve w Szwajcarii Igor Tracz został Mistrzem Europy w bikejoringu, czyli wyścigach psich zaprzęgów z rowerem. Polacy zajęli też pierwsze cztery miejsca wśród juniorów.

13-ty października 2013 - Mont-de-Coeuve , Szwajcaria. Po raz kolejny Igor Tracz, zawodnik Kross Racing Team, został mistrzem Europy w kategorii mężczyzn w bikejoringu, czyli wyścigu psich zaprzęgów z rowerem. Igor jechał z psem Jamalem i uzyskał łączny czas przejazdów 24:47:554. Zawody kategorii European Canicross Championship Fédération Sportive Cynologique Suisse (FSCS) odbywały się w ten weekend w Mont-de-Coeuve (Porrentruy) w Szwajcarii.

W kategorii kobiet na pierwszym miejscu uplasowała również nasza rodaczka Agnieszka Rachwalska. Młodzi podopieczni mistrza zajęli pierwsze 4 miejsca w kategorii Juniorów: Łukasz Henning (z psem Doda), Maciej Pojawa (z psem Nergal), Dawid Henning (z psem Barbie) i Adam Reszke (z psem Nelly).

Warunki i trasa były niezmiernie trudne - niezmiennie od czwartku padający deszcz spowodował ogromne błotniste połacie na trasie, co skutkowało wygraną zawodników startujących z niezwykle silnymi psami. Tym bardziej cieszy wygrana naszych zawodników w tak wielu kategoriach.

Ten wciąż niedoceniony w Polsce sport jest ciekawą konkurencją, a Polacy stanowią światową czołówkę w tej niszowej, rowerowej dyscyplinie sportu. Rywalizacja w tym sporcie polega na pokonaniu pewnego odcinka w terenie suchym na rowerze, z psem przyczepionym do główki sterowej specjalną linką na wyciągniku. Wyścigi odbywają się w formie jazdy indywidualnej na czas.

Bikejoring to oficjalna dyscyplina sportu podlegająca pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, w której zawodnik przemierza określony odcinek terenu suchego na rowerze zaprzęgniętym z jednego lub dwa psy. Jest to jeden z najszybszych psich sportów - prędkość maksymalna takiego duetu może przekroczyć 50km/h. Stanowi to o widowiskowości bikejoringu i pozwala zakwalifikować go do sportów ekstremalnych. W Polsce dyscyplina ta staje się coraz popularniejsza dzięki wysokim wygranym polskich zawodników podczas międzynarodowych zawodów. Od kilku lat pierwsze skrzypce dzierży profesjonalny zawodnik Kross Racing Team Igor Tracz w komplecie ze swoim psim partnerem Ozzim i nieodłącznym rowerem Kross Level A+.

Więcej na temat bikejoringu i naszego zawodnika Igora Tracza można znaleźć TUTAJ oraz na blogu Igora Tracza .