Rowertour ocenił polskie miasta. Które są przyjazne cyklistom?

Miesięcznik Rowertour przygotował ranking dotyczący rowerowej infrastruktury, rozwiązań urzędowych i innych ułatwień dla cyklistów. Oceniono 41 miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Co oceniano w raporcie Rowertouru?

Miesięcznik Rowertour sprawdził 41 miast. Wszystkie mające powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz Grudziądz i Słupsk, które są tylko nieco poniżej tego limitu. Oceniano przede wszystkim infrastrukturę rowerową: długość dróg rowerowych w mieście, długość tras z asfaltu, ilość wydzielonych dróg dla rowerów w stosunku do wspólnych ciągów pieszo-rowerowych oraz to, czy drogi te umożliwiają wygodny wyjazd z miasta istotny dla rowerowych turystów.

Rowertour sprawdził też jakie udogodnienia dla rowerzystów znajdują się w miastach. Oceniano długość kontrapasów, wielkość stref ruchu uspokojonego i długość pasów rowerowych. Oceniano również to, czy miasto nie zakazuje wjazdu rowerem na Starówkę lub do parków oraz na jakich zasadach można przewozić rowery w komunikacji miejskiej.

Ale ocena miast to nie tylko infrastruktura. Miesięcznik zbadał budżety miast oraz to, czy na rowery pozyskiwane są środki unijne. Pytano, czy w ratuszach miast znajdują się osoby odpowiedzialne za rowery, czy prowadzone są konsultacje inwestycji oraz czy te powstają według standardów.

Pytano również o imprezy rowerowe, które miasta organizują lub przynajmniej wspierają.

Kto okazał się rowerowy?

Co łatwo odgadnąć, w zestawieniu pierwsze miejsce zajął Gdańsk, który zwykle w tego typu zestawieniach znajduje się w czołówce. Trzecie miejsce zajął Wrocław, który również regularnie jest dość wysoko oceniany w podobnych rankingach. Niespodzianką może być wysoka, druga pozycja Słupska, który od pewnego czasu dość intensywnie stawia na rozwój komunikacji rowerowej.

Słabiej wypadły największe polskie miasta. Łódź zajęła dopiero dziesiąte miejsce. Jeszcze niżej (jedenasta lokata) znalazł się Kraków. Warszawa znalazła się dopiero na dwudziestym miejscu. Bardzo nisko znalazły się też miasta konurbacji śląskiej - Katowice (30 miejsce), Bytom (31), Sosnowiec (33), Gliwice (34). Ostatnie miejsca w rankingu zajęły (w kolejności od najgorszego) Bielsko-Biała, Rybnik i Gorzów Wielkopolski.

Pełna lista miast z raportu Rowertouru według miejsc zajętych przez miasta:

1.Gdańsk,
2. Słupsk,
3. Wrocław,
4. Chorzów, Olsztyn,
6. Rzeszów,
7. Elbląg,
8. Gdynia,
9. Toruń,
10. Łódź,
11. Kraków,
12. Białystok,
13. Grudziądz,
14. Bydgoszcz,
15. Lublin,
16. Opole,
17. Szczecin,
18. Włocławek,
19. Poznań,
20. Warszawa, Tychy,
22. Koszalin,
23. Płock,
24. Wałbrzych,
25. Tarnów,
26. Radom,
27. Dąbrowa Górnicza,
28. Zielona Góra,
29. Częstochowa,
30. Katowice,
31. Bytom, Legnica,
33. Sosnowiec,
34. Gliwice,
35. Kalisz, Ruda Śląska,
37. Kielce,
38. Zabrze,
39. Gorzów Wielkopolski,
40. Rybnik,
41. Bielsko-Biała.

Więcej o:
Komentarze (32)
Rowertour ocenił polskie miasta. Które są przyjazne cyklistom?
Zaloguj się
 • Gość: slowik

  Oceniono 27 razy 25

  Gdynia na 8 !? To znaczy że w miastach na następnych miejscach infrastruktura rowerowa wcale nie istnieje.

 • Gość: NN

  Oceniono 12 razy 12

  Gdyni na 8? Dobry żart. Mieszkam tu od urodzenia i infrastruktura rowerowa tu prawie nie istnieje. Jak już mamy DDR, to nie tworzą żadnej wspólnej całości, zdublowana estakada i wiele więcej.

 • wojtrower

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawe kto ocenił ten raport tak błędnie umieszczając Gdynie na 8 miejscu. Przecież Gdynia wogule nie jest przyjazna rowerzystom a kontrpas na Lotników tego nie zmieni. Gdynia to rowerowe pustkowie i powinna mieć miejsce ostatnie.

 • wincentf

  Oceniono 8 razy 6

  w 3 słowach - "raport" z dupy. świetnie widać dlaczego jak się toto zobaczy fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/s480x480/222495_505307559493477_1045731120_n.jpg

 • wojtrower

  Oceniono 5 razy 5

  Przykładem rowerowego eldorado może być Iława. Jak widać i małe miasto stawia na rowery. Byłem tam tylko przez chwile i widziałem że duże ośrodki powinny się od Iławy uczyć , jak i równierz o Świnoujścia , które jest równierz bardzo przyjazne rowerzystom

 • Gość: ja rugby

  Oceniono 4 razy 4

  Gdynia na 8 miejscu - śmiech na sali...

 • Gość: jasio p

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba weryfikować podane dane (jeśli tylko to możliwe) bo np. w Rzeszowie:
  1. "miasto" nie jest żadnym współorganizatorem M.K. - nie ma po prostu z Masą nic wspólnego !
  2. długość infrastruktury rowerowej jest zawyżona o ok. 30% - na jesieni rzeszowskie "środowisko" rowerowe zrobiło "przypadkiem" swój przegląd i wyszło wszystkiego ok. 60 a nie 95 km !
  3. a osoba, która jest odpowiedzialna za infra rowerową i ma teoretycznie współpracować z rowerzystami wogóle nic nie robi w kierunku, a widać to na przykładach kolejnych błędów projektowych i wykonawczych

  Tak więc Rzeszów na pewno nie powinien być oceniony na "6" !

 • Gość: greg

  Oceniono 6 razy 2

  Z tą Łodzią to żart? Widocznie nie uwzględniono w ocenie liczby rowerzystów zabijanych na drogach. Łódź jest tu liderem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX