Jeden weekend - dwie polskie wicemistrzynie

Trzykrotna srebrna medalistka z igrzysk paraolimpijskich w Londynie,Anna Harkowska, zajęła drugie miejsce w jeździe indywidualnej na czaspodczas Mistrzostw Świata w parakolarstwie. Druga była także Maja Włoszczowska, która startowała Pietermaritzburgu w RPA.

Maja Włoszczowska druga w RPA...

Zawodniczka Giant Pro XC Team, Maja Włoszczowska, zdobyła srebrny medal podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim, które odbywają się w Pietermaritzburgu, RPA.

Maja przez cały wyścig plasowała się w czołówce kilkuosobowej grupy, która oderwała się od reszty zawodniczek na trudnej, technicznej trasie w Pietermaritzburgu. O złoty medal naszej zawodniczce przyszło ścigać się na ostatnich metrach z obrończynią tytułu sprzed roku oraz mistrzynią olimpijską - Julie Bresset.

Po sprinterskim finiszu i zaciętej walce Maja musiała uznać wyższość lepiej dysponowanej tego dnia reprezentantki Francji i linię mety przekroczyła z 5-sekundową stratą. Trzecie miejsce, minutę za wspomnianą dwójką, zajęła Szwajcarka Esther Süss, natomiast druga z reprezentantek Polski, Katarzyna Solus-Miśkowicz uplasowała się na dobrej, 16. lokacie.

Zawody w RPA były przedostatnimi w tym sezonie. 14 września Maja wystartuje w Pucharze Świata, który odbędzie się w norweskim Hafjell.

Wyniki Mistrzostw Świata w Pietermaritzburgu (RPA):

1. Julie Bresset (Francja) - 1:42:54
2. Maja Włoszczowska (Polska) - +5
3. Esther Süss (Szwajcaria) - +1:06
4. Irina Kalentieva (Rosja) - +1:29
5. Tanja Zakelj (Słowenia) - +2:03

...a Anna Harkowska w Kanadzie

Anna Harkowskafot. Giant

W kanadyjskim Baie-Comeau złoty medal zdobyła Greta Neimanas (USA), do której Anna Harkowska straciła 52 sekundy. Brąz przypadł drugiej z reprezentantek USA, Samancie Heinrich.

Jeszcze kilkanaście dni temu występ zawodniczki Giant OKS Warmia stał pod bardzo dużym znakiem zapytanie ze względu na poważną kontuzję ramienia, której doznała podczas jednego z treningów.

Anna Harkowska to czołowa polska kolarka, trzykrotna srebrna medalistka paraolimpijska z Londynu w 2012 roku oraz medalistka Mistrzostw Polski w rywalizacji z zawodniczkami pełnosprawnymi. Anna Harkowska od najmłodszych lat trenowała sporty wytrzymałościowe, w tym biegi, duathlon oraz triathlon, gdzie zdobywała wiele medali Mistrzostw Polski. W 2002 roku uległa poważnemu wypadkowi, który niemal zakończył jej karierę, jednak dzięki niezwykłej sile ducha udało jej się powrócić do uprawiania wyczynowego sportu. Od 11 lat z dużymi sukcesami ściga się w kolarskich zawodach elity oraz osób niepełnosprawnych. Jej największym, jak dotąd, sukcesem było zdobycie trzech srebrnych medali podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Wyniki Mistrzostw Świata w Baie-Comeau (Kanada):

1. Greita Neimas (USA) - 26:08
2. Anna Harkowska (Polska) - 27:00
3. Samanta Heinrich (USA) - 27:20
4. Nicole Clermont (Kanada) - 27:24
5. Fiona Southorn (Słowenia) - 27:43