Wiosna przyjedzie rowerem miejskim - trzeci przetarg

Miasto ogłosiło już trzeci konkurs na operatora wypożyczalni jednośladów, ale rowerem miejskim pojedziemy w Toruniu dopiero w marcu przyszłego roku.

Jego zwycięzca przygotuje projekty rowerów, stacji oraz strony internetowej systemu, określi regulamin Toruńskiego Roweru Miejskiego (TRM) wraz z wysokością i zasadami opłat oraz zamontuje stacje i jednoślady.

Na początek musi zainstalować 12 stacji, 12 terminali, 180 stojaków oraz dostarczyć 120 rowerów. Mają być "charakterystyczne, identyfikowalne z TRM i miastem Toruń, odporne na zniszczenie, z ograniczoną liczbą elementów regulowanych i odkręcalnych". Muszą mieć m.in.: koła o średnicy od 24 do 28 cali, wytrzymałą ramę, minimum trzybiegową piastę tylną, dzwonek, błotniki, oświetlenie, stopkę i koszyk o pojemności ok. 15 l.

System ruszy 1 marca 2014 r. Wypożyczalnia będzie czynna do 30 listopada 2014 r., a później od 1 marca do 30 listopada 2015 r., od 1 marca do 30 listopada 2016 r. i od 1 marca do 30 listopada 2017 r.

Bezobsługowe stojaki dla rowerów pojawią się na: Rynku Staromiejskim, pl. Rapackiego, dworcu PKP Toruń Główny, pl. św. Katarzyny, Bulwarze Filadelfijskim przy skrzyżowaniu z ul. Ducha św., targowisku przy Szosie Chełmińskiej, krzyżówce ul. Kwiatowej i Lisiej koło Polomarketu na Wrzosach, ul. Broniewskiego i Reja koło Tesco oraz przy komisariacie policji na ul. Dziewulskiego, bibliotece uniwersyteckiej na Bielanach, basenie na ul. Hallera i pawilonie Maciej na Skarpie. Firmy zainteresowane ich instalacją mogą składać oferty w magistracie do 10 października. Umowę ze zwycięzcą miasto chciałoby podpisać w połowie grudnia br.

Do wypożyczalni, w zamian za reklamę, dołożą się miejskie spółki: Biogaz, Urbitor, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Toruńskie Wodociągi, Targi Toruńskie oraz Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na prowadzenie roweru miejskiego skończył się porażką. Miasto chciało wydać na TRM 780 tys. zł, a jedyna zainteresowana firma - Warżała i Mac System z Czarnej na Podkarpaciu, która prowadzi wypożyczalnię rowerową w Rzeszowie, wyceniła swoje usługi aż na 1,7 mln zł. Procedurę unieważniono.

W drugim konkursie w szranki stanęły trzy firmy warszawski BikeU z ofertą opiewającą na niecałe 1,2 mln zł, podkarpacka spółka WiM System - ponad 1,2 mln zł i wrocławski Nextbike - prawie 1,6 mln zł.

Miasto przy pomocy swoich spółek uzbierało pieniądze na sfinansowanie najtańszej oferty, ale firma z Dolnego Śląska zakwestionowała wybór torunian przed Krajową Izbą Odwoławczą. Ta przyznała racje skarżącym i orzekła, że tylko Nextbike spełnił wymagania i może tworzyć wypożyczalnie w Toruniu. Magistrat nie miał jednak wymaganych przez firmę pieniędzy i unieważnił drugi przetarg.

Artykuł pochodzi z toruńskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: