Velo City 2013: Ścieżki nie wystarczą, potrzeba rowerostrad

Podczas konferencji Velo City 2013 Holendrzy zaprezentowali 'Super Cycle Highways', czyli rowerostrady. Nie tylko umilają one życie rowerzystom, ale też przynoszą pieniądze - wyliczono, że "wartość" nowego cylisty, który zacznie dojeżdżać do pracy to około 900 euro rocznie.
W Wiedniu trwa właśnie VeloCity 2013 - największa konferencja poświęcona polityce rowerowej i rowerzystom. Pojechali tam też redaktorzy serwisu Polska na Rowery.

Po latach budowania tras rowerowych całkiem wysokiej jakości Holendrzy, Duńczycy zauważyli, że drogami rowerowymi jeździ się wolniej niż jezdnią. Okazało się, że na jezdni średnia prędkość roweru (wliczając postoje) wynosi około 20km/h, a na drodze rowerowej aż o 5 km/h wolniej.

Zapraszamy też na bloga Skołowanych, gdzie Agata Kowalska z Tok FM relacjonuje Velo City ze swojego punktu widzenia.

To problem, gdyż od szybkości jazdy bardzo często zależy atrakcyjność roweru. Nikt nie będzie dojeżdżał rowerem do pracy z sąsiedniej miejscowości lub miasta (w Holandii nie ma tak wielkich przedmieść jak u nas), gdy czas przejazdu będzie nieatrakcyjny. A ponieważ w tym kraju dość sporo osób mieszka w jednej miejscowości, a pracuje w innej - problem nieatrakcyjności roweru na dłuższych trasach wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na samochód, miejsca parkingowe, liczbę i szerokość jezdni w mieście itp. Krótko mówiąc - to "zamiejscowi" korkują miasta.

Przyśpieszyć rowerzystę

 fot. Rafał Muszczynko

Czy da się "przyśpieszyć" jazdę rowerem i uczynić ją równie szybką, jak jazda po jezdni (lub nawet szybszą)? W Polsce wielu sceptyków w to wątpi, przyzwyczajono nas bowiem do infrastruktury dość marnej jakości i tego, że jadąc 10km/h rowerzysta "pędzi". W Danii i Holandii postanowiono zmierzyć się z wyzwaniem.

Poprzeczka dla rowerostrady była postawiona wysoko, bo już jakość "normalnych" dróg rowerowych w tych krajach jest bardzo dobra. Ustalono kryteria:

- żadnych kompromisów, proste, jak najbardziej bezpośrednie połączenie między miejscowościami;
- wysokiej jakości nawierzchnia (oczywiście żadnej kostki, krawężników i tym podobnych wynalazków);
- minimalizacja konieczności zatrzymywania (np na światłach) - maksymalnie 1 zatrzymanie na kilometr;
- skrócenie czasów postojów - pierwszeństwo na przejazdach przez jezdnie, priorytet w sygnalizacji;
- szerokość 4 metry, by umożliwić łatwe i bezpieczne wyprzedzanie się rowerzystów w każdej sytuacji;
- dobra separacja z ruchem pieszym;
- projektowane na prędkość średnią 25km/h;

Rowerostrada? To się opłaca

 fot. Rafał Muszczynko

Oczywiście nie chodzi tylko o umilenie życia rowerzystom. Prawdziwym powodem, dla którego miasta budują rowerostrady są... pieniądze. Wyliczono, że "wartość" nowego cylisty, który zacznie dojeżdżać do pracy to około 900 euro rocznie. Tzn. tyle oszczędzi region, na tym, że dana osoba jedzie rowerem, zamiast innym środkiem transportu. Przy stu cyklistach dziennie daje to roczne oszczędności rzędu 90 tysięcy Euro.

Inne wyliczenia (szwedzkie) pokazują, że poprawa prędkości rowerzysty to także korzyść dla gospodarki. Przyśpieszenie rowerem z 15 do 20 km/h daje oszczędność 1 minuty na każdy przejechany przez rowerzystę kilometr. Przy trasie liczącej 10km będzie to już 10 minut. Szwedzi wyliczyli, że te 10 minut dziennie warte jest 2-3 Euro na osobę. Rocznie (zakładając 200 dni roboczych w roku) i 500 cyklistów jeżdżących rowerostradą, korzyść dla gospodarki wyniesie 200-300 tysięcy Euro.

