Maraton Kresowy "W Krainie Ozów" - 1 września

Najbliższy Maraton Kresowy w Szelmencie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Trasa maratonu w Suwalskim Parku Krajobrazowym może rywalizować o miano najładniejszej w Polsce. Start i meta zostały zlokalizowane w ośrodku narciarskim Szelment. Zawodnicy będą finiszować na szczycie Góry Jesionowej. Nawet w wyścigi rozgrywane w górach rzadko się kończą podjazdem pod górę.

Impreza ma rangę otwartych mistrzostw Województwa Podlaskiego. Najlepsi zawodnicy północno-wschodniej Polski będą tradycyjnie już dla Kresowych rywalizować z Litwinami i Białorusinami. W klasyfikacji generalnej cyklu pierwsze miejsce zajmuje Andrej Murygin z Grodna, zaś drugie Litwin Sarunas Pacevicius. Ceremonię wręczenia nagród uświetni swoją obecnością mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

Zanim jednak maratończycy dotrą do podnóża Góry Jesionowej, czeka ich wiele kilometrów trudnej, ale urozmaiconej i wyjątkowo widowiskowej trasy. Duże otwarte przestrzenie doskonale odsłaniają niezwykle bogatą rzeźbę terenu. Na stosunkowo niewielkim obszarze lodowiec pozostawił tutaj: kemy, ozy, moreny czołowe, doliny rzeczne, głazowiska, jeziora rynnowe i wytopiskowe.

Znakiem charakterystycznym Suwalszczyzny są rynnowe jeziora i wzgórza. Najbardziej znanym jeziorem jest Hańcza. To najgłębsze jezioro w Polsce. Nazwa jeziora pochodzi z wymarłego języka jaćwińskiego. Na brzegach liczne są głazy, niektóre o kilkumetrowym obwodzie. Nagromadzenie głazów jest tak znaczne, że sprawiają wrażenie sztucznie ułożonych, niekiedy grubość warstwy przekracza 2m.

Suwalski Park Krajobrazowy był pierwszym tego typu parkiem utworzonym w Polsce. Zapierające dech w piersiach panoramy zachwycają i każą się zatrzymać choć na chwilę. Z punktu widokowego w Smolnikach można zobaczyć aż siedem jezior! Na pewno będzie to wiarygodna wymówka dla każdego zawodnika, który w tym dniu osiągnie słabszy wynik... Malownicze jeziora ukryte wśród pagórków, które pokryte są łąkami i lasami, wyglądają jak obrazy zatrzymane w kadrze filmowym. Nic dziwnego to tutaj kręcono zdjęcia np. do „Pana Tadeusza”

„W Krainie Ozów” Suwałki - Szelment będzie kwintesencją tego, co pcha amatorów do uczestnictwa w wyścigach typu MTB. Warto się sprawdzić na tym etapie Maratonów Kresowych. To jedna z trudniejszych, ale jednocześnie najładniejszych tras w Polsce. Pofałdowany teren, zielone łąki, gdzieniegdzie lasy i tafle jezior o różnych odcieniach błękitu i lazuru. Widoki na trasie i na mecie z Góry Jesionowej są w stanie wynagrodzić każde zmęczenie!

Więcej informacji na stronie: www.maratonykreswe.pl