Weekend Polska na Rowery: Rower, bo narty się skończyły...

Rozpoczął się Weekend Polska na Rowery. W całej Polsce organizowane są liczne imprezy i wydarzenia. W Weekendzie "Polska na Rowery" bierze też udział nasza drużyna kolarska, startująca w maratonach MTB. Rozmawiamy z Piotrem Nowickim, z Wrocławskiego wydana Gazety, który animuje drużynę.

ZOBACZ TEŻ: MAPA ROWEROWYCH IMPREZ NA WEEKEND POLSKA NA ROWERY

-Jakie były początki drużyny Polska na Rowery?

- Wszystko zaczęło w 2012 roku od... nart, a dokładniej od naszej akcji "Gazeta na biegówkach". Chcieliśmy zebrać silną grupę do biegówkowego Biegu Piastów. Bieg się odbył, sezon zimowy się skończył, ludzie chcieli dalej spotykać się i wspólnie ścigać. Padło na rowerową serię Bike Maraton. Pierwotny plan był taki, żeby startować tylko w maratonach odbywających się na Dolnym Śląsku, gdzie mieszkają członkowie grupy, ale obecnie startujemy już w całym cyklu.

-Jesteście drużyną amatorską?

-Jak najbardziej. Założenie było takie, by nasza grupa była całkowicie amatorska i otwarta na czytelników. Ogłaszaliśmy się w mediach, szukaliśmy ludzi chętnych by zacząć przygodę z tym sportem.

- A dziś?

- Dzisiaj wciąż jesteśmy grupą otwartą, która koncentruje się nie tylko na wynikach zawodów, ale przede wszystkim na frajdzie z jazdy. Jednak ochotników szukamy już raczej wśród osób startujących. Tym niemniej jeżeli znajdzie się ktoś, kto zechce dołączyć, zadeklaruje się jeździć na wszystkie Bike Maratony, a drużyna Go zaakceptuje - czemu nie?

-Ile osób liczy team "Polska na Rowery"?

-Na początku w zespole było 6 osób, w tym kapitan Dariusz Krawczyk, który przewodzi drużynie od początku aż do dziś. Obecnie grupa rozrosła się do 16 osób.

-To prawda, że siłą drużyny są Kobiety?

-Część kobieca naszej drużyny jest bardzo silna. Mamy w niej Anetę Imielską, która regularnie staje na podium i Iwonę Jankowską, która startując na dystansach Mega i Giga zazwyczaj punktuje w klasyfikacji . Obie zdobywają bardzo dużo punktów dla drużyny. W teamie są jeszcze Dorota Koczela i Małgorzata Rajczyba, przy czym ta ostatnia nie startuje obecnie z powodu kontuzji. Nie znaczy to jednak, że męska część drużyny nie ma się czym pochwalić. Oni także regularnie zdobywają punkty dzięki temu całej drużynie udawało się lądować "na pudle" w klasyfikacji muszkieterów.

-Co robi drużyna w trakcie Weekendu „Polska na Rowery”?

-Robimy to, co umiemy najlepiej - ścigamy się. Będziemy startować w Bike Maratonie w Głuszycy. Maraton ten zresztą jest jedną z imprez, które odbywają się w ramach Weekendu Polska na Rowery.

ZOBACZ TEŻ:
Lista imprez na Weekend Polska na Rowery
Kalendarz imprez rowerowych