Weekend Polska na Rowery 2013 - sukces na dwóch kółkach

Boom na rowery trwa. Widać to na ulicach, potwierdzają to rekordowe statystyki systemów rowerów miejskich i 30 tysięcy osób, które wzięły udział w Weekendzie Polska na Rowery.

Rekordowa liczba imprez i frekwencja

Weekend Polska na Rowery w 2013 roku był rekordowy! W prawie 100 imprezach pojechało 30 tysięcy rowerzystów. Rekordowe były też frekwencje na poszczególnych imprezach. Trójmiejski Wielki Przejazd Rowerowy zgromadził ponad 10 tysięcy cyklistów i był tym samym największą imprezą rowerową w Polsce - nie tylko w ten weekend, ale w ogóle. Rekordową frekwencję miały też Święta Cykliczne: 4 tysiące uczestników w Szczecinie, 3,5 tysiąca - Kraków, prawie 3 tysiące we Wrocławiu. Podobnie jak masy krytyczne - w Zielonej Górze jechało 300 rowerzystów, w Bydgoszczy 250, a w Gorzowie - 200. Same wyścigi, takie jak Bike Maraton w Głuszycy i Skandia Maraton Lang Team w Dąbrowie Górniczej to 2 tysiące ścigających się.

Imprezy dla zawodowców czy dla wszystkich?

Tutaj nie ma reguły. Były imprezy dedykowane sportowcom, ludziom, dla których jazda na rowerze to nie jest jedynie zajęcie weekendowe. Jedną z takich imprez jest Rowerowa fontanna ze Szczecina - czyli rajd na rowerach stacjonarnych dla instruktorów i regularnie ćwiczących klientów z klubów fitness. Zaskakują jednak wyścigi. Jeszcze niedawno zarezerwowane jedynie dla kolarzy, teraz nikogo nie dziwi startująca rodzina, kobiety, grupy przyjaciół, a także dzieci. Dla nich zorganizowano w Dąbrowie Górniczej podczas Skandia Maraton dystans rodzinny, Bike Maraton w Głuszycy ruszył razem z Dziecięcym Bike Maratonem, a podczas IV Grand Prix Kaczmarek Electric odbywały się specjalne wyścigi dla najmłodszych. Cezary Zamana, organizator maratonów Mazovia MTB dodaje: - ostatnio zauważamy też coraz więcej osób w wieku dojrzałym, które odnajdują w kolarstwie terenowym swoją nową pasję życia. Nie ma co się dziwić frekwencji tych wyścigów: 800 osób ścigało się w Głuszycy, 1200 w Dąbrowie.

Rower to także zabawa

Organizatorzy imprez organizowanych w ramach Weekendu Polska na Rowery odchodzą od traktowania roweru jedynie sportowo. Rower to dla nich także zabawa. W konkursie "Drugie życie roweru" uczestnicy mieli użyć swojej wyobraźni i stworzyć pojazd na bazie elementów starego roweru, wykorzystując przy tym materiały codziennego użytku. Masy krytyczne kojarzą się z nielegalnymi przejazdami? Niekoniecznie. W Gdyni pojechała Elegancka Masa Krytyczna. Uczestnicy pojawili się w garniturach, szykownych sukienkach i w przebraniach.

Popularność roweru wynika z coraz bardziej popularnej filozofii slow life, zainteresowania zdrowym trybem życia i ekologią. W związku z tym w rowerach pociąga nas prostota i naturalność. Jeden z organizatorów konkursu Drugie Życie Roweru - Rafał Krześcijański docenia rower za poczucie swobody i niezależności w poruszania się. - Decydując się na rower nie zatruwamy środowiska, dbając jednocześnie o swoje zdrowie - tłumaczy.

Propagowanie zdrowego trybu życia

Organizatorzy imprez rowerowych to ludzie zaangażowani w propagowanie aktywności. - Ruch to zdrowie, dla nas - zdrowie całej rodziny. Prawdziwe korzenie naszej działalności to propagowanie tego ruchu, aktywnego socjalu. - mówi Witold Lew-Starowicz. Oprócz rajdów rowerowych łączonych z ćwiczeniami na trasie, stworzył serwis o fitnessie i diecie Lionfitness.pl i projekt Akademia Zdrowego Przedszkolaka, która organizuje ogólnopolskie akcje promujące zdrowie i aktywność w przedszkolach.

- Staramy się brać sprawy w swoje ręce i zgodnie z hasłem: "chcesz zacząć zmieniać świat - zacznij od siebie" po prostu działamy- tak tłumaczą decyzję o zorganizowaniu Rowerowej Fontanny: Zbyszek Sas i Piotr Sudoł. Są to osoby kojarzone w Szczecinie z rowerowymi projektami podróżniczymi, laureaci nagród: Podróż Roku Travelery 2011 i Podróż Roku Travelery 2012 przyznawane przez redakcje National Geographic, nagrody im. Tonego Halika. Inicjatorzy przedsięwzięcia "Afryka Nowaka", podczas którego 150 podróżników głównie rowerowych przez 2 lata w formie sztafety odtwarzali w Afryce trasę Kazimierza Nowaka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA