Pierwszy maraton cyklu Santoni Northec MTB Zima w Jabłonnie za nami

W niedzielę 24 lutego w Jabłonnie odbył się pierwszy tegoroczny maraton Mazovii. Choć chłodne i śnieżne warunki pogodowe mogą wydawać się nietypowe na rowerowe zmagania, maratony zimowe organizowane przez Cezarego Zamanę co roku gromadzą coraz więcej zawodników.

W tym roku było ich aż 365. Jako jedyny w Polsce cykl zimowych maratonów, Santini Northec MTB Zima stwarza uczestnikom unikalne warunki do rywalizacji i rozgrzewki przed wiosennymi i letnimi startami.

Lokalizacja tegorocznego otwarcia cyklu wybrana została nieprzypadkowo. Tereny gminy Jabłonna były domem i miejscem treningów Andrzeja Wilczopolskiego, wielokrotnego Mistrza Świata w wyścigach psich zaprzęgów, który zmarł w grudniu 2012 roku. Organizatorzy, wybierając właśnie to miejsce chcieli w szczególny sposób uczcić Jego pamięć.

Zawodnicy brali udział w rywalizacji na trzech dystansach: Mega o długości 35 km, Fit wynoszącym 18 km oraz Hobby mającym 6 km. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, a także trasach wyznaczonych z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych, każdy z zawodników mógł zmierzyć się z wyzwaniem na miarę swoich możliwości.

Wszyscy uczestnicy wykazali się wytrwałością, świetną kondycją i wolą rywalizacji, co szczególnie warto docenić, gdyż zgodnie ocenili panujące warunki jako trudne.

Jak mówił Cezary Zamana, organizator i doświadczony kolarz, pogoda w czasie ostatniej doby przed startem okazała się kapryśna. Spadło sporo śniegu, który wcześniej zamarzał, a około 24 godziny przed startem zaczął topnieć, powodując wyjątkowo trudne warunki na trasie maratonu. Był lód, rozjechany śnieg oraz ubite sekcje śnieżne. Sukces wymagał nie tylko wydolności, ale także odpowiedniego sprzętu i technicznego przygotowania. Z pewnością dla wszystkich zawodników była to cenna lekcja.

Na dystansie Mega zwyciężył Artur Korc (Algida Centrum Rowerowe Olsztyn) z czasem 01:32:50, drugi był Jego kolega z zespołu, Paweł Kowalkowski, któremu przejechanie trasy zajęło 01:34:22. Jako trzeci metę przekroczył Łukasz Lisowski (Gatta Bike Team) z czasem 01:44:16. Pierwszą kobietą na tym dystansie była Krystyna Żyżyńska (Mybike.pl-Geminus) z czasem 02:22:00, druga Anna Klimczuk (Świat Rowerów Kellys Team) z czasem 02:29:21, a trzecia Anna Wysokińska z Northtec-Bike Team (02:34:53).

Dystans Fit jako pierwszy ukończył Tomasz Majewski z MBike Retro Team (00:57:37), drugi był Patryk Białek (SK Bank Team) z czasem 01:00:37, a trzeci Maciej Michalski z Banaszek Duda Jamis Team (01:00:38). W kategorii kobiet pierwsza była Bernadeta Woś-Sławińska (Radomska Grupa Kolarska Integra) z czasem (01:22:35), jako druga przyjechała na metę Ewa Fijarczyk z czasem 01:23:32, a trzecia była Renata Szulęcka z Ząbek (01:24:41).

Jako pierwszy na dystansie Hobby był Michał Lachowicz z Warszawy z czasem 36:11, drugi na metę dotarł Dawid Przybylski, któremu przejechanie trasy zajęło 38:24, natomiast trzecie miejsce zajął Piotr Dunaj z czasem 39:45. Pierwsza w kategorii kobiet była Oliwia Majewska z BSA Pro Tour (40:02), druga przyjechała Hanna Krasuska z Warszawy z czasem 42:43, natomiast trzecie miejsce zajęła Aleksandra Lach z UKK.BDC Huragan Wołomin (45:04).

Organizatorzy tradycyjnie zadbali nie tylko o odpowiednie wyznaczenie i przygotowanie trasy, ale także profesjonalne zaplecze, tak by start w zimowych warunkach był dla zawodników komfortowy. Zadbano o ciepłe pomieszczenia, regeneracyjny posiłek, napoje na trasie, depozyt oraz serwis rowerowy.

Maraton w Jabłonnie uznać można za nietypowe i ekscytujące rozpoczęcie sezonu, a jego przebieg za dobry zwiastun następnych spotkań. Rywalizacja, wytrwałość, ale przede wszystkim dobra zabawa przez cały czas towarzyszyły zawodnikom oraz ich rodzinom.

Kolejne etapy cyklu zimowego odbędą się w 10.03 w Karczewie oraz 23.03 w Mrozach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zimowym wyzwaniu!

Szczegółowe informacje, relacja oraz zdjęcia z maratonu na: www.mazoviamtb.pl