Łukasz Puchalski rowerowym pełnomocnikiem ministra Nowaka

Łukasz Puchalski został nowym pełnomocnikiem ministra transportu do spraw Rozwoju Ruchu Rowerowego. Ma wesprzeć ministra przy opracowywaniu koniecznych zmian w przepisach.

Nominację Łukasza Puchalskiego ogłosili na wspólnej konferencji minister Sławomir Nowak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Informację o tym podała Gazeta Stołeczna.

Puchalskim w rozporządzenia

Nowy pełnomocnik będzie miał za zadanie m.in. przyśpieszyć wprowadzanie zmian w przepisach rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Oba te rozporządzenia, kluczowe dla rozwoju infrastruktury rowerowej w Polsce, powinny zostać znowelizowane już w 2011 roku, po rowerowej nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, która wprowadziła kombinacje znaków (np śluzę rowerową) oraz zmieniła np definicję roweru. Niestety Ministerstwo Transportu, mimo wielokrotnych interpelacji poselskich w tej sprawie, do dziś nie poradziło sobie z problemem nowelizacji rozporządzeń. Ostatni obiecywany przez Ministra Nowaka termin zakończenia prac nad nowelizacją to czerwiec 2012 roku!

Łukasz Puchalski jest jedną z osób, która w stołecznym ratuszu zmagała się z nieprecyzyjnymi, wadliwymi lub nieaktualnymi rozporządzeniami, próbując wytyczać kolejne pasy rowerowe, kontrapasy, strefy Tempo 30 i inne przyjazne cyklistom rozwiązania infrastrukturalne. Z tematyką jest więc obeznany praktycznie - tym łatwiej będzie Mu przeprowadzić zmiany w rozporządzeniach, z którymi nie poradzili sobie do tej pory pozostali pracownicy Ministerstwa Transportu.

Warszawa traci

Zysk Ministerstwa Transportu jest niestety stratą miasta Warszawy. Łukasz Puchalski rozpoczyna pracę u nowego pracodwacy w momencie dość kluczowym dla miasta. W Stolicy właśnie zaczęły szerzej powstawać pary rowerowe w jezdni (m.in. Tamka, Spacerowa), ważą się losy strefy Tempo 30 na Muranowie i kilku istotnych rowerowych projektów. Wciąż są też gigantyczne problemy z tempem realizacji rowerowych inwestycji wykonywanych przez warszawski ZMID, czy niechęcią miejskiego Inżyniera Ruchu do dopuszczania ruchu rowerowego pod prąd na ulicach jednokierunkowych.

Do tego w biurze Pełnomocnika właśnie miały miejsce duże zmiany kadrowe - zespół Puchalskiego zasilili nowi pracownicy - Mikołaj Pieńkos i Jan Jakiel. Kto nimi pokieruje, gdy zabraknie Łukasza Puchalskiego zajętego tematami ogólnopolskimi?

AKTUALIZACJA: Jak się dowiedzieliśmy przed chwilą, Łukasz Puchalski nie odchodzi jednak ze stołecznego Ratusza, a bycie Pełnomocnikiem Rządowym będzie łączył ze swoją pracą w Ministerstwie Transportu. To oznacza ogrom pracy. Czy jedna osoba podoła takiemu wyzwaniu?

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Komentarze (15)
Łukasz Puchalski rowerowym pełnomocnikiem ministra Nowaka
Zaloguj się
 • w0w0

  Oceniono 10 razy 0

  No kundelki szczekajcie, ....Nic Wam się nie podoba. Jazgot Wasza domena..

 • bimota

  Oceniono 14 razy -10

  ALE SILACZ... FIU FIU... I TRZASNAL TYM ROWEREM O ZIEMIE ? :)

 • sacc77

  Oceniono 18 razy -10

  Znaczy - RATUJ SIE KTO MOŻE!!!

  MINI-ster TIK-TAK wydalił z siebie kolejnego pomysła...

 • zerozer52

  Oceniono 12 razy -12

  A myślałem, że to będzie Biedroń.

 • bbc_cube

  Oceniono 28 razy -12

  a ile nowy pełnomocnik będzie zarabiał? będzie opłacany z moich podatków to chyba powinienem móc wiedzieć. bo, że przytulił ciepłą posadkę tuż przed czystką po Hani to widać od razu.

 • tornemorgren

  Oceniono 17 razy -15

  takie czasy...specjalista od pedałów musi być... A wszyscy łajali Szczepkowską...

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 25 razy -23

  No i niech przepadnie ten idiotyzm ze strefą 30 na Muranowie.
  Tylko co to będzie, jak wyskakujący z tak kretyńskimi pomysłami zyska możliwość działania na cały kraj...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX