Mazurski weekend Mazovii MTB

W długi sierpniowy weekend cykl maratonów rowerowych Merida Mazovia MTB Marathon zawita aż do trzech mazurskich miejscowości - Gołdapi, Orzysza i Ełku. Odpowiednio wytyczone i zabezpieczone trasy oraz towarzyszące imprezie atrakcje to gwarancja sportowych emocji i udanego wypoczynku.

15 sierpnia w Gołdapi

Rowerowe zmagania w Gołdapi rozpoczną się z Tężni przy Promenadzie Zdrojowej w czwartek 15 sierpnia. Zawodnicy zmierzą się na XI etapie letniego cyklu maratonów Merida Mazovia MTB. Trasa poprowadzona będzie wzdłuż granicy z Federacją Rosyjską, gdzie suma przewyższeń jest porównywalna do terenów górskich. Zawodnicy z trzech dystansów będą mieli za zadanie wjechać m. in. na Piękną Górę wznoszącą się na wysokości 271,8 m n.p.m. , a startujący na dystansie Mega i Giga na Szeską Górę, wznoszącą się na wysokości 309 m n.p.m. oraz wiele mniejszych wzniesień. Trasa maratonu będzie niezwykle malownicza, o charakterze interwałowym. Zawodnicy mogą spodziewać się przejazdu o sporej trudności, szczególnie na dłuższych dystansach, gdzie trasa będzie wiodła po mniej uczęszczanych szlakach turystycznych. Maraton odbędzie się pod honorowym patronatem Burmistrza Gołdapi.

Podczas maratonu w Gołdapi zawodnicy będą mogli wybierać spośród aż czterech dystansów. Dystans Hobby, o długości 8 km, przeznaczony jest głównie dla młodszych uczestników z opiekunami. Dystans Fit, dedykowany początkującym i średniozaawansowanym, będzie miał długość do 38 km. Natomiast dystanse Mega i Giga, mające odpowiednio do 65 i 100 km, to prawdziwe kolarskie wyzwanie dla wytrzymałych zawodników. Mieszkańcy Gołdapi mogą zmierzyć się w odrębnej klasyfikacji.

W ciągu dnia nie zabraknie atrakcji nad jeziorem Gołdap, takich jak sporty wodne czy odpoczynek na plaży. Wieczorem zarówno zawodnicy, jak i wszyscy chętni będą mieli okazję ponownie zdobyć Piękną Górę. Technika dowolna - można będzie wjechać na rowerze, rolkach lub po prostu wbiec i podziwiać nocną panoramę miasta i okolic.

W Gołdapi zawodnicy będą mieli do dyspozycji profesjonalne zaplecze z szatniami, prysznicami, serwisem rowerów oraz posiłkiem po przejeździe. Uczestnicy będą mieli możliwość wypożyczenia kamery Sony. Na trasie dostępne będą napoje oraz bufety. Dodatkową atrakcję będzie tombola z nagrodami. W pobliżu miasteczka sportowego uczestnicy będą mieli do dyspozycji bezpłatne pole namiotowe. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak Mini Wyścig, plac zabaw czy tor do jazdy na rowerkach biegowych Puky Race.

16 sierpnia z Gołdapi rowerami do Ełku

Kolejny dzień co prawda bez maratonu, jednak nie zabraknie propozycji aktywnego wypoczynku. Chętni mogą pokonać na rowerze dystans 90 km z Gołdapi do Ełku. Start o godz. 11.00 z Tężni przy Promenadzie Zdrojowej. Będzie to spokojny przejazd z 4 przystankami, który pozwoli poznać okolicę i podziwiać mazurskie widoki.

Alternatywą dla tego przejazdu będzie rozpoczynający się o godz. 15.00 rajd ze stadionu w Orzyszu, prowadzący do Muzeum Michała Kajki, połączony z ogniskiem (długość trasy 35 km), a także nightskating połączony z nocną jazdą na rowerach, która rozpocznie się o godz. 20.00 na Plaży Miejskiej w Ełku, zapowiadając tutejszy niedzielny maraton.

17 sierpnia w Orzyszu

W sobotę 17 sierpnia odbędzie się XII etap cyklu Merida Mazovia MTB w Orzyszu. Zawodnicy wystartują ze stadionu w pobliżu Jeziora Orzysz. Jest to jedna z ulubionych lokalizacji uczestników maratonów. Trasa poprowadzona będzie wokół jeziora Orzysz. Maraton odbędzie się pod honorowym patronatem Burmistrza Orzysza.

Podczas maratonu w Orzyszu zawodnicy będą mogli wybierać spośród trzech dystansów. Dystans Hobby, o długości 9 km, przeznaczony jest głównie dla młodszych uczestników z opiekunami. Dystans Fit, dedykowany początkującym i średniozaawansowanym, będzie miał długość do 30 km. Natomiast dystanse Mega mający długość 53 km, to prawdziwe kolarskie wyzwanie dla wytrzymałych zawodników. Mieszkańcy będą mieli okazję zmierzyć się w odrębnej klasyfikacji.

W pobliżu miasteczka sportowego uczestnicy będą mieli do dyspozycji bezpłatne pole namiotowe. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak Mini Wyścig, plac zabaw czy tor do jazdy na rowerkach biegowych Puky Race.

18 sierpnia w Ełku

W niedzielę, 18 sierpnia, w Ełku odbędzie się XIII etap cyklu letniego Merida Mazovia MTB Marathon, a zarazem finał rowerowego weekendu na Mazurach. Zawodnicy wystartują z kameralnej ul. Nadjeziornej w centrum Ełku. Maraton odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Ełku.

Trasa maratonu poprowadzona będzie w całości na terenie Gminy Ełk, w znacznej części nad brzegami jezior. Widok ze zdobywanych wzgórz powinien zrekompensować zawodnikom zmęczenie po wielodniowych kolarskich zmaganiach. Ostatni podjazd to zdobycie Góry Bunelka, na którą tylko nieliczni kolarze są w stanie wjechać na rowerach. Podjazd ten będzie równocześnie premią o Puchar Wójta Gminy Ełk. Dekoracja zwycięzców i finał imprezy odbędzie się na plaży nad jeziorem Ełckim.

Podczas maratonu w Ełku zawodnicy będą mogli wybierać spośród trzech dystansów. Dystans Hobby, o długości 7 km, przeznaczony jest głównie dla młodszych uczestników z opiekunami. Dystans Fit, dedykowany początkującym i średniozaawansowanym, będzie miał długość do 28 km. Natomiast dystans Mega, mający 61 km, to prawdziwe kolarskie wyzwanie dla wytrzymałych zawodników. Mieszkańcy będą mogli zmierzyć się w odrębnej klasyfikacji. Każdy zwycięzca dystansu Mega w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzyma bon o wartości 100 zł na zakup paliwa.

Po maratonie w Ełku, wśród osób które wystartowały w 3 mazurskich edycjach, rozlosowany będzie rower o wartości 3 tysięcy złotych. Sponsorem nagrody jest Merida Polska.

Sportowej rywalizacji w Ełku towarzyszyła będzie akcja „Ciśnienie na życie”, zachęcająca do bezpłatnego pomiaru ciśnienia oraz promująca badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia. Natomiast dzień przed maratonem, w sobotni wieczór, o godzinie 20.00, na Promenadzie nad Jeziorem Ełckim odbędzie się koncert.

Sierpniowy weekend Mazovii MTB na Mazurach to ciekawa propozycja na rodzinny, sportowy odpoczynek.

Więcej informacji na www.mazoviamtb.pl.