Budowa wysokiej jakości infrastruktury rowerowej po prostu się opłaca.

Tymczasem w Polsce - nasz komentarz

 fot. Rafał Muszczynko

Polskie miasta z racji na brak jakiegokolwiek planowania przestrzennego, mają zwykle wianuszek dzielnic-sypialni dookoła centrum i olbrzymie przedmieścia, na których stłoczone są dziesiątki tysięcy ludzi. Osoby te nie mają zwykle ani dobrej komunikacji zbiorowej, a z racji na nadmiar aut - także szansy na dojechanie do centrum samochodem w akceptowalnym czasie. Rowerostrady łączące te "sypialnie" z centrum miasta miałyby u nas znacznie większy potencjał niż w Holandii czy Danii.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Komentarze (55)
Velo City 2013: Ścieżki nie wystarczą, potrzeba rowerostrad
Zaloguj się
 • szpak.nie

  Oceniono 216 razy 204

  W Polsce takich wyliczeń typu wydajność pracy i zyski z tytułu wygodniejszego do niej dojazdu itp. to się nie prowadzi. W Polsce wyliczono, że przypier.olenie 100 rowerzystom mandatów po 500 przyniesie dochód w wysokości 500 000. I pasuje.

 • rowerowy365

  Oceniono 14 razy 10

  coomitam, nie masz racji z tą prędkością i wypadkami. to tak samo jak byś powiedział, że jazda autostradami jest niebezpieczna, bo wszyscy tam jadą szybko :) właśnie o to chodzi. nie miałem okazji nigdy śmigać taką autostradą dla rowerów ale wiem, że na zwykłej drodze im szybciej jadę tym jestem lepiej widoczny dla kierowców. nie jestem zawalidrogą ale "partnerem" na jezdni. jak jadę przez wiochy i mam ok. 30 - 40 km/h to niewielu nie wyprzedza bo nie muszą. jest zatem bezpieczniej. autostrady dla rowerów widziałem w holandii - to jest inny świat i może moje dzieci albo wnuki będą mogły u nas z takich dróg korzystać.

 • muscicapa

  Oceniono 13 razy 9

  Wreszcie dziennikarz podszedł profesjonalnie do zagadnienia. Drogi dla rowerzystów są traktowane tak jak dla samochodów. Powoli może zacznie się zmieniać mentalność polityków.

 • rowerzysta_jaw

  Oceniono 13 razy 9

  Prawdziwych rowerostrad duńskich czy holenderskich nie należy mylić ze śmieszkami brytyjskimi, nazwanych dla niepoznaki "cycle superhighways": www.aviewfromthecyclepath.com/search/label/london%20superhighways

 • rabbinhood

  Oceniono 6 razy 4

  Powinni jeszcze pokazać jak wygląda szufla do ośnieżania montowana do roweru, aby w naszym klimacie ruch był całoroczny. Poza tym rowerzyści powodują "straty" dla budżetu, bo dłużej żyją na emeryturze i nie kupują opodatkowanego paliwa;-)

 • mumel4

  Oceniono 5 razy 1

  We Wrocławiu policja wręcz poluje na rowerzystów , którzy z racji braku ścieżek jeżdżą czasem po chodnikach ...

 • kolarz1980

  Oceniono 3 razy 1

  Nie liczę kosztów wykupu ziemi :)

 • polonez-pl

  Oceniono 4 razy 0

  Szkoda że w Polsce wygląda to wszystko inaczej...

  Przynajmniej komunikacja miejska idzie z duchem czasu:
  www.transportet.pl/7683/internet-w-kazdym-poznanskim-tramwaju-i-autobusie/

 • kolarz1980

  Oceniono 12 razy 0

  Z tego co wiem w Polsce wybudowanie 1 km podobnej drogi to koszt ok. 1 - 2 miliony złotych.
  więc 250 000 do 500 000 euro. Razy 10 km to 2 500 000 do 5 000 000 euro.
  Więc biznes chyba tylko dla firmy budującej i doradczej:)
  A przecież trzeba to jeszcze utrzymać i remontować, by spełniała swoje zadanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX