Rowerowe mistrzostwa Dolnego Śląska w Zieleńcu już 4 sierpnia

W niedzielę, 4 sierpnia, zapraszamy do Zieleńca na Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka ?Fisha?.

Fani kolarstwa górskiego mogą sięgnąć po tytuł Mistrza i Mistrzyni Dolnego Śląska. Zawodnicy startują na wysokości 880 m, czyli najwyżej ze wszystkich maratonów w Polsce. Mają do wyboru dwa warianty: łatwiejszy 30 km i 55 km dla bardziej wytrwałych. Trasy biegną przez malownicze Góry Orlickie i Bystrzyckie, stokami zielenieckich nartostrad, wzdłuż szlaków turystycznych, obok górskiego schroniska Masarykova Chata, Drogą Ku Szczęściu, w pobliżu rezerwatu Torfowisko. Honorowym patronem wyścigu jest Ryszard Szurkowski, legenda polskiego kolarstwa. W tej imprezie nie ma granic: najstarszy zawodnik miał 76 lat, najmłodszy zaledwie kilka.

Gościli tu: olimpijka Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Aleksandra Dawidowicz i Magdalena Sadłecka z kadry narodowej MTB, Ewa Wolak, szefowa parlamentarnej grupy rowerowej, Lech Janerka, autor hitu „Rower”, Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Rafał Jurkowlaniec, marszałek Dolnego Śląska. Memoriał, który już na stałe wszedł do kalendarza rowerowych imprez, jest częścią ogólnopolskiej akcji Gazety Wyborczej „Polska na rowery”. Rozgrywany po raz szósty maraton jest już tradycją: co roku pojawia się grono wiernych fanów; jeżdżą wspólnie ojcowie i synowie, żony z mężami, a najmłodsza 9-letnia Matylda ścigała się razem z tatą. Profesjonalną obsługę imprezy zapewnia Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej.

Memoriał upamiętnia Artura Filipiaka „Fisha”, wrocławianina, który pochodził z Dusznik-Zdroju. Miał 33 lata, gdy zmarł na raka. Jednym z jego planów było przygotowanie imprezy w rodzinnych stronach, na stokach Zieleńca. Rodzina i przyjaciele postanowili spełnić marzenie, którego Artur nie zdążył zrealizować.

„Chciałbym, żeby ta śmierć nie była na darmo, żeby był w niej jakiś sens”, mówił przed odejściem. Postanowiliśmy odnaleźć ten sens promując podczas tegorocznej edycji profilaktykę antynowotworową. Wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym zachęcamy do startu i do aktywności fizycznej, która jest jednym z najlepszych sposobów profilaktyki rekomendowanym przez Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

Organizatorzy zapraszają na imprezę nie tylko kolarzy, ale również kibiców i wszystkich chętnych. W„namiotach zdrowia” Dolnośląskiego Centrum Onkologii będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, porozmawiać z lekarzami, wziąć udział w warsztatach z nauki samobadania piersi na fantomach oraz skorzystać z materiałów dotyczących profilaktyki antynowotworowej wydanych przez Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

Zapisy już trwają, szczegóły na: www.memorial.bikebrother.pl