CBOS: Polacy są rozkochani w rowerach

Jazda na rowerze to najpopularniejszy sport w Polsce. 51 procent przebadanych przez CBOS Polaków deklaruje, że są rowerzystami. 97 procent deklaruje, że umie jeździć na rowerze.

CBOS przepytał Polaków, jakie uprawiają sporty i jak często. Dwie trzecie uprawiało sport w ciągu ostatniego roku, 40 procent z nas deklaruje, że robi to regularnie. Sporadycznie sport uprawia co czwarty Polak.

Najczęściej wybieranym przez Polaków sportem jest jazda na rowerze. 97 procent przebadanych deklarowało, że umie jeździć rowerem, a 51 procent - że faktycznie na rowerach jeździ. Dla porównania - uprawianie biegów deklaruje 18 procent Polaków, a pływanie 28 procent. W piłkę nożną zdarza się grywać tylko 14 procentom Polaków.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) 1-12 sierpnia 2013 r. na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Nasz komentarz

Wyniki badań CBOS mogą szokować tych, którzy przez ostatnie lata nie zauważyli ogromnej rowerowej rewolucji odbywającej się nie tylko w naszych miastach. Tych, którzy obserwują od kilku lat dynamiczny wzrost ruchu rowerowego, popularność wyścigów rowerowych, czy powstające w bólach kolejne elementy rowerowej infrastruktury, dane z pewnością nie dziwią. Są one jednak potwierdzeniem tego, co piszemy na Polsce na Rowery od lat - rower jest fajny, staje się modny, trafia pod strzechy i jest rozwiązaniem wielu problemów naszych miast. Słowem - jeździć jest warto. Tym bardziej cieszy, że już co drugi Polak to dostrzega.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Komentarze (51)
CBOS: Polacy są rozkochani w rowerach
Zaloguj się
 • rowerzysta_jaw

  Oceniono 29 razy 11

  Z tego, co widzę, to pomieszane są tu dwie rzeczy - jazda na rowerze w celach rekreacyjnych/sportowych i rower jako środek transportu. To ostatnie nie jest większym sportem niż uprawianie tzw. biegania do autobusu.

 • jobat

  Oceniono 7 razy 7

  Ta naukowo brzmiąca "metoda badawcza CAPI" to po prostu ankieta rozsyłana mailem i wypełniana na ekranie. I z cała pewnością nie jest to badanie typu "face-to-face", co najwyżej "face-to-screen" :)

 • kolarz1980

  Oceniono 11 razy 3

  A na portalu filatelistycznym przeczytałem że 62% Polaków zbiera znaczki, a zna się na znaczkach podobno 99.8% :)

 • kolarz1980

  Oceniono 2 razy 2

  A kradzieże rowerów spędzają sen z powiek aż 34% osób "niejeżdżących na rowerze" :)
  www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_119_12.PDF

 • kolarz1980

  Oceniono 2 razy 2

  Wg tego badania, na pieszych wchodzących na ścieżki rowerowe, skarży się 38% jeżdżących na rowerze i 31% pieszych! :)))

 • bimota

  Oceniono 6 razy 2

  A WLASNIE SIE DOWIEDZIALEM, Z POLECANEJ PRZEZ WAS STRONKI, Z W POLSCE ROWER MA TYLKO 25% LUDZI... :)

 • known2own

  Oceniono 3 razy 1

  Zapytajcie teraz w ankiecie kto deklaruje, że jest inteligentny. Też pewnie wyjdzie ponad 50%, mimo, że po wpisach na tym forum widać, że to nieprawda.
  Człowiek zawsze chętnie zadeklaruje przynależność do modnej grupy. Choćby ostatni kontakt z rowerem to był Wigry 3 w podstawówce. Wybaczcie, ale takie ankiety obciążone ciężkim błędem metodologicznym, to można postawić na równi z innymi wyssanymi z palca teoriami (jak ta wczorajsza o bilionach zysku uzyskanego dzięki jeździe na rowerze, np. zysk z emisji hałasu haha) .

 • maniakrower

  0

  zapraszam na:
  www.facebook.com/pages/Pracownia-Klasyków/376723922450319

 • kolarz1980

  Oceniono 2 razy 0

  Bardziej sczegółowe badania wykazały, że jednak zdecydowanie więcej ludzi biega niż jeździ na rowerze:
  www.arc.com.pl/do_biegu_gotowi_start!-41999477-pl.html
  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX