Rowerowy bubel w centrum Białegostoku. Nowy projekt magistratu

Skądinąd słuszna idea zbudowania ścieżki od Kalinowskiego do alei Piłsudskiego może przerodzić się w rowerowy bubel. Projektanci zapomnieli, że powinien to być ciąg, a nie ciąg z wyrwą w środku.

Magistrat ogłosił właśnie przetarg na wykonawcę trzech fragmentów ścieżek rowerowych na terenie Białegostoku - na oferty czeka do 5 marca. Pierwsza z nich ma przebiegać przy Berlinga. Zacznie się przy ulicy Palmowej, skończy na wysokości budynku z numerem 40, gdzieś w okolicach nowej ulicy Karskiego, łączącej Dziesięciny z Zawadami. Druga ze ścieżek planowana jest na Nowym Mieście pomiędzy ulicą Wspólną a Żeromskiego.

Trzecia powinna usprawnić ruch rowerowy w centrum. Ma to być łącznica pomiędzy aleją Józefa Piłsudskiego a ciągiem rowerowym zbudowanym w ulicach kardynała Stefana Wyszyńskiego, Oskara Sosnowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Plan jest taki, że sprzed Białostockiego Teatru Lalek przejedziemy pod bar Merino, a następnie na drugą stronę ulicy Grochowej. Dalej ścieżka przetnie uliczkę św. Mikołaja i... urwie się tuż przez Lipową. Na projekcie pojawia się znów dopiero już za Lipową, na wysokości powojennej kamienicy z numerem 16. Do alei Piłsudskiego nie czekają już żadne niespodzianki.

A sprawę można było - bo rzeczywiście z upchnięciem na chodniku Grochowej przed Lipową ścieżki jest krucho - załatwić w prosty sposób. Wystarczyło przed krzyżówką ciągu ulic Grochowa-Częstochowska z Lipową ścieżkę włączyć w ulicę, a za nią znów wyprowadzić na bok, na ścieżkę. W ten sposób rowerzyści nie musieliby ani zsiadać ze swoich jednośladów, ani niepotrzebnie mieszać się z pieszymi. Nie będzie to jednak pierwszy rowerowy bubel w śródmieściu. Inaczej nie można nazwać pieszo-rowerowego ciągu wzdłuż Lipowej, który zamiast być podzielony na ścieżkę i chodnik, sprawia, że wkurzają się na siebie nawzajem i piesi, i rowerzyści.

Artykuł pochodzi z białostockiego wydania lokalnego Gazety.