Białystok na rowery. W mieście powstanie system roweru publicznego

W trzydziestu miejscach staną stacje rowerowe. We wszystkich pojawi się łącznie 300 jednośladów. Białostocka wypożyczalnia rowerów "pod chmurką" nabiera realnych kształtów.

Na razie powstała wstępna mapa stacji rowerowych. W każdej z nich ma pojawić się dziesięć rowerów, ogólnie w każdej ma być 15 miejsc parkingowych (pięć miejsc będzie więc pustych, by można było odstawiać jednoślady). W tej chwili magistrat będzie ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy i operatora, który zajmie się wprowadzeniem i następnie nadzorowaniem wypożyczalni do końca 2016 roku.

- Wypożyczalnie czynne będą od marca do listopada, siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę - zachwala system prezydent Truskolaski.

By z niej skorzystać, trzeba będzie zarejestrować się w systemie Białostockiego Roweru Miejskiego (przez internet lub przez terminal przy stacji), wpłacić pewną kwotę na konto lub podać kartę kredytową. Wypożyczanie ma odbywać się bezgotówkowo. W tej chwili trwają prace, by płacić za rowery można było e-portmonetką z Białostockiej Karty Miejskiej. Ile będzie kosztować przejażdżka? Do 20 minut ma być bezpłatna. Do godziny ma kosztować 1 zł, druga godzina - 3 zł (pasażerowie BKM zapłacą 2 zł), zaś trzecia godzina i kolejne - 5 zł (pasażerowie BKM zapłacą o złotówkę mniej).

Gdzie staną rowery?

- Przygotowaliśmy 30 lokalizacji. To nasze wstępne propozycje, które chcemy skonsultować z mieszkańcami. Na osiedlach szukaliśmy miejsc, gdzie jest największy ruch mieszkańców. W centrum przy uczelniach, miejscach pracy i popularnych przystankach autobusowych - wyjaśnia wiceprezydent Adam Poliński.

Jednocześnie magistrat czeka na propozycje innych lokalizacji, które zostaną wzięte pod uwagę (można je nadsyłać na adres: opinia@um.bialystok.pl). Prosi też białostoczan o sugestie, jak nazwać system: Bikestok, Biciklo, BiKoMobil, BKMBike czy Biker. Prócz drogi elektronicznej, ankiety w formie papierowej będzie można wypełnić w budynkach urzędu miejskiego przy Słonimskiej 1, Składowej 11, Sienkiewicza 22, Bema 69 oraz Branickiego 3/5.

Prezydent Truskolaski pytany, czy wzorem autobusów BKM nie można by zlokalizować kilku stacji na terenie gmin ościennych - np. w Supraślu, Choroszczy czy Wasilkowie - odpowiada, że propozycje takie zostaną złożone tym magistratom. Z kolei na pytanie, dlaczego dopiero teraz miasto zabiera się za temat wypożyczalni, skoro radni zabezpieczyli pieniądze w budżecie już w grudniu, stwierdza: - Zawsze można coś zrobić szybciej, ale można też później. Pieniądze na wypożyczalnie pojawiły się w budżecie dopiero w tym roku. Prace trwały już od wiosny. Zakładamy, że wypożyczalnia ruszy w przyszłym roku - odpowiada prezydent. Dodaje też, że jeśli wypożyczalnię udałoby się uruchomić w tym roku, będzie to niejako czas na przetestowanie rowerów.

Planowane lokalizacje stacji:

- skrzyżowanie ulic W. Raginisa i Kazimierza Wielkiego,
- skrzyżowanie ulic gen. W. Andersa i I Armii Wojska Polskiego,
- Mieszka I,
- skrzyżowanie ulic H. Sienkiewicza i Ryskiej,
- skrzyżowanie ulic H. Sienkiewicza i al. J. Piłsudskiego,
- skrzyżowanie ulic Zagumiennej i Radzymińskiej,
- skrzyżowanie ulic Antoniukowskiej i Wierzbowej,
- rondo R. Reagana,
- ul. Zwycięstwa/Kolejowa,
- ul. Swobodna,
- skrzyżowanie ulic gen. Z. Berlinga i Gajowej,
- skrzyżowanie ulic Komisji Edukacji Narodowej i ks. W. Pietkuna,
- skrzyżowanie ulic W. Witosa i gen. W. Sikorskiego,
- rejon skrzyżowania ul. Lipowej i św. Rocha,
- skrzyżowanie ulic Bohaterów Monte Cassino i kard. S. Wyszyńskiego,
- Rynek Kościuszki,
- plac Uniwersytecki,
- skrzyżowanie ulic prezydenta R. Kaczorowskiego i J. Waszyngtona,
- rondo A. Lussy,
- skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Świętojańskiej,
- skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza i Świętojańskiej,
- skrzyżowanie ulic Cz. Miłosza i J.K. Branickiego,
- plac Katyński,
- skrzyżowanie ulic Kawaleryjskiej i Słonecznej,
- skrzyżowanie ulic W. Rzymowskiego i S. Dubois,
- skrzyżowanie ulic Zielonogórskiej i Słonecznikowej,
- skrzyżowanie ulic J. Kuronia i Żurawiej,
- skrzyżowanie ulic ks. S. Suchowolca i Plażowej,
- skrzyżowanie ulic Świerkowej i Zwierzynieckiej,
- skrzyżowanie ulic Pogodnej i Wiejskiej,

Artykuł pochodzi z białostockiego wydania lokalnego Gazety.